Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen emberi ésszel nehezen...

Milyen emberi ésszel nehezen felfogható, vagy elképesztő űr tényeket tudtok mondani? (Egyet a leírásban elmondok én is)

Figyelt kérdés

A Hold a Földtől kb 1,3 fénymásodpercnyi távolságra van.


Ezzel szemben az Andromeda galaxis 2,5 millió fényévnyire.


Ennek ellenére a Földről vizsgálva mágis 6x akkora területet foglal el (ha teljesen lehetne látni szabad szemmel) mint a Holdunk. Ilyen baromi nagy az Andromeda galaxis.


Milyen ehhez hasonló példák vannak, ami elgondolkodtat, vagy ilyen.. "mindblown" tény?



2023. nov. 12. 19:06
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
0%

Én az Ősrobbanás elméletében meg a Világegyetem végességében például kételkedek, mivel számomra felfoghatatlan, hogy a Világegyetem nem végtelen. Amúgy csak matematikailag bizonyították ezeket a véges dolgokat, a valóságban nem, és mint tudjuk, nem lehet mindent kimatekozni.


Ezt továbbfolytatva, emberi aggyal felfoghatatlan, hogy a párhuzamos dimenziók, párhuzamos univerzumok mi módon vannak párhuzamosítva. Esetleg magasabb dimenzióban?

Sőt, számomra marhaságnak tűnik az az elmélet, hogy a párhuzamos dimenziókban önmagunk másolatai lennének bármi módon. Semmi sem bizonyítja ezt; szerintem azok tényleg teljesen függetlenek.


A végére pedig mondok egy 'elképesztő' tényt: a hatalmas távolságok; hogy olyannyira messze vannak egymástól csillagok, hogy több tízezer évbe telne még a legközelebbiekhez is eljutni.

2023. nov. 12. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 Psycho ***** válasza:
100%

- A Marson kékek a napnyugták. Oka, hogy a bolygó légkörében lévő finom porszemcsék jobban átengedik az optikai tartományban, amit mi látunk, a kék fényt, mint a többit.


- Ha most megszűnne egycsapásra az emberiség (pukk, és nincs), akkor nagyjából 50millió év múlva gyakorlatilag lehetetlenség, de legalább is piszok nehéz lenne kimutatni, hogy valaha is léteztünk. Minden ember alkotta anyag lebomlana. Az utoljára elerodálódó, ember alkotta dolog Mount Rushmore lenne.

Ezzel szemben az űrhajósok lábnyomai a Holdon akár 100millió évig is megmaradhatnak.


- Az Ősrobbanást követően a Világegyetrem brutálisan forró volt, aztán ahogy tágult, elkezdett lehűlni. Most körülbelül 2.7 Kelvin (-270°C) a világűr (ennyi a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzás hőmérséklete). Vagyis a nagyon forrótól idáig jutott mára. Ez azt jelenti, hogy volt egy időszak, amikor a teljes világűr vörösen izzott. Pont annyi volt a hőmérséklet, hogy ez a sugárzás az optikai tartomány narancssárgás színében volt, vagyis bármerre néztél volna, nagy narancssárgaságot láttál volna odakint.


- A Vénuszon hosszabb egy nap, mint egy év. Annyira lassan forog, hogy 243 földi nap alatt fordul egyet. Viszont mivel közelebb van a Naphoz, a keringési idő csak 225 (földi) nap.


- Egy átlagos neutron csillag tömege körülbelül 1.5x-ese a Napnak. Nagyjából 10-12km átmérőjű. Ez azt jelenti, hogy egy teáskanálnyi neutroncsillag kb. 10millió tonna. Ja, és ez a bődületes tömegű, de kicsi, kompakt objektum egy másodperc alatt akár többszázszor is megfordulhat a tengelye körül.


- Az Univerzumban több csillag van, mint ahány homokszem a teljes földön.

2023. nov. 12. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

> 3,75 milliárd év múlva a Tejút és az Androméda össze fog ütközni, mivel körülbelül 110 km/s-el haladnak egymás felé


> Ha az űrben két ugyan olyan fémet összeérintünk, összeforrnak, mintha itt a földön egy forrasztópákával illesztettük volna őket össze. Ez azért van mert az űrben nincs más atom a két fém között, így mintha vizet öntöttünk volna össze vízzel, egybe állnak


> Ha ránézel egy csillagra, akkor azt a csillagot tulajdon képpen nem valós időben látod a távolság miatt, a csillag egy évekkel ezelőtti "változatát" nézed. Például ha egy csillag 10 fényévre van tőled és az éjszakai égbolton ránézel, akkor mivel a fénynek is idő kell hogy a Földre érjen, olyan mintha 10 évvel ezelőtti állapotában néznéd a csillagot.


