Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van-e a fizikában olyan...

U. Xorter kérdése:

Van-e a fizikában olyan jelenség, amikor azt mondhatjuk, hogy kettő de ugyanaz?

Figyelt kérdés
Például két időpontban egy-egy objektum, vagy egy részecske és egy klónja, bármi is legyen az.

ápr. 7. 18:05
 1/7 Mojjo ***** válasza:
95%
Nem értem, mit mond, tolmácsot szeretnék kérni.
ápr. 7. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
93%

A 40-es években J. A. Wheelernek volt egy olyan elképzelése, hogy a Világegyetemben lévő összes elektron tulajdonképpen egyetlen elektron, amely a fénnyel kölcsönhatva képes az időben mozogni. Ez az egyetlen elektron van jelen az összes atomban.

Pontosabban: az egyetlen részecske időben előre haladó "klónjai" adják az általunk észlelt összes elektront, míg az időben visszafelé haladó állapotában ez a részecske alkotja az összes pozitront.

Azt nem tudom biztosan megmondani, hogy mi lett ennek a gondolatkísérletnek a későbbi sorsa. Ha jól tudom, eddig sem igazolni, sem cáfolni nem tudták, de javítsatok ki, ha rosszul gondolom.

ápr. 7. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
@Mojjo, egy egyszerű, hétköznapi példa: a klaviatúra, amin írom ezt a választ most egy, mire befejezem, szintén egy; ha a két időpontot szemlélem egyszerre, akkor értelemszerűen két klaviatúrát látok két világgal egyszerre. De ez a kettő ugyanaz, legalábbis a klaviatúrám nem változik - a világ talán kicsit jobban. Kicsit filozófiai kérdés, hogy ezt kettőnek számoljuk-e. Szerintem muszáj, mert ha közben leég és porrá lesz, akkor a két időpontot egyszerre szemlélve kevesebbet kellene mondanom, mint az előbb, de nem nullát, így logikus az a szemlélet, hogy összeadom a különböző időben lévő, de azonos dolgok számát. Ez így érthető?
ápr. 7. 19:49
 4/7 anonim ***** válasza:
74%
Ehhez úgy látszik, buta vagyok.
ápr. 7. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
64%
Én ehhez alfabéta vagyok...
ápr. 7. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
49%

„ha a két időpontot szemlélem egyszerre, akkor értelemszerűen két klaviatúrát látok”

Ennek alapján már egyértelmű a probléma oka: sokat ittál.

ápr. 7. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Psycho ***** válasza:

Negyedjére olvasom el, de még mindig nem értem...


Miért akarnád összeadni egyazon dolog múltját a jelenével?


Kicsit Thézeusz hajója gondolatkísérlet jut erről eszembe. Van neki a hajója. De korrodeálódik, ezért kicseréled rajta a padlót. Utána az árbocot. Utána az oldalát... és így tovább. Előbb-utóbb már egyetlen eredeti alkatrész sem marad belőle. Egy atom sem.

Akkor ez most Thézeusz hajója?


Vagy, mint a mondás, hogy 2x ugyanabba a folyóba nem tudsz lépni.


Más szemmel: van egy üveggolyóm. Már 3 napja megvan. Akkor ha 3 különböző napot veszem alapul, akkor 3 üveggolyóm van? Mert volt egy pénteken, szombaton meg vasárnap (a logikád alapján)?

De akkor ha 12 órás lebontásban nézem, már 6 üveggolyóm van(volt?)

De ha folytatom, akkor végtelen számú (kivéve, ha kvantálható az idő...)


---


A probléma itt az emberi faktor, mert mindent imádunk kategorizálni. Thézeusz hajója egy humán konstruktum, az objektív valóságban ilyen nem létezik. Az objektív valóságban ez a valami atomok egy kollekciója, melynek alacsony az entrópiája, azaz rendezett. De ezen belül a részecskék jönnek-mennek. Nincs állandósága, folyamatosan változik. Kétszer sosem ugyanaz.


Mondhatnánk azt, hogy viszont egy atom mindig ugyanaz, de ez sem stimmel, hiszem szubatomi szinten folyamatosan változik, a kvarkokat összekötő gluonok állandóan rotyognak.


Egyetlen elemi részecske esetében (pl egy foton) pedig a Heisenberg-féle határozatlansági elv fogja megtiltani neked, hogy kétszer teljesen ugyanabban a kvantum-állapotban legyen az adott részecske. Nyilván, ha elnevezed őt Józsinak, akkor Józsi lesz most is, meg holnap is, de bizonyos tekintetben meg változásokon megy keresztül... Tehát akkor nem teljesen ugyanaz.

Mert Józsi megintcsak humán konstruktum.


De... voltaképpen számít ez valamit?

ápr. 8. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!