Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az emberi agy, psziché és...

József Kálmán kérdése:

Az emberi agy, psziché és immunrendszer, fizikum képes lenne ilyen extrémen fejlődni az evolúció miatt?

Figyelt kérdés
Az embereket mennyire lehet rászoktatni arra, hogy heti 6 napot dolgozzanak 18 órát és a hét mindennapján csak 5 tál rízst kapjanak enni meg esetleg néha egy kevés hüvelyes ételt, meg néna-néha egy-két zöldséget gyümölcsöt adnának nekik enni? Már gyerekkorától dolgoznának az emberek, mert 7 éves koruktól elszakítják őket a szüleiktől de 7 éven alul nem kéne nekik dolgozni és 7-14 éves korig is csak napi 12 óra lenne a 18 helyetti munkaidő. Iskolák nem lennének, a művészetek megszünnének, a kultúra nem létezne. Tehát habár az emberek fizikailag nem bírnák a sok munkát és azt az ételt ami épphogycsak elég a túléléshez és mentálisan se bírnák, hogy egy művészetek, vallások és kultúra nélkül kéne élniük, ahol még a gyerekeiket is elveszik 7 éves koruktól, hogy munkára neveljék őket, de ezt ha évezredekig csinálnák a társadalommal, akkor az emberek egy idő után megszoknák ezt az életmódot és az evolúció úgy alakítaná át az emberek szervezetét, fizikumát, és az emberek gondolkodásmódját és érzelmeit, hogy a többezeréves evolúció miatt ezt az életmódot megszoknák az emberek és egy ilyen élet már senkinek sem jelentene gondot, mert az evolóció miatt hozzászoktak a kevés étellel a sok munkával és a kultúra, tanulás, és művészetek,vallások nélküli élethez? Hisz a hangyák, darazsak is majdnem így élnek, sok munka, kevés étel, kultúra, vallás, művészet nuku , csak én még hozzáírtam egy-két borzalmat (úgy mint a gyerekek elvevése) ehhez a disztópiához(amit ugye ha évszázadok, évezredek, akár több tízezer év alatt lehet megszoknak az emberek és számukra ez mindennapossá, természetessé válik és egyáltalán nem gondolnák disztópiának).Szóval lehetséges, hogy az emberi psziché, fizikum annyira átalakuljon, hogy képesek lennének beérni a túléléshez épphogycsak elég ételhez, a kíméletlen munkához és már senkinek sem kéne szabadidő, kultúra, családtagokhoz való kötődés és ha igen, akkor mennyi idő múltán szokna hozzá az ember ehhez a 1984-es szerű (George Orwell) disztópikus rabszolgatársadalom világhoz(amihez hasonlóban egyébként több állatfaja is él, mint itt írtam)? Sőt, lehetséges lenne, hogy akár annyira megváltozzon az emberi lény, hogy már-már élvezné is ezt a helyzetet, mert mondjuk sokezerév alatt munkamániássá fejlődnének vagy valami.

jan. 3. 20:00
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:
100%

"Az állatok (nem mindegyik faj) is csak annyit esznek amennyi a túléléshez éppen elég, mivel sokszor nehéz nekik az élelem felkutatása és mégis kitartóan vadásznak vagy hosszú ideig keresgélnek az étek után."


Éppen ezért az állatok többsége mindig annyit töm magába, amennyit csak bír, amennyit csak össze tud vakarni magának a környezetéből. Ha ez bőséges (idényben van), akkor a ragadozók pl. gyakran feleslegesen nagy vagy sok zsákmányállatot ölnek le, amennyit meg sem bírnak enni. A maradékot vagy más ragadozók, dögevők falják fel, vagy ott rohad meg a ragadozó mellett. Más állatok meg a téli vagy száraz időszakra készülve zabálják folyamatosan degeszre magukat, amikor kajabőség van. Kell is nekik, mert aztán meg hónapokig fognak koplalni, gyakorlatilag táplálék nélkül létezni.