> Az űr teljesen néma, mivel nincs levegő amivel a hanghullámok terjedni tudnak. Úgyhogy elméletben ha le tudnád venni az űrruhát és tiszta torokból elkezdenél üvölteni, nem lenne semmi hangod.

2023. nov. 13. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Azta, tök jók.. a fém összeérintős az durva, bár én elsőre azért gondoltam, mert hogy nem oxidálódik a fém, nem keletkezik rajtuk oxid réteg (bár ha eleve rajtuk volt, akkor mivan?) Ezek szerint ez vákuumban is működik?


Közben én is írok még párat:


A galaxisok összeütközésekor a bennük lévő csillagok annyira távol vannak egymástól, hogy az esetek túlnyomó többségében nem ütköznek össze. Ehelyett gravitációs hatások miatt alakulnak át a galaxisok szerkezetei.

Emiatt ha tudnánk a fénysebesség több ezerszeresével utazni és átrepülnénk milliárdnyi csillagokkal teli galaxisokon és csillaghalmazokon, akkor majdnem matematikai lehetetlenség, hogy egy csillagba beleütközzünk, még akkor is, ha ilyen star trekesen, star warsosan látnánk ahogy "szállíngóznak" a csillagok, mint télen amikor autóval utazunk hóesésben. A Space Engine nevű programban ezt lehet is tesztelni. Valóban egyszer sem sikerült még egy csillagnak nekiütközni csak akkor, ha a pályámat útközben többször is módosítottam.. meg a sebességemet is sokszor visszalassítottam, hogy pontosabb pályamódosítást tudjak csinálni :) (Ami már óriási "csalás"!)


A Naprendszerünk mintegy 828,000 km/h sebességgel száguld a Tejútrendszer központja körül, ami nagyjából 230 millió év alatt teljesít egy teljes körülfordulást. Ez egy galaktikus év. A Naprendszerünk ahogy kering a tejút közepe körül, élete során eddig még csak 20x kerülte meg a tejút galaxis közepét.. ilyen lassú (igazából nem lassú.. hanem ilyen felfoghatatlanul rohadt nagy a galaxis, még a mi galaxisunk is, amitől vannak jóval nagyobb galaxisok ráadásul!)


Ezt már a 3-as válaszoló is kifejtette, de tovább mondom: Minél távolabb nézünk az űrben, annál régebbre nézünk vissza a múltba. Ezért ha nagyon távoli galaxisokat nézünk (amikről onnan tudjuk, hogy nagyon távol vannak, hogy vörös irányba tolódik el a fényük, mert jelentősen megnő a hullámhosszuk a nagy távolság miatt) akkor azokat jellemzően a korai fejlődési szakaszukban látjuk csak. A valójában meg simán olyan fejlettek lehetnek, mint a mi galaxisunk. Ráadásul ha még messzebb nézünk, akkor láthatjuk az ősrobbanás utáni nagy forróságot.. az univerzum "kisbaba fotóját" (Hát nem aranyos? :D) amiről a 2. válaszoló is beszélt. Igaz, a felvételen zöld és kékes, ezt megmagyarázná valaki, hogy miért? Forrás: [link]

2023. nov. 13. 00:48
 5/15 Psycho ***** válasza:

A "babafotó" a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzás (Cosmic Microwave Background = CMB). Ekkor az Univerzum kb. 400.000 éves volt. Bárhova nézel, ezt látod.


Előtte - nagyon leegyszerűsítve - túl forró volt az Univerzum ahhoz, hogy a fény keresztül tudjon hatolni a térben. Ami akkor volt "ősleves", egyszerűen elnyelte a fényt.

Ennek megfelelően nem is láthatod, mi volt előtte, hisz a "látás" azt jelentené, hogy egy detektorral elkapod az akkor keletkezett, és azóta úton lévő fotont. De nem kaphatod el, ha az már akkor elnyelődött, miután keletkezett.

(Nagyon leegyszerűsítve, hogy érthető legyen).


