Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ebből mi keletkezik? Milyen...

Ebből mi keletkezik? Milyen kristályok?

Figyelt kérdés

Ha 20%-os ecetsavban (CH3COOH)feloldok kalcit (CaCO3)kristályokat, annyit, amennyit képes a sav feloldani, aztán az oldatot hagyom lassan elpárologni, akkor fehér/színtelen, átlátszó táblás kristályok keletkeznek belőle az oldat alján, a tárolóedény oldalán pedig az oldat szintje fölött karfiolszerű, törékeny kristályok válnak ki.


Az eredendően átlátszó kristályok szabad levegőn egy idő után kifehérednek. Ugyanakkor ezek a kristályok éghetőek! Meg lehet őket gyújtani (nem égnek túl nagy intenzitással) és kelletlen, ecetes szaggal égnek.


Nem sikerült rájönnöm, hogy pontosan milyen vegyület alkotja a kristályokat. Van itt esetleg egy kémia-mágus aki meg tudná mondani, hogy miből vannak? Nagyon kíváncsi vagyok rá :)

Próbáltam guglival is keresgélni, de azzal nem találtam választ rá.


2011. márc. 16. 20:13
 1/3 Silber ***** válasza:

[link]

Még a gyúlékonyság is illik rá.

2011. márc. 16. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

[link]


2CH3COOH + CaCO3 = Ca(CH3COO)2 + H2C03 (vagy ha jobban tetszik: H20 + CO2)

2011. márc. 16. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors válaszokat! Tényleg ez lehet akkor. Passzol az is, hogy égésekor aceton keletkezik, tehát annak volt a kellemetlen szaga. Rákerestem googlen, hogy calcium acetate crystals, és pont olyanokat adott ki, mint amik nálam nőttek.


Köszi még egyszer :)

2011. márc. 16. 23:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!