Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezik-e induktív bizonyítás...

U. Xorter kérdése:

Létezik-e induktív bizonyítás a pozitív valós számok körében?

Figyelt kérdés

Induktívnál olyasmi a logika, hogy tudom, hogy f(0)-ra igaz az állítás, és ha f(n)-ből következik f(n+1), akkor készen vagyunk. (n egész szám.)

Először vegyük csak a [0,1] intervallumot. Mondhatom-e azt, hogy ha f(0)-ra igaz, és egy tetszőleges m bites 0 <= x <= 1 szám mellett f(x)-ből következik f(x') is, ahol x' az x szám kiegészítése az m+1-edik bitjén egy 1-es értékkel (gyakorlatilag hozzáadunk 1/2^(m+1)-et), akkor készen vagyunk?

Először azt akartam mondani, hogy legyen egy x'' is, ahol az m+1-edik bitre 0-át írunk, de ez igazából felesleges, mert nem változtat az x szám értékén.

A kérdés, hogy a fenti indukció alkalmas-e, hogy valós számokra bizonyítsunk dolgokat, vagy csak a racionális számokról enged következtetni? Vagy eleve használhatatlan az egész?

Nekem az a megérzésem, hogy ez nem fog működni, mert ahogy azt mondom, hogy a végtelenségig megyek, a racionális számokból "hirtelen" irracionálisak is lehetnek. Viszont nem értem, hogy a mezei indukciónál ilyen sérülés miért nincs?



jan. 17. 13:01
 1/2 anonim ***** válasza:
Igen, a teljes indukció kiterjesztése a transzfinit indukció, ami már tetszőleges rendszámra ad lehetőséget induktívan bizonyítani.
jan. 17. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
#1-es, köszönöm. Azt hittem "megint" feltaláltam a spanyol viaszt. :) Ha jól látom, ugyanaz a célja a transzfinit indukciónak, mint amit én is szerettem volna, csak a wikis tétel megfogalmazói a rendezhetőséget és zárt/nyílt halmaz koncepciót használják ki. Tudunk mutatni egy egyszerű, de nem triviális bizonyítást ezzel a módszerrel?
jan. 17. 13:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!