Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Constantin Dulcan neurológus...

Constantin Dulcan neurológus szerint az istenhit erősíti az immunrendszert! Igaza lehet valahogy?

Figyelt kérdés

Sokszor csodálattal néztem kisgyerekkoromban - amikor még falunk laktunk - azokat az időseket, akik hisznek Istenben. Jó kedvűen, kellemesen foglalatoskodtak a kertben. Abban a tudatban - ahogy mesélték beszélgetésekben - hogy mindenkit halála után Isten megítéli. Míg az ateisták bosszankodva, káromkodva, főve a bosszúságuk levében tekeregtek a kertükben. A levezetett feszültség nem rombolja a szervezetet. Míg a materialista egész nap stresszes.


Idestova 10 éve olvastam egy kutatást, amelyben az USA helyi rendőrsége is részt vett, tehát egy eleve ateista szervezet is megerősítette részvételével azt a mérést is, melyben azt vizsgálták, hogy az ima kedvező hatású a bűnelkövetélsek számának csökkenésére. Egy olyan USA tagállamban végezték, mely az élen volt a bűnözésben. Vidéki állam lévén sokan hittek Istenben és a helyi plébános közös imákat szervezett, amelyekben nem csak a hívek, hanem másokat is elvittek. Az volt az imák, misék kimondott célja, hogy csökkenjen a bűnözés az államban


Az eredmény az lett, hogy csodák csodája úgy ~25%-al csökkent is a következő hónapra rá a bűnelkövetések száma, noha a célközönség a bűnelkövetők ateisták voltak. Rájuk nem hatott az, hogy tudták hogy kísérletben vettek részt. Ebből is lehet következtetése levonni?


[link]



dec. 16. 17:11
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
93%

" a bűnelkövetők ateisták voltak."


Na, ez az ami tévedés, ha valahol sok a vallásos és mellette sok a bűnözés, akkor nyilvánvaló a következtetés, hogy a vallásosaknak közük kell, hogy legyen hozzá.

Az ateisták szerintem semmiféle imádkozásra nem kaphatók, mert mi a jó francnak imádkozna egy szerinte nem létező istenhez?

Te sem fohászkodsz Zeuszhoz, vagy Jupiterhez, esetleg Odinhoz, mert mi a rossebnek, ha nem hiszel benne?


"Rájuk nem hatott "


Ez meg a másik, ha játékból, vagy gúnyból mégis ráveszi magát egy ateista, hogy úgy tegyen, mintha imádkozna, annak nem gondolom, hogy bármilyen hatása lenne rá.


"Idestova 10 éve olvastam egy kutatást, amelyben az USA helyi rendőrsége is részt vett, tehát egy eleve ateista szervezet is megerősítette részvételével azt a mérést is, melyben azt vizsgálták, hogy az ima kedvező hatású a bűnelkövetélsek számának csökkenésére. Egy olyan USA tagállamban végezték, mely az élen volt a bűnözésben. Vidéki állam lévén sokan hittek Istenben és a helyi plébános közös imákat szervezett, amelyekben nem csak a hívek, hanem másokat is elvittek. "


Mese, mese, meskete.

Tipikus vallásos halandzsa, amivel gyakran lehet találkozni, de semmi tény, semmi nyomon követhető, vagy leellenőrizhető adat.

Pontosabb időpont kellene, hogy ellenőrizhető lehessen a halandzsa, meg mi volt az az ateista szervezet? Van egyáltalán ilyen? Nocsak, szervezkednek az ateisták?

Milyen módon történt a mérés?

Talán illene egy rendőrségi jegyzőkönyvet mellékelni.

Hogyan lehet összefüggést találni a bűnelkövetések száma és az imák között?

Mégis, melyik vidéki USA államban történt mindez és mitől volt ott magas a bűnözés, miket követtek el? Loptak, vagy öltek, vagy nőket erőszakoltak meg? Esetleg fehéreket, vagy négereket vertek laposra? A templomokat vagy az 'ateista szervezetek' (sic) központjait rongálták, fosztogatták?

Kéretik releváns statisztikát prezentálni!

Mégis, milyen vallás híveiről beszélünk?

Hm, plébános a főleg protestáns Amerikában?

Hogyan vittek oda a hívek 'másokat', talán megkötözve? Na és kik voltak azok a mások? Indiánok, zsidók, mohamedánok, írek, négerek, kkklánosok, leszbik, vagy homárok, pedok, szadisták, vagy mazók, kommunisták, szélső bal, vagy jobboldaliak, netán fasiszták? A Fekete Párducok?

Ott hagyták esetleg a névjegyüket is, vagy beírtak a vendégkönyvbe?

Szent Habakukk, nekem mindig leesik az állam az ilyen halandzsák olvasatakor, semmi adat, semmi támpont, a kiagyalója maximális szabadsággal hinti a rizsát, gyakorlatilag ami az eszébe jut, hogy - Amerikában volt egy ember -, a hívek meg tátott szájjal kajálják, mert olyan bamba már mind egytől egyig a sok agyalágyult vallási tézis megemésztésétől, hogy semmi kritikai érzékük nincs az iránt, ami a saját hitüket akár súrolva érinti, de ezzel szemben megidegenkedve fogadják a tudományos eredményeket, mert a gonosz (ateista) tudósok bizonyítékai átverések, hazugságok, összeesküvések és még véletlenül sem próbálják a legegyszerűbb kísérletet sem végrehajtani, amik mindig és mindenhol ugyanarra az eredményre vezetnek, mert mi francnak, ha már eleve hazugságnak ítélték meg a tényeket?

Nyugodtan bevallhatod, ha nem akarod a hazugságod miatt kockára tenni a végítéletkori üdvözülésedet, hogy te találtad ki az egészet.

