Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az energiamegmaradás törvényét...

Az energiamegmaradás törvényét amit ma általános érvényűnek gondolnak egyes tudósok szerintetek axiómának kell tekintenem?

Figyelt kérdés
Az én véleményem, hogy ez a törvény feltételes jellege miatt semmiképpen nem tekinthető axiómának , esetleg posztulátumnak , ami ugye néha nem igaz tehát nem lehet éltalános érvényű.

dec. 3. 11:47
1 2
 11/13 A kérdező kommentje:
anonimnak:a véleményed szinte egyezik Wigner Jenő természettörvényekről alkotott véleményével, úgymint rétegekből épülnek fel, egyre átfogóbb, általánosabb törvényeket foglalnak magukban.A ttörvények feltételes megállapítások, és mint ilyenek valószínűségi törvények érvényességi korlátokkal.Ha ezt elfogadjuk s nem teszünk kategórikus kijelentéseket,mint például az energia mindig megmarad, akkor más lehetőségnek kaput nyitunk.
dec. 4. 22:39
 12/13 anonim ***** válasza:
55%

Sok féligazsággal és erős túlzásokkal én ezt a kérdést, amit te feltettél, a következő történet formájában szoktam előadni. Általános tapasztalata volt az embereknek évszázadokig, hogy a hő (a hőmennyiség) a melegebb helyről a hidegebb felé áramlik. Ha valaki késztetést érzett volna a szabály megfogalmazására, az a fenti formában lett volna kimondva. Mindenki így tudta, így érezte. Aztán az 1700-as évek közepén jött egy Aspergeres, akinek az agya másképpen volt bekábelezve, és más nézőpontból nézte a világot mint az átlag neurotipikus - és megcsinálta a hűtőszekrényt. Innentől kezdve a szabályba be kellett iktatni azt a szót, hogy ÖNKÉNT. Vagy spontán. És végül a szabály később ebben a formában mondatott ki 100 évvel később. Ma is úgy ismerjük, hogy a termodinamika második főtételének Clausius féle megfogalmazása.

De amíg a Wigneri elgondolás szerint ebben a rétegben maradunk, és nem látjuk egy szinttel feljebbről a folyamatokat, addig sajnos ezt olyan természeti törvényként fogadjuk el, amit eddig nem sikerült megcáfolnia senkinek. A Széles Gábor féle nagy bejelentéseknek nem lett termék a vége. De elmélet sem! A Nyírmeggyesi iskolában felszerelt kavitációs kazánokat is ki kellett cserélni, mert nem tudták felfűteni vele az iskolát. [ [link] ] Szóval abban a helyzetben vagyunk, mint a Newtoni fizika sebességei a relativisztikus sebességeknél. Mikor rájöttünk arra, hogy a fénysebességhez közeli sebességgel mozgó testek leírására már nem alkalmas a Newtoni fizika, akkor azt mondtuk, hogy paradigma váltás van, és a mai fizikánknak a Newtoni fizika egy szélsőértéke. És kis sebességeknél természetesen ugyanúgy érvényben van, mint eddig.

Na, erre a magasabb szintre kellene eljutni, hogy onnan visszatekintve mondhassuk - igen-igen a Clausius féle megfogalmazás ott persze érvényes. Szélsőértékként.

Egyesek azt mondják, hogy a mai fizikánk a konzervatív erőterekre lett kitalálva, és az örvénylő terekben egész más fizika van. Csak annak a matematikája még bonyolult számunkra. Mások meg egyszerűen csak negligálják az anyagmegmaradás-, vagy energiamegmaradás törvényét. De valószínűleg nem jó nézőpontből nézik a világot, mert paradigma váltás egyik kutatásból sem lett...

dec. 5. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 A kérdező kommentje:
Azért figyelmedbe ajánlom Gravesande /Leideni Egyetem fizika tudósának szavait: Az ömozgó lehetetlenségéről.... kár beszélni, de az hogy matematikailag kimutatható a lehetetlensége, nem gátolhat meg minket abban, hogy megvizsgáljuk a kasseli találmányt.-Megvizsgáltam és biztos vagyok benne, hogy kívűlről semmi nem járul hozzá a kerék mozgásához-részlet Newtonnak írt leveléből,a levél az újságban is megjelent Hollandiában.
dec. 18. 23:05
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!