Szinte bármelyik állatot nézed, mindegyik annyit eszik, amennyihez csak hozzá tud jutni és el tud fogyasztani. Félig gyomorral egyik sem fogja önszántából otthagyni a finom falatokat.

jan. 4. 03:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 sadam87 ***** válasza:
100%

#7

"Az állatok (nem mindegyik faj) is csak annyit esznek amennyi a túléléshez éppen elég, mivel sokszor nehéz nekik az élelem felkutatása és mégis kitartóan vadásznak vagy hosszú ideig keresgélnek az étek után."

Ha csak annyi van, annyit esznek. Ha meg több van, akkor többet.


#9

Naponta 7-9 órát kell (kéne) aludnia egy felnőtt embernek.

[link]

Nyilván ha csak 6 órákat alszik, azt is túl éli az ember, de ha rendszeresen lényegesen kevesebbet alszik a szükségesnél, annak meglesznek az egészségügyi következményei.

Persze biztos lehetne szelektálni arra, hogy kevesebb alvás is elég legyen, de nem akármennyire. Az alvás során az agyműködés szempontjából létfontosságú folyamatok mennek végbe. Ez abból is látszik, hogy az összes fejlett aggyal rendelkező csoportban jellemző az alvás (emlősök, madarak, hüllők, sőt a halak egy részénél is kimutatták, és például a méhekre is jellemző).

[link]

A te elképzelésedben 6 óra marad minden másra a munkán kívül. És ebbe nem csak az alvásnak kéne beletartoznia. Evés-ivás, utazás (gondolom nem a munkahelyen aludnának az emberek), átöltözés, pártalálás, stb.


Miért vagy ennyire kíváncsi erre a 18 órás munka kérdésre egyébként?

jan. 4. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 anonim ***** válasza:

Ha van eleg energia bevitel akkor gond nelkul mukodne. Kaja nelkul nem megy ahhoz fol kene talalni az orokmozgot. Amugy konnyu fizikai munkaval fizikailag mar valtozas nelkul is lehetseges. Persze ehhez nehez mptivaciot talalni.


Amugy mi szamitana munkanak?

jan. 4. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/32 A kérdező kommentje:

Azért érdekel, mert olvastam és hallottam, hogy egyszer a 70-es években kipróbálták, ezt a rendszert, viszont ez a kísérleti ország háborúba sodródott ami miatt megbukott, így csak pár évig volt ez a durva rendszer. Viszont én kíváncsi vagyok, hogy ha nem bukott volna bele a háborúba ez a munkatáborország akkor mennyi idő után fejlődött volna ki, egy munkabíró, kevés táplálékot igénylő "szuperember". Ja, és csak a háborúba ment tönkre a rezsim, mert egy ember sem mert fellázadni a kísérletező kedvű diktátor ellen, tehát akár sok ideig fennmaradhatott volna. Én meg szeretek olvasgatni arról, hogy mik egy ember fizikai, lelki korlátai.


A munka alatt most a földművelést értem.


No, de eddig csak a fizikai korlátokról beszéltünk, de a lelki hatásokkal mi van? Amit itt leírtam, az egy olyan társadalom ami vallások, kultúra, művészetek nélküli világ, ahol az emberek még a gyerekeiket sem szerethetik, mert elveszik tőlük, ráadásul nincs szükségük szabadidőre, játokokra, zenékre, könyvekre, filmekre, sorozatokra . Az ilyen pszichés hatásokat sem szokná meg az ember vagy az ilyen fejlődésnek kisebb korlátai vannak mint a fizikainak? Mert ha az emberek fizikumát, testi igényeit nemis, de az elméjüket meglehet változtatni vagy az is lehetetlen?

jan. 4. 13:46
 15/32 anonim ***** válasza:
100%
Gondolom Kambodzsáról van szó.
jan. 4. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 anonim ***** válasza:
100%

Kambodzsa nem véletlenül sodródott háborúba. A kísérletező kedvű vezetőknek a társadalom átformálásához hasonló dilettáns döntései miatt lépett fel ellenük idővel Vietnám. Ami ott történt jól mutatja, hogy hová vezet szükségszerűen minden emberi ügyködés, ami figyelmen kívül hagyja a természetes egyensúly szükségességét, legyen szó fizikai, pszichés, társadalmi vagy bármilyen más rendszerről.

