Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki elmagyarázza a haraszto...

Valaki elmagyarázza a harasztok és mohák szaporodását? Nem igazán értem ezt diploid meg haploid dolgot.

Figyelt kérdés
2011. márc. 16. 10:05
 1/6 anonim ***** válasza:
Google.
2011. márc. 16. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Már megvolt.
2011. márc. 16. 11:05
 3/6 anonim válasza:

Nos mind a moháknak mind a harasztoknak kétszakaszos egyedfejlődésük van, egy ivaros (gametofiton) és egy ivartalan (sporofiton).


Mohák: A haploid(egyszeres genetikai állományú) spórából indul ki. Ha a spóra nedves környezetbe kerül kialakul belőle a barna színű fonalas előtelep mitózisos osztódással. További számtartó osztódással kialakul a mohanövény (ami továbbra is haploid n genetikai álományú). A mohanövény már képes a fotoszintetizálásra , mert vannak szár és levélszerű képződményei. A felhalmozott energiával a növény kialakítja a palack alakú női és a kehely formájú hím ivarszervet , melyekben kialakulhatnak az ivarsejtek (még mindig mitózissal). Az ostoros hímivarsejt vízcseppben úszva megtermékenyíti a petesejtet így kialakul a zigóta (2n) . A zigótánál zárul le az ivaros szakasz és innen indul ki az ivartalan szakasz. A zigótából mitózissal kialakul a spóratartó nyél és a spóratartó tok ezek is 2n genetikai állományúak nem úgy mint maga a mohanövény, ami haploid. A spóratartó tokban meiózisos(számfelelző) osztódással a spóra-anyasejtekből alakulnak ki a haploid spórák.



A harasztok: A spóra kedvező körülmények között fotoszintézisre képes szív alakul zöld előteleppé alakul. A mitózisok sorozatával az előtelepen IVARSZERVEK alakulnak ki , tehát nem maga a növény mint ahogyan a moháknál. Az ivarszervekben ivarsejtek alakulnak ki, majd a csillós hímivarsejt vízcsepben úszva megtermékenyíti a petesejtet és kialakul a zigóta(2n), ami tovább osztódva mohanövénnyé alakul. Ezen kialakul a spóratartó tok az anyasejtekkel és meiózissal ismét spórák jöhetnek létre.


A harasztoknál lerövidült az ivaros szakasz. A növény a zigótából alakul ki tehát kétszeres genetikai állományú ami evolúciós szempontból nagy előnyt jelenthetett.


Diploid: Olyan sejt vagy élőlény ami sejtenként kétszeres kromoszómagarnitúrát hordoz egy apai és egy anyai eredetűt.

Haploid: Olyan sejt vagy élőlény ami sejtenként csak egy kromoszómagarnitúrát hordoz.


Ha valami nem világos kérdezz:)

2011. márc. 16. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Szia, köszönöm szépen, így már világos, a könyveket hiába olvastam, egyszerűen nem értettem! :)


Akkor ezek szerint se a moháknál, se a harasztoknál nincsenek "lányok" és "fiúk", ugye?

2011. márc. 16. 22:39
 5/6 anonim válasza:
Az ivarszervekben ivarsejtek alakulnak ki, majd a csillós hímivarsejt vízcsepben úszva megtermékenyíti a petesejtet és kialakul a zigóta(2n), ami tovább osztódva mohanövénnyé (helyette harasztá) alakul. Ezen kialakul a spóratartó tok az anyasejtekkel és meiózissal ismét spórák jöhetnek létre.
2015. szept. 22. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
A lényeg hogy az ivarsejtek számfelező osztódással szaporodnak. Ez azt jelenti, hogy egy teljes génkészlet fele kerül csak beléjük, hogy amikor összeolvad a két ivarsejt (női pete és hím spermium) lesz teljes a génkészlet. Az ivarsejtek génkészlete 1n vagyis haploid a testi tehát az összeolvadt 2n tartalmú azaz diploid. A moháknál és harasztoknál egészen a spóratartó tokig, tehát a mohákon a kis csúcsi izéig végig haploid a növéy. Egyedül a kis kapszula diploid. Gerinceseknél ahogy tudjuk mindenhol a testi sejtek diploidok és a generatív tehát ivarsejtek haploidok. A fejlettebb növényeknél is a diploid sejtek vannak többségben-
2016. nov. 30. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!