Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A téridőnek is van energiája?

A téridőnek is van energiája?

Figyelt kérdés
Ha kivesszük a téridőből a benne lévő részecskéket, atomokat, barionos anyagot ami az energia megjelenési formája vagyis mindent. Akkor a téridőnek magának is van valamennyi energiája? A kozmikus színpadnak is van akkor energiája amit a sötét energia létrehoz?

ápr. 2. 00:44
1 2 3 4
 11/31 2*Sü ***** válasza:

> Na akkor mit láttok ?

> Hogy a tárgyak mozognak.


Mit jelent az, hogy „mozognak”?

ápr. 2. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 Szándékos Bendegúz ***** válasza:
0%
Egymáshoz képest változtatják a helyzetüket.
ápr. 2. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 2*Sü ***** válasza:
100%
Mit jelent az, hogy „változtatják”?
ápr. 2. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 anonim ***** válasza:
2*Sü: DET...
ápr. 2. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 anonim ***** válasza:
0%
Az ősrobbanás előtt az univerzum csak egy energia góc volt. Az ősrobbanással pedig létrejött a téridő, de akkor a téridő is energia nem? Szerintem a téridőhöz lehet köze a sötét energiának is, a téridőnek az egyik energiaformája lehet. De attól még ott van a sötét anyag kérdés is.
ápr. 2. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 2*Sü ***** válasza:
100%

> Az ősrobbanás előtt az univerzum csak egy energia góc volt.


Nem tudjuk. Annyit tudunk – és az ősrobbanás elmélete is csak ennyit állít –, hogy a világegyetem egy forró és sűrű állapotból alakult az elmúlt 13,7 milliárd év során.


> Az ősrobbanással pedig létrejött a téridő, de akkor a téridő is energia nem?


Megint a céges analógiát venném elő. A cég megalakulása előtt csak emberek voltak. A cég megalapításával viszont létrejött a céges hierarchia, főnök–beosztott viszonyok, munkatársi viszonyok. Hát akkor a céges hierarchia is csak egy ember, nem? Nos, nem.


Közelebb álló analógia: Van egy zsák almád. Leteszed őket kör alakban. Előtte nem volt kör, most van kör. Előtte csak almád volt, tehát akkor a kör is egy alma vagy az egyik almából vált körré. Nem. A kör nem alma. A kör az almák közötti helybéli viszonyokat leíró elvont fogalom. Kétségtelenül létezik, valós, sőt jelen esetben szemmel is látható ez a viszonyrendszer, de nem anyagi, hanem fogalmi természetű, nem almából van, hanem az almák koordinátáinak az összefüggéseiből. Ha nincsenek almák, nincs kör sem, hiszen nincsen minek körbe rendeződnie. De a körbe lerakott almák az nem egy zsák alma, meg még egy valamilyen extra anyag keveréke.

ápr. 2. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 anonim ***** válasza:
Úgy tudom, a vákuumnak van energiája, méghozzá általában sokkal nagyobb, mint amilyen energiák átlagos körülmények között előfordulnak benne.
ápr. 2. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 2*Sü ***** válasza:
100%

A téridő viszont nem azonos a vákuummal. Ahogy a #16-os válaszomban az almák esetén a kör nem azonos mondjuk a tálcával, amire az almákat elhelyeztem.


De hogy így ehhez az ominózus #18-as válaszhoz értünk, én továbbra is kíváncsi vagyok, hogy hogyan lehet a mozgás vagy a változás fogalmát szabatosan definiálni, körülírni úgy, hogy az ne arra fusson ki, hogy valamilyen tulajdonság az adott időpillanatban ilyen, a másik időpillanatban meg olyan. Elvégre azt, hogy valami mozog, azt onnan látom, hogy most itt van, előbb – időben korábban – meg még csak ott volt. Ha valami változik, azt is onnan látom, hogy most ilyen, régebben – időben korábban – meg olyan volt.

ápr. 2. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 anonim ***** válasza:
0%
De nem anyagi? Akkor évente most 60 billió km-rel miért tágul az univerzum jelen esetben? Egyre nagyobb a tér. Ha nem létezik a téridő anyagiakban akkor mi jön létre ráadásul gyorsulva? És ha tartalmaz energiát akkor az univerzum energia tartalma nő vagy csak jelenlegi energia átrendeződése? Az energiamegmaradás törvénye úgy szól hogy nem jöhet létre energia.
ápr. 2. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 anonim ***** válasza:
76%

A téridőhöz nem lehet egyértelműen meghatározható, térben lokalizált energiasűrűséget, impulzussűrűséget hozzárendelni, míg ez pl az elektromágneses mező esetében minden további nélkül sikerül.. Pedig jó lenne, hiszen ez a fogalom lenne a klasszikus fizika "gravitációs helyzeti energia" fogalmának megfelelője az általános relativitáselméletben. A különbségnek mély fizikai és matematikai okai vannak, már több előadásban beszéltem erről.


Van két kivételes eset. Az egyik egy üres térben sodródó anyagcsomó - pl egy galaxis, amely olyan távol van minden más anyagtól, hogy a körülötte levő tér üresnek tekinthető. Ilyenkor az egész rendszernek (a galaxis csillagai, bolygói, a benne levő por, gáz, sugárzás + az ezek gravitációs kölcsönhatása) megfeleltethető egy jól meghatározott energiaérték (amely kevesebb, mint az alkotórészek tömegéből és mozgásából származó energia: a különbséget tekinthetjük gravitációs kötési energiának).


A másik eset az igen gyenge gravitációs tereké. Ilyenek a gravitációs hullámok - ezért van értelme arról beszélni, hogy pl két neutroncsillag vagy fekete lyuk ütközésekor mennyi energiát vittek el a kisugárzott gravitációs hullámok.

ápr. 2. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!