Még Észak-Koreában tartja magát nagy nehezen egy hasonló kísérlet, de az is életképtelen. Csak mérhetetlen energiabefektetéssel, tűzzel-vassal lehet fenntartani, mesterségesen elzárva a területet és lakóit a külvilágtól. Számottevő ipar és mezőgazdaság nincs, fejlődés nincs, éhínségek, áruhiány, koncentrációs táborok vannak 70 éve. Valahogy a szuperember mégsem akar ott kifejlődni.

Ha Észak-Korea létezésével nem lehetne borsot törni az USA orra alá, Kína már rég hagyta volna veszni az egészet. Ugyanis az ilyen társadalom önmagában nem működőképes.

jan. 4. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 A kérdező kommentje:
70 év az kevés egy ilyen mesterséges evolúciós átalakuláshoz, nem?
jan. 4. 14:22
 18/32 anonim ***** válasza:
57%

Az evolúció egy emberhez hasonló összetettségű élőlénynél minimum több tízezer, de inkább százezer években értelmezhető.

Éppen ebből kifolyólag ha túl rövid idő alatt változik meg egy élőlény természetes közege az nem a faj megerősödését okozza, hanem néhány egyed megerősödését és a többség pusztulását, vagyis végső soron a faj eltűnését.

A 65 millió évvel ezelőtti meteorbecsapódás következményeitől a túlélő dinoszauruszok nem ellenállóbbak lettek, hanem kipusztultak. Kései leszármazottaik nem szuperdínók, ők ma már csak a baromfiudvarban kapirgálnak.

Az emberrel is ez történik extrém terhelés alatt: fizikai kimerülés és leépülés, hatékonyságcsökkenés, kiégési szindróma, depresszió, személyiségzavarok, közömbösség, az empátiás készség visszafejlődése, fásultság, visszahúzódás. A keményebb túlélők pedig idővel fellázadnak és karóba húzzák az elnyomóikat.

jan. 4. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/32 sadam87 ***** válasza:
100%

#18

"az nem a faj megerősödését okozza"

Az evolúciónak nem az a lényege, hogy a faj "megerősödését" okozza. A környezethez való alkalmazást általában okoz (de még azt sem feltétlenül), ha ezt érted "megerősödés" alatt, akkor végülis igaz, de elég félrevezető ez a kifejezés.

"hanem néhány egyed megerősödését és a többség pusztulását,"

Ez pont megfelel egy evolúciós folyamatnak.

"Kései leszármazottaik nem szuperdínók, ők ma már csak a baromfiudvarban kapirgálnak."

Meg rengeteg más helyen is. Kifejezetten sikeresek evolúciós szempontból (több madárfaj él a Földön, mint emlős).

jan. 4. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/32 A kérdező kommentje:

"Éppen ebből kifolyólag ha túl rövid idő alatt változik meg egy élőlény természetes közege az nem a faj megerősödését okozza, hanem néhány egyed megerősödését és a többség pusztulását, vagyis végső soron a faj eltűnését"


A többség az nem az egész fajt jelenti, tehát az erősek benépesítik a Földet és kialakul egy erős társadalom.


Nameg itt írod, hogy "ha túl rövid idő alatt változik meg egy élőlény természetes közege",. Tehát ez azt jelenti, hogyha csak szép lassan szoktatnák hozzá az embert egy ilyen élethez és apránként tesznek változtatásokat egy erős társadalom felé, akkor az pár tízezer, százezer év alatt hatékonyabban fejlődik ki egy "új ember", mint ha hirtelen megváltozna az összes életkörülmény és egycsapásra akarnák megvalósítani a "tökéletes utópiát".

jan. 4. 15:19
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!