Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha belém ültetnének rákbeteg...

Ha belém ültetnének rákbeteg emberben már kialakult daganatokból vett részeket akkor bennem is tovább nőne az ő rákja?

Figyelt kérdés
2023. aug. 6. 00:54
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
0%
Az idegen sejtek kilökődnek, de manapság már meg lehet oldani az efféle dolgokat is. Nem kizárt, hogy ilyen csendes gyilkolási módszert már rendszeresen bevetnek a "fontos ügyek" érdekében!
2023. aug. 6. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

"Az idegen sejtek kilökődnek"


Szerintem ez elméletben így van, de úgy gondolom ha az megfelelő helyre van téve akkor ugyan úgy elburjánzik. Persze erről konkrét forrást nem találtam. Egy állat kísérlet mondjuk bizonyíthatná.

2023. aug. 6. 01:33
 3/14 anonim ***** válasza:
90%

Nem véletlenül várnak hónapokat, sőt éveket a szervátültetésekre szoruló betegek a megfelelő donorra.Még a tökéletesen előkészített, végrehajtott átültetések esetén is le kell állítani a befogadó személy immunrendszerét.

A felvetett esetben is, utókezelés nélkül nagyobb eséllyel halnál meg vérmérgezésben.

2023. aug. 6. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Semmilyen, rakos betegsegben elhunyt szervet nem ultetik at senkibe. Mert hiaba volt mondjuk vastagbélrákja, ha meghal, akkor a szive (ami tuti nem rakos) ugyanugy alkalmatlan az atultetesre, mint a maja vagy a veseje, mert hordozza a rakos sejteket.

Bizonyos gyogyszerek szedese eseten sem atultetheto a szerv, pl az immunszuppresszansokat szedo betegek szervei sem felhasznalhatoak.

Nem veletlen, hogy a szervatultetesek kizarolag balesetbol eredo halal eseten hasznalhatoak fel, azok is csak akkor, ha volt ido elvegezni bizonyos vizsgalatokat a halal beallta elott (pl agyhalott, de gepekkel "eletben" tartjak addig, amig a vizsgalatok lezajlanak, utana keveszik a transzplantalhato szerveket, es utana kapcsoljak le a geprol).

A vizsgalatok vonatkoznak a vercsoportra (nem eleg, hogy A+), es bizonyos betegsegekre (tumormarkerek, HIV, hepatitis-ek, stb)

Tehat kizart dolog, hogy barmilyen rakban meghalt ember szerveit atultessek.

Es itt a kerdesedre a valasz, igen, a rak benned is kifejlodne, mert meg veratomleszteskor is fennall a veszely (ha pl. egy olyan ember ad vert, aki nem diagnosztizalt rakos). Ezert van nagyon szigoru ellenorzes veradaskor is, ahol, mielott felhasznalnak a veredet, tumormarkereket (is) keresnek a veredben, es, ha negativ vagy, csak akkor hasznalhato fel a vered.

2023. aug. 6. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Gondolom ha egy leukémiásnak a vérét ömlesztenenk át másba (vonatkoztassunk el attól hogy túl gyenge lenne hozzá és nem lenne értelme) akkor a másik emberben is kialakulhat a vérrák?
2023. aug. 6. 12:53
 6/14 anonim ***** válasza:
0%
A szervezeted védekezik az idegen sejtek ellen, szóval csak akkor alakulhat ki ilyen, ha gyenge vagy, vagy immunelnyomás van.
2023. aug. 6. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

"A szervezeted védekezik az idegen sejtek ellen, szóval csak akkor alakulhat ki ilyen, ha gyenge vagy, vagy immunelnyomás van."


Szerintem ez nem így van, mert az a köznapi értelemben vett frázis hogy minden emberben vannak rákos sejtek az nem igaz. Folyamatosan keletkeznek genetikailag hibás sejtek amik jó esetben elpusztulnak maguktól a tervezett megsemmisülés következtében (apoptózis) de néhány sejt amelyikben olyan fokú genetikai hiba keletkezett azoknál ez nem megy végbe és azokat semmisíti meg a szervezet immunrendszere. De ezek a sejtek még mindig nem "rákosak" rákosak egy hosszabb folyamat után lesznek amikor a genetikai hibás sejtek tobbedik generációja már olyan szinten ellenállóvá vált hogy a felszínén az immunrendszert blokkoló receptorokat fejlesztett ki és gyakorlatilag a fehérvérsejtek elmennek mellette. Ez hívják rákos sejtnek. Szóval ilyen sejtek egy nem beteg emberben nincsenek. Hacsak nem mesterségesen teszik bele, akkor viszont ezek elszaporodnak és úgy a úgy beteg lesz. Alapvetően a vita kedvéért írtam ki a kérdést, ha valaki jobban tudja akkor örömmel hallgatom.

