Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Molekuláris biológia kérdés....

Molekuláris biológia kérdés. Mit tegyünk, ha az inszert és a vektor nem kompatibilis?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy nem sok esélyem van rá, hogy itt találom meg a választ, de hátha :)

Kerestem már angolul is, de nem találtam semmit :(


A kiadott pdf-en ez van:

- Filling of 5’overhang(any polymerase) /5' túlnyúló véget feltöltjük, bármelyik polimerázzal/

- Cut back of 3’overhangs – exonuclease – T4 polymerase /3' túlnyúló véget visszaemésztjük exonukleázzal, nem tudom, hogy jön utána ide a T4 polimeráz/

- Partial filling to generate compatible overhangs (részleges feltöltés, így már kompatibilisek lesznek/

-> így elvileg tompa véget kapunk


Az overhang túlnyúló véget jelent egyébként vagy csak egyszerűen véget?


Persze ezt így leírva megtanultam, azzal nincs gond, csak egyszerűen nem értem...


2011. jan. 11. 11:28
 1/4 A kérdező kommentje:
A magyar fordítást csak én írtam mellé, lehet, hogy elrontottam (főleg, mert nem vagyok biztos az overhang kifejezés jelentésében, a többi gondolom azért jó).
2011. jan. 11. 11:30
 2/4 anonim ***** válasza:
49%

Nem kompatibilis alatt akkor gondolom azt érted, hogy a vektorod vége mondjuk 5' túlnyúló, mindkét oldalon, az inszert pedig tompa végű és ezért nem kapcsolódik.


Szerintem nem egy folyamat lépéseit írja le a megoldás, hanem hogy ha 5' túlnyúló véged van, akkor mit csinálj, vagy 3' akor mit.

Az 5' túlnyúló végeket bármelyik polimeráz visszaemészti exonukleáz tulajdonsága miatt, 5'-->3' exonukleáz aktivitással.

A 3' túlnyúló véget pl T4 polimerázzal emésztheted vissza, aminek 3'-->5' exonukleáz aktivitása van. Minden polimeráznak van 5'-->3' exonukleáz aktivitása, de 3'-->5' exonukleáz aktivitása csak bizonyos polimerázoknak (pl T4 polimeráz) van.

Ha nem visszaemészteni szeretnéd a szál végét, akkor fel is töltheted polimerázzal.

Mindhárom esetben tompa végeket kapsz, ami már kompatibilis.


Szerintem ezt jelentheti a leírásod, de régen volt már molbiom... :)

2011. jan. 11. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Az overhang túlnyúló véget jelent. Kétféle túlnyúlás van, 5' és 3', lásd az alábbi rajzot.


[link]


A T4 polimeráz úgy jön ide, hogy van neki egy hibajavító funkciója, le tudja vágni a saját maga által hibásan beépített DNS-t. Mivel az ilyen hiba mindig 3' túlnyúló bázis, ez a hibajavítás tuladonképpen egy egyszálú DNS specifikus 3' DNáz aktivitást jelent, azaz a 3' túlnyúlót bázisonként visszaemészti. A kétszálú DNS-t békén hagyja.


Az 5' esetben a következő a helyzet:

[link]


Az 5' túlnyúlást ugyanúgy vissza lehet vágni, mint a 3'-t, vannak megfelelő nukleázok. Viszont ezt fel is lehet tölteni, mivel a polimeráz magát túlnyúlást használva templátként ki tudja egészíteni a rövidebb szálat. A polimerázok csak 5' > 3' irányban tudnak írni (másképp mondva a 3' véget folytatják), így csak 5' túlnyúlás esetén van lehetőség a töltésre.


A részleges töltést akkor lehet alkalmazni, ha megfelelőek a szekevnciák. A képen látható esetben ha a feltöltési reakcióban csak C-t adunk a polimeráznak, akkor nem fogja feltölteni a túlynúó T-t, azaz marad egy darab túlnyúlásunk, ami kompatibilis lesz egy A-val.

2011. jan. 11. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Nagyon-nagyon szépen köszönöm a részletes választ! :)


Ma jutott eszembe csak úgy, hogy van még egy lehetőség, hogy ezek külön megoldások lesznek (de egyáltalán nem voltam benne biztos).


Sokat segítettél :) Meg még az ábra is... tök jó kedvem lett, köszi :)

2011. jan. 12. 17:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!