Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az UV sugárzás okozza a...

Az UV sugárzás okozza a barnulást/vörösödést/leégést?

Figyelt kérdés

2023. júl. 31. 18:15
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
83%
Igen. Az UV-A inkább csak barnít, de az UV-B és C már éget. Az UV-C már csak bőrkárosító hatással bír.
2023. júl. 31. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:

#1

És vajon mégis miért nem barnul le az ember az ablaküveg mögött, holott (úgy tudom) az üveg átengedi az UV-t?

2023. júl. 31. 21:48
 3/22 anonim ***** válasza:
100%

"Az UV-A inkább csak barnít, de az UV-B és C már éget."

Tévedés. Mind a hosszú távú barnulást, mind a leégést az UV-B okozza. Az UV-A a meglévő pigmenteken képes nagyon rövid idő alatt sötétíteni. Valamint mind az UV-A, mind az UV-B öregíti a bőrt. Az UV-C nem jut le a Föld felszínére.

2023. júl. 31. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
100%

"És vajon mégis miért nem barnul le az ember az ablaküveg mögött, holott (úgy tudom) az üveg átengedi az UV-t?"

Úgy, hogy nem engedi át az UV-t, legalábbis a lényegi részét nem (UV-A-ból valamennyi még átjut, de nem attól barnulsz, lásd #3-as válaszom)

2023. júl. 31. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 A kérdező kommentje:

#4

Akkor mégsem engedi át az UV-t az üveg? Tudniillik a neten találtam cikkeket, amik ennek az ellenkezőjét állítják.

2023. júl. 31. 23:34
 6/22 anonim ***** válasza:
100%

#5 Ha átengedné, üveg mögött is lebarnulnál.

Az UV-A-t kis részben átengedi.

2023. aug. 1. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
A neten pánikszerűen írogatnak összevissza.
2023. aug. 1. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 A kérdező kommentje:

#6

Akkor autóüvegablak mögött nem kell aggódni? (Érzékeny vagyok a napra.)

2023. aug. 1. 09:56
 9/22 anonim ***** válasza:
Kevésbé kell aggódni. A modern autóüvegek általában nagyon jól szűrik az UV-t, mert védeni kell a beltéri szintetikus anyagokat az enyészettől.
2023. aug. 1. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 A kérdező kommentje:

#9

'97-es évjárat.


Borzalom, hogy (mennyi) tudományosnak feltüntetett téves információval vezetik félre a népet az interneten! Áááááááááááááá!


És akkor ennek alapján pl. egy (üvegből készült) napszemüveg is, már alapból véd az UV ellen, mindenféle csilivili szűrő nélkül is?

2023. aug. 2. 09:19
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!