Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Paleontológiában, ősmaradványo...

Paleontológiában, ősmaradványokban jártas emberek segítségét várom!?

Figyelt kérdés
A kérdésem ay lenne, h az Ómassa környékén talált levéllenyomatok, illetve a Budapest XVI. Rákos-deltában talált kagylók melyik földtörténeti korból származhatnak?
2010. okt. 14. 13:07
 1/5 anonim válasza:

Ha még olvassa valaki:

A rákosi vasúti bevágás (mondjuk már inkább a X. kerület) miocén (bádeni emelet). A bükkben található levélmaradványok egészen fiatalok lehetnek. Ha ma is aktív vizes helyről való (pl. Ómassa környékén a Sebesvíz vízesés), akkor lehet, hogy csak néhány évtizedes. Ha valami régebbi, édesvízi mészkőből való, akkor is csak párszázezer éve. Pl. az Anna-barlang anyaga 150-200 000 éves.

2012. ápr. 25. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszi!

Igazából a nagy esőzés és áradás 2-3m mélyen belevágott a földbe, onnan kerültek elő ezek a lenyomatok. Akkor újabbak lehetnek?

2012. ápr. 25. 13:49
 3/5 anonim válasza:
Igen, egészen fiatal. Az említett Sebesvíz, vagy a Lillafüredi vízesés, vagy a Szalajka völgyben ma is keletkeznek ilyenek. A Bükk középső része triász (méghozzá mélytenger) abban semmiféle levél nincs (sőt egyéb fosszília sem nagyon). :-( Én viszont pont most hétvégén találtam a Mátyás-hegyen (BP) egy tengeri sünt, nem nagy (3-4 cm), de a M.-hegyről még nem volt:-)
2012. máj. 1. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:
Még az eredeti kérdésre annyit, hogy a Rákosi bevágásban talált kagylók: ha megvan a héja is, akkor Pecten, ha csak kőbél (kitöltés), akkor vagy Cardium (szívkagyló, oldalról nézve szív alakú, a bordák látszódhatnak), vagy valami egyéb vénuszkagyló féleség (Veneroidea, előzőnél lapítottabb, és sima a felszíne). Ugyanott tömegesen vannak csiga kőbelek is, általában normál csigavonalú csigák (sajnos csigákat kőbél alapján nem lehet határozni), de viszonylag gyakoriak a kúpcsigák. Én már találtam ott Oliva, és Kauri féléket is (ezeknek nagyon jellegzetes alakjuk van, azért lehet csak tudni, de fajra az sem határozható meg). Szóval a rákosi anyagaidat ezekbe lehet besorolni, ennyi alapján már ki lehet szerintem válogatni, melyik kicsoda:-)
2012. máj. 1. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi! Nekem is vannak rákosi maradványaim, pont ilyenek, amiket írsz%
2012. máj. 2. 12:46

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!