Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Itt ez hogyan jött ki? (Matema...

Itt ez hogyan jött ki? (Matematika - harmónikus sor divergenciája)

Figyelt kérdés

Üdvözlet

Szeretnék segítséget kérni.

[link]

Értem, hogy miért divergens a harmonikus sor. Azért, mert a zárójelben lévő összegek biztosan nagyobbak lesznek, mint 1/2, illetve nyilván az 1+1/2 is az elején. Tehát ha ezeket összeadjuk akkor az meg biztosan nagyobb lesz, mint ha az 1+n*1/2-et adjuk össze. De 1+n*1/2 tart a végtelenhez, ami kisebb sor, tehát akkor nyilván a nagyobb is fog tartani. És mivel a sorösszeg végtelen így a sorozat divergens.


Az is látszik, hogy kettő hatványokat kell nézni, csoportosítani. Nekem csak az algebrája nem jön ki. Tehát konkrétan az [(1)/2^(n-1)+1]..... rész. Összeadok 2-4-8-16-32-64.... tagot, és mindegyik ilyen csoportról megállapítom, hogy nagyobb, mint fél. Általánosan ez miért így néz ki? Köszönöm előre is a segítséget!



2023. okt. 2. 22:58
 1/8 A kérdező kommentje:

Pontatlan fogalmazás történt.

2-4-8-16-32-64.... tagot, és mindegyik ilyen csoportról megállapítom, hogy nagyobb, mint fél.

Ezt úgy értem ugyebár, hogy a 3. tagtól kezdve összeadom a kettőhatvány tagokat (2^n) n nagyobb egyenlő 1-től, ahol n pozitív egész.

Tehát 3-4. tag, 5.-6.-7.-8. tag....

Elnézést, hogy ilyen körülményes vagyok, csak próbálom értelmezni a sorozatot mert szerintem izgalmasak.

2023. okt. 2. 23:02
 2/8 anonim ***** válasza:
74%

A probléma megértéséhez és az egyes sorozatok divergenciájának megértéséhez hasznos lehet a részletekbe mélyebb betekintés. Azt is meg kell vizsgálni, hogy a csoportosítás és az összegzés hogyan működik a megadott sorozatok esetében.


Először is, nézzük meg az első sorozatot: 1 + 1/2 + 1/4 + 1/8 + 1/16 + ...

Ez egy geometriai sorozat, ahol az első tag (a) 1, és a hányados (r) 1/2. A geometriai sorozat összegzési képlete a következő:


S_n = a * (1 - r^n) / (1 - r)


Ahol S_n az első n tag összege. Most számoljuk ki a sorozat összegét a végtelenig:


S = 1 / (1 - 1/2) = 1 / (1/2) = 2


Tehát ez a sorozat összege 2. Ez azt mutatja, hogy a 1 + 1/2 + 1/4 + 1/8 + 1/16 + ... sorozat konvergens, nem divergens.


Most nézzük meg a második sorozatot: (1/2^0 + 1)/(1/2^1 + 1) * (1/2^1 + 1)/(1/2^2 + 1) * (1/2^2 + 1)/(1/2^3 + 1) * (1/2^3 + 1)/(1/2^4 + 1) * ...

A csoportosítás során mindig az előző és az aktuális tag hányadosát vesszük. Azt veszi észre, hogy minden csoportban mindkét tag nagyobb, mint 1/2. Például az első csoportban:


(1/2^0 + 1)/(1/2^1 + 1) = (1 + 1)/(1/2 + 1) = 2 / (3/2) = 4/3


Az első csoport értéke már nagyobb, mint 1, és ugyanez igaz a többi csoportra is. Tehát minden egyes csoportban a hányados nagyobb, mint 1/2.


Mivel minden csoportban a hányados nagyobb, mint 1/2, és a szorzás során minden egyes csoportban nagyobb számokat kapunk, mint az előző csoportban, a sorozat összege tart a végtelenhez, és a sorozat divergens.


Tehát a második sorozat valóban divergens. Az algebrája egyértelművé teszi, hogy minden csoportban a hányados nagyobb, mint 1/2, ami miatt a sorozat divergens lesz.

2023. okt. 3. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
74%

Nagyon rendben van, próbáljuk meg pontosítani a kérdést.


Most úgy értem, hogy a sorozatot az 2^n tagokkal állítja össze, ahol n pozitív egész számok, kezdve 1-től. Tehát az első néhány tag így néz ki:


tag: 2^1 = 2

tag: 2^2 = 4

tag: 2^3 = 8

tag: 2^4 = 16

tag: 2^5 = 32

tag: 2^6 = 64

...

Most már jobban értem, hogy mire gondoltál.


Ebben az esetben a sorozat összege tart a végtelenhez, mivel minden tag a sorozat növekedik, és az összegzés során az összeg is növekszik. Tehát a sorozat divergens.


Ezúttal pontosítva remélem, hogy jobban érthetővé tettem a választ. Ha további kérdéseid vannak, szívesen válaszolok rájuk.

2023. okt. 3. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Nagyon preciz valasznak tunik, s ahogy idom engedi atnezem, es válaszolok hogy ertem-e, ha nem akkor milyen kerdes motoszkal bennem:)
2023. okt. 3. 09:15
 5/8 dq ***** válasza:
88%
A belinkelt kép szimplán nem igaz ha n legalább 3, az első két kifejezés egyenlő, de ezek nem egyenlők a harmadikkal.
2023. okt. 3. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

#5: Ó, bizony hogy nem jó, több sebből vérzik.

Eleve csak akkor működne, ha n 2-hatvány, pl. n=2^m

És akkor még az alsó sorban n helyett m kellene.

Brrr...

2023. okt. 3. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

A 2-3 valaszrol leri hogy chatgpt-s. Ugyhogy fenntartasokkal kezelem.

5-6-os valaszolo, ez egy matematika alapszak (tanari szakirány, tehat nem mostani) szakdolgozatnak (kesz es elfogadott) resze.

2023. okt. 3. 17:25
 8/8 dq ***** válasza:

Szerintem nagyon könnyen lehet, hogy te vagy az első, aki olvassa...


Szerintem a wikin levő bizonyítás [link] /jobb/, ez egy tipikus alakja az ilyen bizonyításoknak.


Sokszor elolvasva a kérdésed sem jöttem rá, hogy mi a kérdésed. Hogy hogyan jönnek ki a számok? Lehet hogy az elírás zavar meg, nem tudom. Kettőhatványon_ként_ csoportosítja a reciprokokat sorban. Tehát nem a kettőhatványok_at_ csoportosítja, mint ahogy #1-ben írod, ha jól veszem ki.


Pl a 2^5-ik és 2^6-ik (32 és 64) közötti reciprokok összege alulról becsülhető 1/2-vel: 32 darab van, és mindegyik legalább 1/64.

: 1/33 + 1/34 + .. + 1/64 >= 1/2

Az összes többire ugyanígy.


Valami

: h(n) >= egészrész(ln(n)/ln(2)) * 1/2

vagy ilyesmi lesz a becslés, de szerintem a wiki jobb.

2023. okt. 3. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!