Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lenne egy matematikával...

Lenne egy matematikával kapcsolatos kérdésem (geometria)?

Figyelt kérdés

Adott 2 sík:

B:2x-y+2z=3

A:2x-y+2z=9

és egy egyenes

e:(x-3)/2=(y-8)/3=2-Z


Adjuk meg azt a pontot, amelyen átmegy az e egyenes, és az A, B síktól egyenlő távolságra van.


1. normálvektor, és annak kiszámolása, hogy megkapjuk:

nAB(2;-1;2) |nAB|= sqrt (2^2+1^2+2^2)=3


Meghatározzuk az A, és B normál egyenletét:


A: (2x-y+2z)/3=9/3

9/3=3 -> A origótól való távolsága 3 egység. dA

B: (2x-y+2z)/3=3/3

3/3=1 -> B origótól való távolsága 1 egység. dB


Meghatározzuk a két sík különbségét.

dA-dB=2


A két sík egymáshoz viszonyított távolsága 2. Ennek a fele kell nekünk, vagyis 1. Az A és B sík felének az origótól való távolsága a kisebbik távolság, és az A, B felének a távolságának az összege, vagyis

dB+1=1+1=2


Felírom az így kapott távolsághoz tartozó, A-val és B-vel párhuzamos sík egyenletét:


C: (2x-y+2z)/3=2 -> 2x-y+2z=6


Most veszem C sík, és az e egyenes egyenletrendszerét, és megkapom a metszéspontot, ami a C síkon van, vagyis az A és B síktól egyenlő távolságra:


[link]


A solution-ban kiszámolta ez a program az x, y, z-t.


Ez eddig rendben is van, de a feladatmegoldásoknál a keresett pont E(1;5;3), amelyből ha megfigyelitek, és felírok egy síkot:


nAB(2;-1;2)

2x-y+2z=2-5+6=3


ergo vagy én vagyok a hülye, vagy a megoldókulcsban van egy hiba, mert ez a pont rajta van a B síkon, és az én számolásom jó. Szerintetek? Valaki?


2010. nov. 1. 23:33
 1/2 A kérdező kommentje:
Rendben, én sík hülye vagyok. Sajnálom, ez a kérdés nem érvényes már, mivel a feladatleírásban B:2x-y+2z=-3, azaz míííííínusz 3 szerepel. Fa.szom, hogy ilyen hülye vagyok. Nem igaz. A zh-kat is a figyelmetlenségem miatt szúrom el áhh. Azért köszönöm mindenkinek, aki segített volna.
2010. nov. 1. 23:38
 2/2 anonim ***** válasza:
Hű, mennyi számjegy!
2021. szept. 14. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!