Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » (Fizika) Van olyan kutatás a...

Kapitány_úr kérdése:

(Fizika) Van olyan kutatás a Világegyetem alakját illetően, ami megtartja a hipergömb alakot, de az ősrobbanás "helyének" a hipergömb középpontját teszi meg?

Figyelt kérdés
és ha nincs, miért zárták ki?

jan. 3. 23:14
 1/9 anonim ***** válasza:
82%
Mert az ősrobbanás kezdetén az univerzumunk minden anyaga egy apró pontba volt sűrűsödve. Az tágult ki, és lett belőle az univerzumunk. Azaz a teljes világegyetem egésze az ősrobbanás "helye".
jan. 4. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
89%
Ha hipergömb, akkor valószínűleg eleve a középpontból indult, mi a kérdés?
jan. 4. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Nincs és nem is lesz ilyen kutatás. Ismert, hogy az univerzum geometriája sík, lokális görbületekkel. A gömbszerű geometria a szemléltető fizikának egy hatalmas félremagyarázása.
jan. 4. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

#3: én úgy tudom, hogy még nem zárták ki teljesen a hipergömböt, csak legfeljebb az nagyobb, mint amit megfigyelhetünk, ezért nem észleljük.

Tudtommal nem cáfolták meg, de nem is észlelik a gömböt, ezért választották a 3D-s síkot, mert az legalább leírja.


#1: ugye minden pont távolodik mindentől és nem pedig egy bizonyos origótól sugárirányba az összes. Lényegében bármelyik pontot origonak jelölhetem ki, ahol éppen vagyok.

Innen jött ugye a felfújt lufi, a hipergömb ötlete.

Van bármi új eredmény, akár húrelméletből, ami más modellt kínál erre? Vagy megcáfolta volna bizonyítható módon a hipergömböt?


(igaz, a bizonyíthatóság is véges számú axiómákra, s aktuális tudásra vonatkozik)

jan. 4. 12:20
 5/9 EagleHUN ***** válasza:
79%

Van is középpontja meg nincs is.

Úgy néz ki a világegyetem valóban 4 térdimenziós lehet.

Vagyis az a szemléltetés amikor egy lufira rajzolnak pöttyöket és felfújva azok távolodnak egymástól az mint szemléltetés nem is olyan rossz.

Ha ez így megvan akkor csak át kell ezt gondolni az általunk megélt 3 dimenziós tér legyen a lufi héja ami 4 dimenzióban záródik önmagába.

Tudom ezt nem könnyű elképzelni sem valódi 4 dimenziós gondolkodásra senki nem képes mivel nem abban élünk.

De a lufi analógiáját felhasználva (ami egyébként nem tökéletes!) hol van annak a középpontja a felületén lévő 2D -s térhez viszonyítva?

Olyan helyen ami a felületén kívülre esik a lufi felületén élőkhöz képest a harmadik tér dimenzióban!


Persze hogy volt középpontja az ősrobbanásnak.

Csak az már nem a mi 3D terünkben fellelhető ezért nem is lehet nem is tudjuk kijelölni! Mivel a negyedik tér dimenzióba esik az a pont!

Ezért nem lehetséges megmutatni hogy "na ott volt" mert nem tudjuk ezt megtenni, nem lehetséges!

jan. 4. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

#5: Ja, ja ez a hipergömb dolgot értem. De akkor ez egy vizsgált dolog? A lambda cdm stb. -vel együtt?

Miért nem tökéletes analógia?

jan. 4. 17:52
 7/9 anonim ***** válasza:

Vizsgált, csak ugye ki kéne mérni.

De ha a görbület annyira kicsi, hogy nem tudjuk kimérni, akkor nem tudjuk kimérni.

Egyelőre.

Majd, ha lézert küldünk 2 bolygóra, hogy legyen elég nagy háromszög, akkor talán lesz eredmény.

jan. 4. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Akkor oks. Én is így tudtam.

Hát igen. A tudomány azzal foglalkozik, amit lát. Ezért egyelőre a síkmodellt használja... mert lehet a Világegyetem 9 dimenziós banán alakú is (kiterjesztve a monty python-i elméletet), ha nem észleljük, azaz nem hat ránk az a "valóság". :)

Köszönöm.

jan. 4. 20:42
 9/9 EagleHUN ***** válasza:
84%

Így van ahogy #7 mondja. Egyenlőre ez kimérhetetlenül kicsi görbület.

A közeli görbületek sokkal sokkal nagyobbak (a Galaxis, a nap a bolygónk stb...) az a kis görbület mélyen a mérési "zaj" alatt van.

Gravitációs hullámok mérésekor és elemzésekor is még csak most jutottak el oda hogy el tudták a kisebb frekvenciás hullámokat is különíteni a háttérzajtól, és rájöttek hogy folyamatosan minden felől van ilyen hullámzás. Gravitációs hullám tengerben élünk.

jan. 11. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!