2023. aug. 6. 16:51
 8/14 anonim ***** válasza:
80%

Nem értetted meg, kérdező: az IDEGEN sejtek ellen mindenképpen védekezel. Akkor is, ha nem rákosak.

Ha nincs immunelnyomás, az idegen szerv, sejtek, stb. kilökődnek.

A rosszul választott idegen vér is.

2023. aug. 6. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 sadam87 ***** válasza:
100%

Léteznek olyan rákos elváltozások, amelyek képesek egyik egyedről átterjedni a másikra. Leginkább állatokban figyeltek meg ilyet (a legismertebb talán a tasmán ördög esete), de emberben is ismert pár példa.

[link]

Azért létszik, hogy nem olya sok példa ismert, valószínűleg nem túl nagy az esélye, hogy a rákos elváltozás így el tudjon terjedni, minden bizonnyal a 6./8. válaszoló által említett ok miatt (meg persze az 5. válaszoló által említett szűrés miatt).

Egyébként szervátültetés után a rák az egyik fő halálozási ok, de nem a tumor transzplantációja, hanem az immunrendszer elnyomása miatt.

[link]

2023. aug. 6. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

"Nem értetted meg, kérdező: az IDEGEN sejtek ellen mindenképpen védekezel. Akkor is, ha nem rákosak."


Ne legyél már autista hogy hajtogatod hogy "nem értetted meg, nem értetted meg."


Semmi baj nincsen vele ha nem értesz egyet velem, de ez full felesleges asszonykodas nélkül is le lehet írni. Értettem mit írtál tudok olvasni. Csak szerintem nem így van. Ez így általánosságban igaz hogy "minden idegen sejt ellen védekezik, meg kilökődik" meg stb ettől még vannak olyan sejtek (akár néhány baktériumra is gondolhatsz ami taccsra tudja a vágni az embert védekezés ide vagy oda..


Az említett tasmán tigris esetében is a másik egyedben kialakult rák daganat sejtjei fertőznek meg egy nem beteg egyedet amiben szintén kialakult. Nem állítom hogy ez egyszer is élő fordul embereknél de simán elképzelhető labor körülmények között ha megfelelő helyre teszik. A tumor sejt működése a másik szervezetben is hasonló. Ugyan úgy tud elkezdeni erőforrásokat lehívni a gazda szervezetben és képes kialakitani ér hálózatot maga köré. Biztos nagyon sok esetben nem működne és a szervezet elpusztinaná de elég nagy magabiztosság kell ahhoz hogy kijelentsd ez minden egyes esetben így történne.


Ezt nem cáfolja az sem amikor szerv transzplantáció után valamikor a beteg rákos lesz az immun szupresszáns gyógyszerek miatti legyengült immun rendszer miatt, pusztán csak felsoroltal egy esetet amikor a gyenee immunrendszer miatt is kialakulhat rák. De a rákbeteg embereknek(most nem a transzplantáltakrol beszélek) sincsen kifejezetten gyengébb immunrendszere minden esetben amikor kialakul bennük a daganatos betegség. Persze most vonatkoztassunk el attól hogy egy rákbeteg előre haladott állapotban nyilván gyengébb immun rendszerrel rendelkezik pl a kemo terápia vagy a betegség szövődményei miatt.


Amikor egy emberben rákos daganat növekszik és még tünet mentes akár közben is lehet influenzás vagy bármilyen bármilyen bagatel betegsége amivel a szervezete hatékonyan tud küzdeni és meggyogyulni belőle. Sajnos a rák az nem erővel győzi le a szervezetet és tud terjedni hanem azzal hogy átveri gyakorlatilag.

Természetesen egy legyengült immunrendszer esetén ez előbb alakul ki de nem kizárólag azon múlik.

2023. aug. 6. 18:01
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!