Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Honnan tudják hogyan keletkeze...

Honnan tudják hogyan keletkezett az univerzum?

Figyelt kérdés

2023. aug. 7. 17:51
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%

Mármint... mire gondolsz?

Miből keletkezett, vagy pedig az ősrobbanás hogyan ment végbe?

2023. aug. 7. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A kérdező kommentje:
Mindkettő érdekelne.
2023. aug. 7. 17:56
 3/21 anonim ***** válasza:
100%

Az elsőre sajnos csak találgatások vannak.

A másodikra ajánlom Dávid Gyula valamelyik videóját. Annál jobbat nem találsz.

Mindkettőt többször leírtuk már itt.

2023. aug. 7. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:

Láttam egy videóját, de megnézem a többit is. De nekem kicsit hihetetlen, hogy mi, emberek képesek vagyunk ilyen elméleteket alkotni, ami szerint alakulhatott a világ. Bár lehet hiába nézek akármit, egy dolgot nem bírok felfogni...


Mi a kezdet? Ezt nem bírom felfogni. Ha isten, ha nem teremtette a világot, mindennek kell lennie kezdetnek. De mi volt a kezdet előtt? Erre tudtok valamit mondani?

2023. aug. 7. 21:10
 5/21 anonim ***** válasza:
92%

"Ha isten, ha nem teremtette a világot, mindennek kell lennie kezdetnek. De mi volt a kezdet előtt? Erre tudtok valamit mondani?"

Nem, jelenleg nem tudjuk, hogy pontosan hogyan keletkezett a világunk. Nagyon jó modellek vannak rá, hogy mi történt az ősrobbanás utáni akár egy tized másodpercben, de hogy előtte... maximum tippelgetni tudunk.


És csak mellesleg: ha egy isten teremtette a világot, azzal csak odébb rúgtad a problémát, mert akkor nem azt kell kérdezned, hogy "honnan lett a világ", hanem hogy "honnan lett az isten". Semmivel nem vagy előrébb.

Ha valamire nem tudjuk a választ, akkor az az őszinte álláspont, hogy "nem tudjuk", nem pedig az, hogy kitalálunk egy másik dolgot, amit szintén nem tudunk megmagyarázni, és beállítjuk azt, mint választ.

2023. aug. 7. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:

Milyen tippjeid vannak (vagy másoknak), mi volt az ősrobbanás előtt?


Istent nem akartam másik válaszként felhozni, csak rosszul fogalmaztam, és értelmetlen lett. A lényeg annyi lett volna, hogy akármi által is keletkezett a világ, mindennek kell kezdetnek lennie, tehát valóban nem vagyunk előrébb. Amúgy nem vagyok vallásos, de lehet megnyugvást adna, ha nem a leírhatatlan félelem járna át amikor belegondolok, hogy egyszer az örök sötétségbe kerülök át, megszűnik létezni az a lény, aki voltam, aki gondolkodott, aki élt... és egyszer a Föld is megszűnik, majd a Naprendszer és így tovább...

2023. aug. 8. 00:44
 7/21 anonim ***** válasza:
100%

"És csak mellesleg: ha egy isten teremtette a világot, azzal csak odébb rúgtad a problémát, mert akkor nem azt kell kérdezned, hogy "honnan lett a világ", hanem hogy "honnan lett az isten"."

Erre többnyire az a válasz, hogy Isten mindig is létezett, örökké létezik, nincs kezdete.

Oké, de ha valaki ezt el tudja képzelni, akkor az miért nem megy neki, hogy akár az univerzum is örökké létezhet? Legfeljebb más formában, mint amilyennek ma ismerjük. Lehet, hogy az univerzum olyan, hogy gyökeresen változik a megjelenési formája időnként (kozmikus skálán értendő időnként), átalakul más formákba. Fázisátalakulások sorozata, mint pl. amikor jeget melegítesz. Egy darabig lassan változik, aztán relatíve hirtelen gyökeres változás áll be a fizikai megjelenésébe (megolvad), majd ismét lassan változik és keveset, majd ismét hirtelen változás áll be (gőz formává válik), onnantól ismét sokáig csak kevéssé változik a fizikai megjelenése, mielőtt ismét fázisátalakuláson esik át (termikus bomlás), és ismét gyökeresen megváltozik a fizikai megjelenése. Ennek mintájára akár az univerzum is létezhetett az ősrobbanás előtt is, csak számunkra ma még tökéletesen ismeretlen formában, más fázisban, amiből az ősrobbanás folyamatán (fázisátalakulás) át változott olyanra, amilyennek ma ismerjük. És x csiliárd év múlva is gyökeresen más lesz, mint amilyennek ma ismerjük, egy újabb fázisátalakulást követően, és így tovább, egy örökké tartó változási folyamaton át. Ezt miért nehezebb elképzelni, mint egy örökké létező és változatlan Istent, amely létrehozta?

(További saját személyes aggályom ezzel az Isten elképzeléssel kapcsolatban, hogy ha Isten örökké létezik, az általa teremtett univerzum viszont nem (hiszen tudjuk, hogy az univerzum mai formája kialakult, és nem örökké ilyen volt), akkor Isten mit csinált a teremtés előtt egy örökkévalóságon keresztül? És ha már egy örökkévalóságon keresztül nem változott és nem csinált semmit se, akkor mitől és honnan jutott eszébe egy végtelen Istennek egy örökkévalóságot követően teremteni egy véges méretű, véges ideig létező valamit?)

2023. aug. 8. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
100%

" Amúgy nem vagyok vallásos, de lehet megnyugvást adna, ha nem a leírhatatlan félelem járna át amikor belegondolok, hogy egyszer az örök sötétségbe kerülök át, megszűnik létezni az a lény, aki voltam, aki gondolkodott, aki élt..."

Szerintem ezzel nagyon sok ember van így, tehát részemről az az álláspontom, hogy Isten tudlajdonképpen egy természetes, félelem szülte válaszreakció arra, hogy az ember nem képes vagy nem akarja elfogadni a saját halálát, elmúlását, megszűnését. (Szvsz ugyanilyen válaszreakció a reinkarnáció tana is.)

2023. aug. 8. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudják. Abból a tényből következtetnek visszafelé, hogy bizonyítottan tágul. Mivel tágul, valószinűleg akkor valamikor pontszerűen kicsi volt. Az hogy az a pont honnan jött, miből lett és hogy pontosan mekkora pont volt, azt nem tudják. Szóval ez döntően elmélet. Kitudtak találni valamit, ami nem mond ellent a jelenlegi fizikai ismereteink, vagyis nem kizárt hogy tényleg 13.7 milliárd éve egy szupersűrű pontból tágult ki, összetett módon.
2023. aug. 8. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
0%
Istennek nincs szüksége okra. A világot folyamatosan kell "teremteni" és nem csak a kezdezben
2023. aug. 8. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!