Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az a kolloid? Miben különbö...

Mi az a kolloid? Miben különbözik a heterogén/homogén keverékektől? Hogy állapíthatom meg eszközök nélkül hogy például a gélek, habok, emulziók kolloidok?

Figyelt kérdés
2011. febr. 6. 16:36
 1/6 anonim ***** válasza:

A kolloid oldatban 1 nanométertől az 500 nanométerig terjedő méretű szemcsék vannak oldva. Azért nem heterogén, mert nem különül el két fázisra, és azért nem homogén, mert ahhoz túl nagyok a részecskék.

A kolloidok jellemző jelensége a Tyndall-jelenség, de ahhoz kell megvilágítás, amennyiben az eszköznek számít. A vaj és a sajt is kolloid, ezeknek nincs meghatározott forráspontjuk, hanem lágyulnak.

De eszközök nélkül bármit is megállapítani... nonszensznek hangzik.

2011. febr. 6. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

[link]

Rágd át magad rajta, vagy ha hosszúnak tűnik, vannak címszavak is...

2011. febr. 6. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

" A vaj és a sajt is kolloid,"


Nem igaz, ezek emulziók!A kolloid olyan folyadék melyben a szilárd szemcsék olyan méretűek hogy a folyadék molekulái mozgásban tartják őket, nem ülepednek le!

2011. febr. 6. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek aki válaszolt de főleg az utolsónak így már érthetőbb! Hülye vagyok én a kémiához...
2011. febr. 6. 20:24
 5/6 anonim ***** válasza:

A kolloidra két eltérő definíció is van, attól függően, hogy melyik tudományág használja. A kevésbé sziorú szerint a kollidsághoz elég az, ha a szemcseméret adott, egy ilyen szakember azt fogja mondani, hogy az emulzió is kolloid, ha az emulgeált folyadékszemcsék beleesnek a kolloid mérettartományba.

A másik, szigorúbb definíció szerint a kolloidban szilárd részecskéknek kell lenniük.


Ezt azért mondom, mert attól függően, hogy milyen szöveget olvasol vagy milyen emberrel beszélgetsz, lehet hogy mást fog alatta érteni.

2011. febr. 7. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Az előttem szólónak igaza van. Vegyész létemre én is elég slendriánul használom, és általában rendszertől függetlenül kolloid mérettartományról beszélek.


Persze mikor oktatok, akkor felhívom a figyelmet a helytelen szóhasználatokra - például, hogy füstölgő sósavnak hívjuk, holott ami a sósavas üveg felett képződik az köd (folyadékcseppek vannak légneműben diszpergálva - míg a füstnél szilárd anyag van légneműben diszpergálva) stb.

2011. febr. 8. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!