Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Edzés után miért alakul ki...

Edzés után miért alakul ki izomláz? Ha rádolgozunk miért tűnik el?

Figyelt kérdés
Bioszra tanulok, de már nem emlékszem, hogy mit beszéltünk ezekről órán. Ezeket írtam a füzetembe: oxigén termelés, hemoglobin, mioglobin, tejsav, izomláz, rádolgozás= vérkeringés - visszamegy, májban tejsav átalakul glükózzá. Valaki segítene megfejteni ezekből a szavakból?
2011. márc. 27. 23:51
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Intenzív testmozgás esetén átmeneti oxigénhiány léphet fel az izmokban. Ilyenkor a glükózt (sejtek tápanyaga) oxigénmentes (=anaerob) módon égeti el, ilyenkor tejsav keletkezik. Izomláz esetén ezt a tejsavat érzed, amire ha könnyebb mozgással rádolgozol, az javít a helyzeten, mivel az intenzívebb vérkeringés elszállítja a tejsavat.
2011. márc. 27. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszi! Akkor már csak az a kérdés, hogy a hemoglobin és a mioglobin hogy jön ide? (A hemoglobin szállítja az oxigént eddig értem.)
2011. márc. 28. 00:02
 3/7 anonim ***** válasza:

A mioglobin az izomfehérje.

Azonban ez az elképzelés hibás, elavult!


Az igaz, hogy az izomláz az elején tényleg lehet a felgyülemlett tejsavtól - csakhogy ezt a vérkeringés legkésőbb fél órán belül elszállítja!

Ha még ezután is izomlázat érzel, az már attól van, hogy az izomban mikrosérülések keletkeztek, és az e miatti gyulladást érzed.


ERRE TILOS RÁDOLGOZNI! Csak árt neki! Pihentetni kell, míg meg nem gyógyul!

2011. márc. 28. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszi, már megírtuk a tz-t és csak ma láttam, sajnos. De jó tudni. :)
2011. márc. 28. 20:43
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

"mioglobin az izomfehérje"

Nem igazán. A miogblobin oxigént szállít, mint ahogyan a hemoglobin, de csak az izomban. (Nyilván van benne fehérje is, de nekem az izomfehérjéről inkább a miozin és az aktin jut eszembe, amivel szerintem összekeverted.)


Egyébként a többi rész helyes. Tankönyvben még a tejsavat írják az izomláz okaként, de egyetemen már azt tanultuk, hogy a keletkező sérülések miatt van a fájdalom.

2011. márc. 28. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszi a választ! Nekem is furcsa volt a mioglobin mint fehérje, így logikusabb.
2011. márc. 29. 23:01
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Azt, hogy az izomláz és a tejsav között nincs összefüggés két dologból sejthetjük:

-Hosszan tartó alacsony intenzítású mozgás is kivált izomlázat, pedig olyankor nincs anaerob tejsavtermelő energianyerés.

-Az izomláz többnyire egy nppal a trauma után alakul ki, tehát nem akkor amikor a tejsav keletkezik!

Nem értem, hogy miért alakult ki és teredt el a tejsavas elmélet... gimiben sem értettem, aztán tanultuk a mikroszakadásos elméletet. Azért az sokkal hihetőbb.


(tapasztalatom szerint az izomláz gyorsabban gyógyul, ha óvatosan mozgatom az izmot. Pl résztávozós nap után egy enyhe levezető jellegű kocogás segít... ráedzeni biztosan nem egészséges.)


(A moiglobin, mint ahogy írtátok az izmok egyik fehérjéje, emiatt nem szállíthatja, csak tárolja az oxigént, amit a vérből vesz fel. Szerepe, a fokozott izommunka esetén a meg növekvő oxigén igény kielégítése. Miatta vörös az izom színe, pont mint a vér a hemoglobintól.)

2011. márc. 30. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!