Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mendel megnyerné most az ötös...

Mendel megnyerné most az ötös lottót?

Figyelt kérdés

Az egyetemen "alapszinten" tanulunk sejtbiológiát, és hát feljött a mendeli genetika. Igaz gimiben is volt már erről szó, de csak számoltunk vele. No már most tudniillik, hogy Mendel egy botanikus volt, aki rengeteg borsót termesztett a különböző tulajdonságaik (fenotípusuk) öröklődésének megfigyelése miatt. Akkoriban nem állt rendelkezésére fénymikroszkóp, nem is tudták hogy mi az örökítő anyag, csak annyit állított ez az ember, hogy a borsó tulajdonságai szabályosan öröklődnek. No a kérdésem arra vonatkozik, hogy Mendel a borsónak 7db tulajdonságát vizsgálta. A poén már ott kezdődik, hogy a borsónak alapból 7 kromoszómája van, és a 7 tulajajdonságot kódoló gének külön kromoszómákon helyezkednek el (és ekkor fogalma nem volt a palinak a kapcsoltságról vagy a független öröklődésről). Ezen kívűl mind a 7 tulajdonság monogénes, azaz egyetlen allél kódolja az adott fenotípust, ami azért nem annyira jellemző az élővilágban, valamint mind a 7 tulajdonság domináns-recesszív módon öröklődik. Amikor ezt olvastam, nem akartam elhinni. Ez ha igaz, Mendel szerencséje felérne azzal, mintha valaki most megnyerné az ötös lottót. Ez elképzelhető lenne, hogy tényleg igaz, vagy a könyvek másítanak a valóságról?


Pov.: csak azért írom mert szerintem nagyon durva ez az egész, és kíváncsi vagyok más emberek véleményére



jan. 29. 00:38
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom hogyan jutott el a het tulajsonsagig amit vizsgalt de nyilvan benne volt a szerencse. Az szerintem nem feltetel hogy kulonbozo kromoszoman legyenek az allelok.
jan. 29. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Adnák pénzt annak dokumentfilmet forgató úriembernek, aki a pincebörtönökről forgatott filmet, hogy megvegye azt a pártszékházat ami az ávóé volt! Azért, hogy feltárhassa pincebörtönöket. A többin meg majd elgondolkodnék.
jan. 29. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Bocs nem jól olvastam! azt olvastam mit tennél megnyernéd most az ötös lottót?
jan. 29. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Valószínűbb, hogy 7-nél több tulajdonságot vizsgált, de ezekre voltak szépek a számok, ezekre működött a modell, így ezeket írta meg. Meg gondolom nem csak borsót tenyésztett, hanem mindenféle más bizbasz zöldséget is, amelyek szintén a feledés homályába merültek, mert nem volt olyan elegáns a genotípus-fenotípus struktúrájuk, mint a borsóé.

Ez nem mázli, hanem survivorship bias.

jan. 29. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!