A CMB akkor keletkezett, vagyis akkor indult útnak, amikor az Univerzum lehűlt annyira, hogy végre "áttetsző" lehessen.


Azért színes a "babafotó", mert nem homogén a CMB hőmérséklete. Rettenetesen picik ugyan az eltérések (milliomod celsiusfoknyi), de ott van. Ezek az eltérések vannak úgy "kódolva" a képen, hogy a kék rész a hidegebb, a piros a melegebb.

2023. nov. 13. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
5-ös, hú, köszi! Ezt még emészteni kell, de szuper volt, hogy így kifejtetted!
2023. nov. 13. 13:36
 7/15 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Hirtelen más nem jut eszembe mint az ,hogy napfogyatkozás sokkal többször van mint gondolnánk. Mármint az ugye úgy él a köztudatban mint valami baromi ritka esemény, még a részleges is. Valójában sokkal többször történik (azt nem tudom pontosan milyen gyakran), viszont szinte mindig nem lakott terület (pl: az óceánok, amik a nagyját kiteszik a Föld felszínének) fölött ezért nem vesszük észre.


“A Naprendszerünk mintegy 828,000 km/h sebességgel száguld a Tejútrendszer központja körül, ami nagyjából 230 millió év alatt teljesít egy teljes körülfordulást.”


Amúgy viszonyításképpen itt a Földön nagyjából 230 millió éve volt a Triász időszak (kb a késő triász), az első dinoszauruszokkal és rokonaikkal mint az első krokodilok és pteroszauruszok, illetve az első igazi emlősökkel. Durva ,hogy mennyi minden történt “egy év” alatt :D

2023. nov. 13. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
#4 igen-igen. Az oxidáció miatt is van ez, mert a levegő hatására egy kristályos réteg keletkezik a fémek felületén, így ha például összenyomsz itt a Földön két vasrudat, akármilyen erősen nyomod őket, nem fognak tudni egybe forrni, mert tulajdon képpen a két oxidréteget nyomod egymásnak. Indiummal egyébként megoldható a kísérlet vákum nélkül is, ha erősen rácsúsztatod az egyik indium rudat a másikra, akkor a súrlódástól össze tudnak állni szilárd halmazállapotban is, viszont tudtommal más fémekre ez nem igaz. A Földön is előállítható a kísérlet vákumban. Youtubeon keress rá hogy "cold welding" és ott sokkal bővebben kifejtik az okát, én sajnos nem vagyok kémikus, csak szeretek minden féle random érdekességeket megtanulni. Ha jól tudom egyébként, akkor pont emiatt az "összeolvadás" miatt ment tönkre egy csomó űrszonda meg műholdak mielőtt felfedezték a jelenséget. Egyszerűen egybe álltak az alkatrészek és például nem nyílt ki miatta az ernyő, vagy hasonló problémák léptek fel.
2023. nov. 13. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Én nekem a fény lassúsága tűnik hihetetlennek, a fényre azt mondjuk, hogy ő a leggyorsabb a 300 ezer km/s sebességével, de ha megnézzük mennyit megy 1 ezredmásodperc alatt, akkor 300 kilométer jön ki, ez már nem is olyan nagy szám és a sportban is ezredmásodperc pontossággal mérnek. Magyarország viszonylag kis ország, mégse elég a fénynek 1 ezredmásodperc átérni rajta, kell neki 1,75 ezredmásodperc az 500+ kilométerhez :D Ha milliomod másodperc távolságot nézzük, akkor csak 300 méter, ami kb 5 perc séta :D A fény kapcsolhatna egy kicsit nagyobb sebességre, mert nagyon lassú, miatta nem tudunk távoli civilizációt felfedezni, miatta még matematikai esélyem sincs 1 ezredmásodperc alatt elutazni Ausztráliába, legfeljebb csak Autsztriába :)
2023. nov. 13. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

8-as, igen! Veritasiumnak volt is ilyen videója, lehet ott láttad? https://www.youtube.com/watch?v=Y2nQ8isf55s


Amúgy engem az érdekel, hogy amíg a levegőben van két fém.. az oxidréteg már rá keletkezett.. Ha ezután tesszük vákuumba, akkor is "összeolvad"? vagy ez csak úgy működik (ahogy logikus lenne nekem legalábbis) hogy a vákuumban le kellene csiszolni előbb róla az oxidréteget?

2023. nov. 13. 15:26
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!