Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ez az állítás helyes? (súlytal...

Ez az állítás helyes? (súlytalansággal kapcsolatos)

Figyelt kérdés

"De az oldalirányú sebesség olyan gyorsan röpíti a horizont mentén, hogy esés közben mindig "kiszalad" alóla a Föld."


[link]


Ha helyes, hogy kell ezt elképzelni?


2010. nov. 4. 01:29
 1/3 anonim ***** válasza:

Én értem, hogy mit akar kifejezni, de elég faramuci módon teszi.

Az illető azt próbálja elmagyarázni, miért súlytalan a Föld körüli pályán keringő űrhajó és a benne, vagy mellette lévő űrhajós.


Nos képzeld magad elé a Föld körül keringő űrhajót. Ha a keringés egy adott pontján a Föld vonzóereje hirtelen megszűnne, az űrhajó az adott ponttól kezdve nem körpályán mozogna, hanem a kör érintőjének irányában távolodna a Földtől.

A Föld vonzása miatt azonban ez nem történik meg, tehát a Föld vonzásának hatására esik is a Föld felé. Mindig éppen annyit esik a Föld felé, hogy sem nem közelít, sem nem távolodik. Ha kiszámolnád hogy mennyit esik eközben a Föld felé (ahelyett, hogy érintőpályán távolodna) kiderülne, hogy "szabadesésben" van...

Emiatt van a súlytalanság állapotában - mert a szabadon eső testek sülytalanok.

Csak adott magassághoz tartozó adott sebességnél valósul ez meg, ha ennél lassabb lenne a kerülete sebessége közeledne a Föld felé, ha nagyobb lenne a sebessége, akkor meg távolodna...

2010. nov. 4. 02:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Mindezt értem. :)


De nekem az az állítás volt rettentően furcsa - még az idézőjelezés ellenére is - , hogy a Föld kiszalad a szabadon eső űrhajós alól. Ez szerintem butaság.


Szerinted is?

2010. nov. 4. 02:57
 3/3 anonim ***** válasza:
Mivel a mozgás relatív, ezért nem, nem butaság. Te zuhans, a Földnek meg van egy oldalirányú sebessége, gyakorlatilag kering körülötted. Ja várj, te keringesz körülötte. Látod, relatív a dolog, hogy a sebesség mely részét tekintjük a sajátunknak, és melyiket a környezetének. Az én szemszögemből (ha keringenék jó magasan), mivel csak a Föld van ott, hogy érzékeljem a mozgást, akár a Föld is mozoghatna.
2010. nov. 4. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!