Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért csörög a mobiltelefon a...

Miért csörög a mobiltelefon a bezárt (elvileg) fém házzal rendelkező mikróban?

Figyelt kérdés

Egy érdekes kísérletet próbáltam ki pár napja: a mikróba betettem egy mobiltelefont, majd becsuktam a mikró ajtaját. Nagy meglepetésemre, amikor felhívtam a telefont, az teljesen jól működött. Ez ellentmond az eddigi fizika tanulmányaimmal (Faraday-kalitka; a zárt fém test belsejébe semmilyen elektromágneses hullám nem juthat(na) be). Örülnék ha valaki tudna erre magyarázatot adni. (Több különböző mikróval is megpróbáltam már, mindegyikben működött a telefon.)

AKÁRKI KÍSÉRLETEZIK EZZEL, A MIKRÓT TILOS ELINDÍTANI, HA BENT VAN A TELEFON!! ROBBANÁSVESZÉLY!!


2011. márc. 9. 23:49
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Egy itteni válasz szerint a mikrosütő csak arra a frekvenciára van leárnyékolva, amin működik (2-3 GHz, lényegtelen)

A mobiltelefon kicsit alacsonyabb frekin működik, ezért átmennek a hullámok a készülék dobozán.

Itt olvastam, nem tudom mennyire igaz.

2011. márc. 10. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
35%

"Faraday-kalitka; a zárt fém test belsejébe semmilyen elektromágneses hullám nem juthat(na) be"


A mikró nem zárt fém test.

2011. márc. 10. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
87%

A liftben is tudsz telefonálni, pedig az is Faraday kalitka. Repülőben, autóban, fém kalitkában szintúgy.


A Faraday kalitka a statikus elektromos mezőt nem engedi át. A mobil telefon viszont elektromágneses hullámokat érzékel, ez teljesen más dolog.


Ettől függetlenül a szakzsargonban az elektromágneses jelek/zajok árnyékolására szolgáló eszközöket (pl mikró) is szokták Faraday ketrecnek hívni. De ettől még teljesen más a két dolog... ezek nem teljesen zárják ki az elektromágneses mezőt, hanem árnyékolnak, méghozzá hullámhossz függően.

A mikró árnyékolását kifejezetten a mikrosütő hullámhosszára lőtték be, ami más mint a mobiltelefon.


Egyébként a fény is kijön a mikróból, holott az is elektromágneses hullám, tehát már itt megdőlt a dolog, nem kell hozzá mobilt berakni. :)

2011. márc. 10. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 ToXeN ***** válasza:
És ha leteszteled Wi-Fi-s telefonnal, a Wi-Fi hullámokat tökéletesen leárnyékolja, mivel majdnem azonos frekvencián vannak!
2011. márc. 10. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
85%

A korábbi válaszokból teljes mértékben összerakható a jelenség.

A A Faraday-kalitka működése valóban egyszerű, egy jó vezetőképességű fémből készített, teljesen zárt "dobozba" az elektromágneses tér nem hatol be. A valóság ennél egy kicsit bonyolultabb: a "teljesen zárt" jellemző általában nem igaz! A mikrohullámú sütőbe az áramnak is be kell jutni, valamint egy szellőztető ventillátor a bent képződő gőzt kihajtja a készülékből a szívó és fúvó szellőzőnyílásokon keresztül.

És az ajtó átlátszó üveglapjának a szigetelését - a vizet rezgető (melegítő) mikrohullám árnyékolására optimalizálták.


Telefon freki 900 MHz hullámhossza: 33 cm

Telefon freki2 1800 MHz hullámhossza: 16 cm

Wifi frekvencia 2400 MHz hullámhossza: 12,5 cm

Mikroh. sütő fr 2500 MHz hullámhossza: 12 cm


Fény frekvencia 513 000 000 MHz hullámhossza: 0,000 058 5 cm

A mikró sárga lámpocskájára számolva.


Nem próbáltam ki wifis telefonnal, hogy a wifivel működik-e a telefon (nincs ilyenem), tévesen saccolni pedig nem akarok. Az árnyékolás mellett szól, hogy szinte azonos a frekvencia, ellene az árnyékolásban lévő tömítetlenségek...


Amúgy a hullámhossz mérés a mikró sütőben egyszerű: kivettem a forgótányért és egy A/4-es papírlapot tettem be úgy, hogy ne mozoghasson. Majdnem egy percig sütögettem vele. A visszaverődések miatt sok zavaró barnulás keletkezik, de jól felismerhető, hogy 6 cm-enként van intenzívebb barnulás. Állóhullám esetén ezeket értelmeztem duzzadóhelynek, így adódott a 12 cm hullámhossz.

2011. márc. 10. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
86%

A Faraday - kalitka elsősorban elektrosztatikus tér leárnyékolására szolgáll. A statikus tér nem keverendő az elektromágneses hullámokkal.

A mikrósütő esetén a leárnyékolás elektromágneses hullámok ellen védi a külső teret. Az elektromágneses hullámok árnyékolása rendkívül összetett, gondos tervezést igénylő feladat. Különös szerepe van a hullámhossznak (frekvenciától függ), ezért más-más hullámhosszú hullámok más-más módon, ill. más-más paraméterű anyag alkalmazásával oldható meg. Ebből következik, hogy mivel a telefon ill. a mikrohullám más hullámhosszú, ezért az árnyékolás eredménye is más lesz. Vagyis telefon esetén nem megfelelő.

A mobiltelefont pl. leárnyékolhatod úgy, hogy beletekered két kör alufóliába, de ez a megoldás a mikrosütőhöz már nem lenne megfelelő.

2011. márc. 10. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2011. márc. 10. 16:41
 8/14 anonim ***** válasza:

érdekes, én leteszteltem, hogy az én mikróm mennyire zár, és a mobilomat nemhogy nem tudtam felhívni, hanem amikor kivettem, hosszú másodpercekig kereste a tornyot.

az én mikrómban tényleg nem volt térerő

2011. márc. 14. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Én eddig 5 különböző mikrót próbáltam 4-nél volt bent térerő. Az az egy nagyon új modell volt, talán más technológiával gyártják/más anyagokat használnak (?).
2011. márc. 15. 23:05
 10/14 anonim ***** válasza:
A mikrohullámú sütők eleve hanyag módon és rosszul vannak leárnyékolva, mert a magnetron cső csupán egy pontra sugároz előre nem pedig a mikro teljes belsejére. A youtube-on vannak erről jó kis videók, hogy hogyan világítanak a kiégett energiatakarékos fénycsövek mikrohullám hatására.
2015. aug. 1. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!