Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A hold gravitációs ereje hat...

A hold gravitációs ereje hat az ember magasságára? :D

Figyelt kérdés
Tehát ha nem lenne holdunk, befolyásolná az emberek magasságát?
2010. nov. 17. 09:50
 1/8 anonim ***** válasza:

Ha nem lenne nem befolyásolná:P Mivel van, befolyásolja! Egy ember aki a Hold mellett 178 cm magas az, Hold nélkül csak 177,9999999781 cn nagas lenne.


Viccet félretéve, nem befolyásolja a magasságot (legalábbis mérhetően nem), hiszen amennyit nyújtana a fejünk felett lévő Hold ugyanannyit zömítene rajtunk, amikor a Föld túloldalán ( valahol a talpunk alatt) van.


maci

2010. nov. 17. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Nekem van egy méghülyébb kérdésem :D


Vajon egy magasugró nagyottat tud-e ugrani teliholdkor, vagy hold-nap együttálláskor, mint normál körülmények között, mikor a hold a föld túl oldalán van éppen.

2010. nov. 17. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Inkább fordítva. Mivel a Hold és a Föld egy közös, a Föld belsejében lévő középpont körül kering, gondolom fel lehet tenni, hogy az ember is ehhez a ponthoz vonzódik, bár nem tudom ez mennyire helyes feltételezés ennyire közel a Földfelszínhez. Mindenesetre ha ez igaz, akkor pont hogy messzebb kerül tőlünk a tömegközéppont, emiatt kisebb a gravitáció.
2010. nov. 17. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Maci:

"hiszen amennyit nyújtana a fejünk felett lévő Hold ugyanannyit zömítene rajtunk, amikor a Föld túloldalán"


Már egy 5 perce birkózik itt a vállam felett a kisördög meg a kisanygal, hogy belekössek-e ebbe, vagy ne. :)


Dehát a maciság velerájója az, hogy az embernek jobban át kell gondolnia, hogy mit ír. (*maciság= olyan névvel rendelkező embernek lenni itt az oldalon, aki általában jó válaszokat ad és ezért mindenki ad a szavára)


Szóval ezt gondold(gondoljuk) át mégegyszer.

Ha a Hold a Föld egyik oldalán csökkentené a nehézségi gyorsulást (felfele húzná az embert), a másikon meg növelné (lefele húzná)... akkor kis logikázással az kéne, hogy kijöjjön, hogy a Föld úgy ahogy van arrébb megy.

...


De nem megy arrébb... a centrifugális erőről megfeledkeztél, ami szépen kiegyenlíti a hatást, és ha a talpunk alatt van a Hold, ugyanúgy nyúlunk, mintha a fejünk felett van... ha oldalt van, akkor meg nem is nyúlunk, nem is megyünk össze.


Szóval szerintem a Holdnak nincs sehogyse összenyomó hatása. (Szerintem... :) )

2010. nov. 17. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Bocsánat, a kérdésre elfelejtettem válaszolni:

Ha a Holdnak lenne ilyen hatása, akkor a különböző szélességi körökön született embereknek különböző magasságúaknak kéne lenni... hiszen más mértékű a Hold gravitációs hatása.


Persze ezzel elsőre pont rosz válasz jön ki, mert az északi emberek magasabbak... :D de könnyen belátható, hogy ez pusztán genetika, nem gravitációs hatás. :D

2010. nov. 17. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:
Ha nem lenne holdunk nem befolyásolná. Talán mert mi sem lennénk rajta :(
2010. nov. 17. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

A mértékébe sose gondoltam bele ;) A tény hogy a vizet is képes elég rendesen megmozgatni (lásd árapály erők okozta tengerszint ingadozás). Nyilván nincs ez másként az összes létező Földfelszíni tárgyakkal élőlényekkel sem. Ergo biztosan nyújt rajtunk, és amikor a Föld túloldalán akkor is maga felé húz, azaz zömít minket. Persze ennek mértéke nagyon apró, kizártnak tartom, hogy akár hosszú távon bizonyítani lehetne a hatását :D Egyébként nekem a közös tömegközéppont mint vonzási középpontos hozzászólás szimpatikus ebből a szempontból. És való igaz nem szabad elfelejteni a centrifugális erőket sem. Ha jobban belegondolok azoknak a hatása akár nagyobb lehet, mint a Holdé konkrétan.


maci

2010. nov. 18. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A közös tömegközéppontos válaszra:


Az ötlet jó... és jogos is.

A hiba: Amikor a Hold a fejünk felett van, akkor a közös tömegközéppont közelebb van ugyan, de mi a rendszeren "belül" vagyunk (A Hold felettünk van, a Föld meg alattunk), tehát nem lehet sima tömegközépponttal számolni.


(Ugyanúgy ahogy a Föld közepén se hat ránk nagyobb gravitáció, pedig a tömegközépponthoz közelebb vagyunk)



"És való igaz nem szabad elfelejteni a centrifugális erőket sem. Ha jobban belegondolok azoknak a hatása akár nagyobb lehet, mint a Holdé konkrétan. "

A közös tömegközéppont közötti keringésből adódó centrifugális erő ugyanakkora, mint a Hold vonzóereje... hiszen ezért keringünk ezen a pályán. :)

Mivel emellé a Föld is forog, meg még a Nap körül is keringünk.. így szerintem is igazad van, összességében nagyobb a hatásuk.

2010. nov. 18. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!