Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Radioaktív felhő?

Radioaktív felhő?

Figyelt kérdés
Az oroszok pár napja felrobbantották Hmelnyickijben azt az ukrán lőszerraktárat, ahol állítólag az angoloktól kapott uránmagvas harckocsilőszereket tárolták. Hatalmas kémiai (vagyis természetesen nem nukleáris) robbanás történt. Azóta ellentmondó hírek szálingóznak arról, hogy a robbanás nyomán keletkezett-e uránrészecskéket tartalmazó radioaktív felhő, amely Nyugat felé sodródik. Patrusev, vagyis egy fajsúlyos orosz állami vezető szerint igen. A Lakmusz szerint nem. Mi az igazság? Az EU on-line sugárzás monitoring térképét ( [link] ) böngészve úgy tűnik, hogy ma Magyarországon néhány helyen (pl. Tatabánya, Szekszárd) a szokásos 80-120 nSv/h értéknél magasabbakat (130-140) mértek. A környéken pl. Ausztriában, Csehországban, Szlovákiában van néhány nagy terület, ahol 150-190 nSv/h körüli emelkedés mutatkozik. Pl: Rosbruck (AT):154, Gros Gerungs (AT):163, Zwetti (AT):164, Grillenstein (AT):157, Ceske Budejovice (CZ):144, Pisek (CZ):196, Kamenná (CZ):159. Ami most látszik, az a sugárzási szint enyhe, nem veszélyes emelkedése ezeken a területeken. Vajon összefügghet ez a hmelnyickiji robbanással? Várható esetleg további növekedés?

2023. máj. 20. 16:56
1 2 3 4
 1/39 anonim ***** válasza:
33%
Nem tudom, de érdekesnek tartom, hogy alig foglalkoznak ezzel a radioaktív felhővel a hírekben, pedig érdemes lenne nyomon követni az útját...
2023. máj. 20. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/39 anonim ***** válasza:
91%

Az Origo foglalkozik vele, de a nevét persze szokás szerint senki nem adja a cikkhez


[link]

2023. máj. 20. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/39 anonim ***** válasza:
91%
Nem beszélnek róla... mert kb nyolc általánossal is tudható, hogy szegényített uránmagvas harckocsi lőszertől úgy lesz radioaktív felhő, ahogy kefirtől mocsár részeg az ember. Sehogy.
2023. máj. 20. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/39 anonim ***** válasza:
87%

Ezért kéne legalább reál középiskolába járni.

A SZEGÉNYÍTETT urán nem radioaktív!

2023. máj. 20. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/39 A kérdező kommentje:

Szeretném egy kicsit kontextusba helyezni a kérdést.


A páncéltörő lőszerekben is használt lemerített uránium (depleted uranium: DU) gyengén alfasugárzó, A gyenge sugárzás alatt az értendő, hogy a harckocsi személyzete a kezében tarthatja és egy küzdőtérben lehet vele anélkül, hogy bármi baja lenne tőle. A gyenge alfasugárzást néhány centiméternyi légoszlop is leárnyákolja.

Az egészségügyi hatások azután jelentkeznek, miután a lőszert kilőtték és a lövedék célba csapódásakor szétporlik. Ekkor pirofór anyag lévén hevesen égni kezd. A szétszóródó finom DU (oxid) por erősen mérgező. Ez a por sugárzás szempontjából is veszélyes, mert ha belélegzik vagy belekerül az ételbe, akkor közvetlen érintkezésbe kerül a tüdővel, ill. az emésztőrendszerrel és hosszabb időtartamú közvetlen érintkezés esetén az alfasugárzás is képes roncsolni az élő szöveteket.

Az eddigi tapasztalatok alapján (l. a szerbek és az irakiak USA általi bombázása) ezek a veszélyek általában lokálisak, vagyis pl. a kilőtt célpont néhány tíz méteres körzetében jelentkeznek, ahol a DU por szétszóródik. (Bár megjegyzem, hogy szerbekre mért csapások idején láttam olyan grafikonokat, amelyek szerint Mo.-n is nőtt a sugárzás.)


A hmelnyickijben történt robbanás szerintem más megítélésű, ui. jól láthatóan kialakult egy hatalmas gombafelhő, amely akár a troposzféra tetejéig is emelkedhetett, magával ragadva a tárolt DU lőszerek elműködése során keletkezett DU port. Ha valóban így történt, akkor nemcsak lokális hatásokkal kell számolni, ui. a légáramlatok nagy távolságba elszállíthatják a port, amely ott fogja kifejteni a hatását, ahol kimosódik, ill. kiülepedik a felhőből.

2023. máj. 20. 19:07
 6/39 anonim ***** válasza:
93%
A szegényítetturán-lövedék gőze kétségtelenül mérgező, de nem a radioaktivitása miatt, hanem az urán nehézfém-jellegéből fakadóan. Ld. még: ólomgőz.
2023. máj. 20. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/39 A kérdező kommentje:

Igen, a szakirodalom is azt támasztja alá, hogy a DU por elsősorban a mérgező hatása miatt veszélyes, ugyanakkor belélegzés esetén könnyen össze lehet szedni kb. 1 évnyi háttérsugárzásnak megfeleltethető sugárdózist:

[link]

Bár megjegyzem, hogy ha valaki tüdőrákot kap, akkor valószínűleg csak mérsékelten fogja érdekelni, hogy sugárzási vagy vegyi ártalom miatt fog elpatkolni.

2023. máj. 20. 19:47
 8/39 anonim ***** válasza:
27%

Urán közelébe ne menjél, ez egyértelmű.

De a mérgező hatás az csak közelről működik, pár km alatt annyira felhígul, hogy fölösleges félni tőle.

2023. máj. 20. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/39 anonim ***** válasza:
83%

7:


Jaj.. Aszódi? Az atomceleb?


Na mondjuk ha ő, mint atomenergia-rajongó ezt írja, akkor biztosan nincs a dolog felnagyitva

2023. máj. 20. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/39 anonim ***** válasza:
91%

A szegényített urán (U238) sokkal károsabb az egészségre nehézfémként, mint sugárzó anyagként. Ha belélegzed a porát, akkor hamarabb fogsz nehézfémmérgezést kapni tőle, mint rákot. Ahhoz, hogy a rákkal kapcsolatos kockázatokat szignifikánsan emelje, a nehézfémmérgezéshez kellő mennyiség többszörösét kell a szervezetbe juttatni.

Ráadásul ugye a legnehezebbek, legsűrűbbek közé tartozó fémről beszélünk, ami gyorsan kiülepedik a légkörből.

Csernobilnál sem uránnal volt tele a radioaktív felhő, hanem főleg a reaktoridő során felaktiválódott grafitrudak égéstermékeivel, a grafitból képződő radioaktív füsttel, korommal.

2023. máj. 20. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!