Na, még nem késő!

Te döntesz!

Hiszen van szabad akaratod, nem?

dec. 17. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
93%

Mindig az van, hogy fanatikus hívők ilyen kitalált történetekkel akarnak téríteni a természettudomány fórumon.

Nem félnek az isten büntetésétől a hazugság miatt?

dec. 17. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
93%

Mértek.

Addig rendben is van, hogy 2 Miatyánk + 3 Mária üdvözlégy = -5 Ateista gonoszság, de mi volt a mértékegység?

dec. 17. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 Psycho ***** válasza:
63%

Az eredeti kérdésre válaszolva: bármilyen furcsa, el tudom képzelni, hogy van egy ilyen KORRELÁCIÓ. Mondom ezt színtiszta ateistaként.


A hit, mint olyan, ad egy keretrendszert. Van mihez igazodni. Egyfajta bizonyosság. Ez a bizonyosság sok helyzetben csökkentheti a bizonytalanságot. Azt a bizonytalanságot, ami másnál, pl. egy nem hívőnél problémához vezetne, azaz emelné a pszichés feszültséget / szorongásszintet.


Márpedig a szorongás bizonyítottan immunszupresszáns hatású. Millió tanulmány van erre, de kedvenc példám, az egyetemisták körében végzett kutatás, amiből kijött, hogy a felső légúti megbetegedések gyakorisága magasabb náluk a vizsgaidőszak alatt (télen és nyáron is), mint a kontrollcsoporté.


Magyarán a képlet így néz ki: hit -> magasabb önbizalom -> alacsonyabb szorongás -> jobban működő immunrendszer.


Nyilván nem valami "titok a hosszú élethez" kaliberű jelenségről kell beszélni, inkább egy kicsi, majdnem jelentéktelen hatásról, de el tudom képzelni, hogy létezik.

dec. 17. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
90%

#14 A probléma ezzel csak az, hogy ha ilyen kicsi, mondhatni jelentéktelen mértékben létezik ez a jelenség, akkor kb. lehetetlen megbízható statisztikát készíteni róla, ilyenformán pedig soha nem bizonyítható a létezése.


Gondoljunk csak a pénzérmére. Fej vagy írás? Tök mindegy, 50-50. Hát amúgy nem 50-50, de a különbség annyira kicsi és jelentéktelen, hogy ezer nála nagyobb befolyásoló tényező létezik, amit teljesen elködösítik azt a tényt, hogy nem 50-50. Ha megpróbálnál valódi statisztikát készíteni, soha sem jönnél rá, hogy nem 50-50, mert a többi tényező elfedi az eltérést. A különbség csak annyi, hogy míg ezt az eltérést statisztika nélkül is ismerjük köszönhetően a fizika törvényeinek, addig amiről a kérdésben szó van, azt nem.


Így szerintem nincs is sok értelme ezt a témát háborgatni, mert soha sem fogunk rá választ találni.

dec. 17. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 Psycho ***** válasza:
71%

#15, igen, de ha nem vizsgálod meg, nem tudod, mit jelent az, hogy "kicsi". Az én olvasatomban a jelentéktelen nem azt jelenti, hogy kimutathatatlan, csak azt, hogy ha egészségesebb akarsz lenni, ne a valláshoz fordulj, hanem egészséges életmódhoz.


Amit te írsz, abban ott a nagy előfeltevés, hogy "áhh, ez úgyis kimutathatatlanul kicsi" -> ez nem egy tudományos szemlélet. Önkényesen jelented ki, hogy nem bizonyítható a létezése ennek a hatásnak.


Persze lehet jönni azzal, hogy én mondtam, hogy jelentéktelenül kicsi... csak sajnos én nem ezt mondtam. Hanem azt, hogy "kicsi, majdnem jelentéktelen". Egy szóval sem utaltam rá, hogy ez mérhetetlen lenne. Ameddig nincs vizsgálva, nem tudható.


Lehet, hogy kimutathatatlanul kicsi.

Lehet, hogy kimutathatóan kicsi

Sőt, lehet, hogy nem is kicsi!


Ezért kell megvizsgálni: mondja meg helyettünk, találgatók helyett maga a kísérlet és a statisztikai elemzés a választ.

dec. 17. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
91%

Az ilyen általánosítások hamisak. Az emberek kisebb-nagyobb csoportjai nem homogén masszák, az egyéneknek más-más tulajdonságaik vannak. A hívők se nem mind, se nem állandóan boldogak és elégedettek.

Az amerikai rendőrség mitől ateista szervezett? Csak mert a napi feladatoknak nem rész az ima? Ennyi erővel az egyházon kívül minden szervezet ateista szervezet lehetne. A rendőrök között is vannak hívők és ateisták. Nem feltétel és nem is kizáró ok a vallásosság.

Szép történet az ima erejéről, a valóságban az amerikai börtönpopulációban (is) felül vannak reprezentálva a hívők. És az ima erejéről sokat elmond a középkori járványok. Imában biztos nem volt hiány (más eszközük nem is nagyon volt), az emberek mégis hullottak mint a legyek.

dec. 21. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 NTBS ***** válasza:
50%
Szerintem működik a dolog. Hasonló az elv mint a placebo hatásnál!
dec. 22. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim válasza:
Igen, a hit sok mindenben segit.
jan. 26. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
Az istenhit egyetlen dologra jó: segít a nehézségekben. Ha hiszed, hogy nem vagy egyedül könnyebben tudsz nehéz helyzetekben boldogulni. Ez nem jelenti az, hogy a hited tárgya létezik, de kétségtelen, hogy egyszerűbb egy ideához igazodni, mint a semmihez.
márc. 9. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!