Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Energiamegmaradás: hol a hiba...

Energiamegmaradás: hol a hiba az okfejtésben?

Figyelt kérdés
Az energia és a tömeg ekvivalensek. Legyen egy nagyenergiájú gamma-fotonom, ami képes párképződésre. Amíg fotonként létezik, csak az elektromágneses kölcsönhatásban vesz/vehet részt. De abban a pillanatban hogy átalakul tömeggel rendelkező részecskévé, már részt vesz a gravitációs kölcsönhatásban és mindaddig kifejti ezt a hatását amíg nem lesz újra foton. Tehát amíg fonton addig E energiával rendelkezik, ha tömeggel rendelkező részecske, akkor pedig 2*E energiával (egyik E az ami a gravitációt okozza, a másik E pedig a tömegében hordozott energia, amit bármikor "beválthat" elektromágneses hullámra).
2022. jan. 7. 16:11
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

"egyik E az ami a gravitációt okozza, a másik E pedig a tömegében hordozott energia"

Nem látom a különbséget. Mindkettő a nyugalmi tömeget jelenti.

2022. jan. 7. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
A hiba az, hogy az energiamegmaradás azt jelenti, az adott foton bármiféle átalakulása előtti energiája megegyezik a visszaalakulás utáni energiájával plusz a változások összenergiája. Te csak energiáról és tömegről beszéltél, de nem vizsgáltad a mennyiségüket. Mert az lesz egyenlő.
2022. jan. 7. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
A foton miért ne venne részt a "gravitációs kölcsönhatásban"? Gravitációs térben elhajlik a pályája, és maga is "görbíti a teret". A gravitációt (téridő-görbületet) nem a tömeg hozza létre, hanem az energia (energia-impulzus tenzor).
2022. jan. 7. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
42%
A fotonnak van tömege.
2022. jan. 7. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

#3


"A gravitációt (téridő-görbületet) nem a tömeg hozza létre, hanem az energia (energia-impulzus tenzor)"


én mindig azt hittem hogy a tömeg az ami "süppedést" okoz a téridőben, és a foton csak "egyenesen" halad a meggörbült térben

2022. jan. 8. 11:35
 6/8 anonim ***** válasza:
48%

Jól hitted.

De még egyszer: a fotonnak VAN tömege.

2022. jan. 8. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
85%

Nem csak a tömeg okozza. Ha csak a tömeggel számolnád ki mondjuk a Nap gravitációs terét, pontatlan eredményt kapnál (persze az eltérés általában nagyon kicsi). Beleszámít a tömeg áramlása (forgás), és a Napban uralkodó nyomás is.


Akár úgy fogjuk fel, hogy a fotonnak van tömege, akár úgy, hogy a gravitációt alapvetően az energia hozza létre (a fotonnak az is van), mindenképpen az jön ki, hogy a foton is görbíti a teret, létrehoz gravitációt.

2022. jan. 8. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Azon meg kár vitázni, hogy a fotonnak van-e tömege vagy nincs. Ez csak definíció kérdése. A ma elfogadott definíció szerint csak a nyugalmi tömeg a tömeg, ami a fotonnak nincs. Nekem sem szimpatikus ez a definíció, de ha a többség ezt fogadja el, nincs mit tenni. Elvi jelentősége nincs a dolognak.
2022. jan. 8. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!