Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha tényleg olyan sok csillag...

Ha tényleg olyan sok csillag van az égen mind ahogy mondják akkor miért sötét az ég este ?

Figyelt kérdés
Mert ha tényleg nagyon sok "végtelen" csillag van az égen akkor miért nem látom inkább világosnak az eget éjszaka, nem így lenne logikus ?

dec. 9. 16:31
1 2
 1/17 Demion ***** válasza:
78%

Fogsz egy zseblámpát, bekapcsolod, elmész egy méterre, úgy hogy a lámpa rád világít. Jó erős a fénye, mi? Most elmész száz méterre, mit látsz a lámpából?


(Nem azért, de az ilyen kérdésekből látszik mekkora bajok vannak a közoktatással.)

dec. 9. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
79%

A mi naprendszerünk (Plutoig bezárólag) egyik bolygójának sincs saját fénye, azaz nem tud "világítani", ellentétben napunkkal.

Mégis látjuk őket az égbolton, amikor Napunk megvilágítja és a Földön éjszaka van.

Elvileg nappal is láthatnánk, de az erős nappali fény elnyomja as fényűket.

dec. 9. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
84%
Az honnan jött, hogy "végtelen" csillag van az égen? Az univerzumban rengeteg csillag van (bár nyilván nem végtelen sok), de ennek te töredékét sem látod az éjszakai égbolton.
dec. 9. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
24%
Ez az Olbers-paradoxon. Igazából nem nagyon foglalkoznak vele tudósok, nem oldották meg igazán. Pedig a kérdés jogos, egy több száz éves paradoxonról van szó.
dec. 9. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
82%

A csillagok minden irányba szórják a fényüket.

Minél távolabb van, a hozzád érkező fény annál kisebb szögben érkezik hozzád, így a fény intenzitása egyre kisebb.

Ezt aztán a légkör erősen megszűri, de a világűr sem teljesen üres, köb-kilométerenként van átlagban egy atom, van ahol sűrűbb az anyag, van ahol kevésbé és attól eltekintve, hogy ez rendkívül ritka, a gigászi távolságok megteszik a magukét.

A fotonok egy része elnyelődik ebben a ritka anyagban, minél messzebb van, annál több anyag akad az útjukba, különösen ahol gázfelhők is találhatók.

Ebből a szempontból a Naprendszer értelemszerűbben sokkal sűrűbb, mint a csillagközi tér és a Naprendszer is elég nagy, szóval semmi csodálatos nincs abban, hogy a távoli csillagok fénye a távolság függvényében halványul, illetve hogy teljesen elenyészik.

dec. 9. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
79%

Nem sötét az! Csak egyrészt a légkör kiszűr mindenféle hullámhosszokat, másrészt a szemünk csak egy nagyon szűk tartományban képes érzékelni a spektrumon.

[link]

Itt találsz néhány képet néhány csillagködről. A képeken lévő középső fehér elválasztó vonalat el tudod húzni jobbra-balra, gyakorlatilag két kép van egymáson, a baloldali a látható, a jobb oldali az infra tartományban készült. Jól látszik, hogy infrában sokkal-sokkal több csillag látszik az égen, mint látható tartományban.

https://www.youtube.com/watch?v=gu6Qhk4TQig

Itt a Rák-ködről készítettek a különböző tartományokban felvételt, rádióhullámoktól a röntgensugárzásig.

Mi a szemünkkel csak egy nagyon-nagyon picike szeletét tudjuk érzékelni a világnak. Az hogy mi a gyenge emberi érzékszerveinkkel nem látunk, nem tudunk érzékelni valamit, az nem jelenti, hogy az nincs is! :)

dec. 9. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 sadam87 ***** válasza:
81%

#4

Ez tényleg az Olbers-paradoxon.

Nem igaz, hogy ne foglalkoztak volna vele a kutatók.

Nem igaz, hogy ne lenne rá magyarázat. Egyrészt a látható Univerzum nem végtelen. Másrészt a nagyon távoli objektumok fénye igen komoly vöröseltolódást szenved az Univerzum tágulása miatt, emiatt az általuk kibocsájtott fény már bőven nem a látható tartományba esik. (No meg bizonyos esetekben a csillagközi por fényelnyelése is belejátszik a buliba, amit mindenki megfigyelhet, ha megnézi kellőképpen sötét helyről a Tejutat.)

[link]

dec. 9. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
40%
Olbers-paradoxon köznapi feloldása: ugyan térben végtelen az univerzum, de időben nem. A nagy bumm óta még nem volt elég idő, hogy világos legyen az éjszakai égbolt.
dec. 9. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

"térben végtelen az univerzum, de időben nem."


Körülbelül 200,000,000,000,000,000,000,000 csillag van az univerzumban. Ez a látható becsült csillagszám, ennyi csillagnak teljesen be kéne teríteni éjjel az eget.

dec. 10. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
Inkább az a furcsa, hogy ennyit lehet(ne) látni, fényszennyezéstől távol. Mert valószínűleg ez az oka, hogy keveset látsz.
dec. 11. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!