Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan olvadhat össze két...

Ozmium42 kérdése:

Hogyan olvadhat össze két fekete lyuk?

Figyelt kérdés

Rákeresve a témára csak annyit találtam, hogy két ütköző fekete lyuk egyszerűen összeolvad. Hogyan lehetséges ez az összeolvadás végtelenül meghajlított téridő esetén? Úgy tudtam, hogy az esemény horizontot nem is lehet elérni kívülről véges időn belül.


Másik kérdés, hogy ha egy fekete lyukra külső gravitáció hat, az nem jelenti azt, hogy a külső objektum felé néző oldalon csökennie kell az eredő gravitációnak az eseményhorizont mögött lévő anyagra? Nem szakadhat ki emiatt valami a fekete lyukból?



jan. 15. 14:47
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Kérdezd a tudósokat.

Amit idáig tudunk: egyre gyorsabban keringenek egymás körül, közben gravitációs energiát sugároznak ki, végül összeolvadnak.

Azt ugye tudod, hogy az eseményhorizontok ilyenkor behorpadnak?

Vagyis, ha egy ilyen lyuk mellett ott van egy másik, hasonlóan erős vonzóerővel, akkor mindkettőnek beljebb megy azon az oldalon az eseményhorizontja, ott jobban ki tud szabadulni az anyag.

jan. 15. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

"Úgy tudtam, hogy az esemény horizontot nem is lehet elérni kívülről véges időn belül."

Az eseményhorizontot ne úgy képzeld el, mint egy szilárd testet körülvevő tág lufit, amiről lepattannak a dolgok. A két tömeg addig közelíti egymást, míg a gravitáció egyszer csak egyberántja őket.

jan. 19. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Nem is úgy képzeltem el, de az eseményhorizonthoz közeledve a téridő egyre torzabb, és a fekete lyuk szemszögéből soha nem jön el az a pillanat, amikor a két eseményhorizont összeér.


Arról is volt említés, hogy az eseményhorizont "behorpad", ez logikus, de most akkor kiszabadulhat emiatt anyag az eseményhorizont mögül?

jan. 19. 12:07
 4/12 anonim ***** válasza:

Mögüle nem.

Onnan igen, ahol az előbb még eseményhorizont volt, de már nincs.

jan. 19. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Nem értem, hogy mi a különbség.
jan. 19. 13:15
 6/12 anonim ***** válasza:
Hát, amennyire én értem: a fekete lyuk az egy rohadt sűrű égitest. Ebből ha kettő ha túl közel kerül egymáshoz, akkor elkezdi vonzani egymást eléggé ahhoz, hogy egymásba zuhanjon. Ezt persze el lehet mondani úgy is, hogy nehezebb legyen megérteni.
jan. 19. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Az áltrel miatt ennél komplikáltabb a helyzet, ezért is tettem fel ezt a kérdést.
jan. 19. 13:53
 8/12 anonim ***** válasza:
Mi működik máshogy az áltrel értelmezése szerint?
jan. 19. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

"mi a különbség"

Ha messze vannak, az eseményhorizontok gömb alakúak.

Ha közelednek, akkor ezek behorpadnak, a végén már félgömb. Amikor összeérnek, akkor egyesülnek előbb a horizontok, utána az anyaguk is.

jan. 19. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

"Mi működik máshogy az áltrel értelmezése szerint?"


Maga a tér és az idő, ami fekete lyukaknál annyira torzul, hogy az összeérésük pillanata értelmezhetetlenné válik. Ha úgy tetszik, örökké csak közeledhetnek egymáshoz, soha nem fogják elérni egymást.


Mindeközben van egy ellentmondás azzal, hogy az eseményhorizont mögül semmi nem szabadulhat ki, mert itt azt írjátok, hogy az eseményhorizont elvándorol és az eddig mögötte lévő anyag kiszabadulhat.

jan. 19. 15:40
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!