Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz ez? Ha igen miért van?...

Igaz ez? Ha igen miért van? (kvazár)

Figyelt kérdés
Azt hallottam, hogy a kvazárok nem mások, mint fekete lyukak, amik a körülöttük lévő csillagokból elszívott anyagot kilövellik.De a fekete lyuk nem elnyel mindent?
2011. jún. 25. 22:49
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Ez félig-meddig már jó..


A kvazár egy fekete lyuk igen, amely körül nagyon sok anyag van. Valódi anyag, nem más.


Gondolj abba bele, ha sok anyag van ott, miért lövell ki..

Mintha tűzoltócsappal töltenél fel egy leveses tányért.. ugye lesz víz a tányérban, de sok mellémegy.


A fekete lyuk pedig, nem hogy mindent elnyelnek.. sugároznak is, sőt ha forgó fekete lyukakról beszélünk, azok még egy érdekes teret egy érdekes idővel kevernek össze.. amelyben az időutazás lehetséges.


Hivatkoznék Van Stockum munkásságára 1935-ből.



Kérlek, hallgasd meg dr. Lukács Béla elméleti fizikus és polihisztor előadását a témáról! :)

Az első tíz percben hallhatod a kifejtett tényeket.


Természetesen, ha megkedveled az előadót, nyugodtan hallgasd végig, én imádom... :)

Itt a linkje:

[link]


19/F Yamanashi Gakuin Egyetem (Japán).

2011. jún. 26. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

De ha még van bármi kérdésed, írj nekem:

david1519@freemail.hu


Legjobb tudásom szerint válaszolok is :)

2011. jún. 26. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
70%

Nem igazán ismert sem az hogy mik a kvazárok, sem az hogy egy f-ly(maradjunk ennél) hogy alakít ki JET-et.


Elmélet van rá, de nem igazán jó. Röviden a f-ly nem csak úgy simán nyeli az anyagot, hanem a zuhanó anyag egy spirális pályára kényszerül, méghozzá egy sávba, a forgástengere merőlegesen.

Nos ez az anyag gyűrű, ionizált négysebességű gázként zuhan bele szépen az f-ly-be, eközben kialakul egy igen erős mágneses tér, ami bizonyos töltött részecskéket eléggé felgyorsít, és eltérít ahhoz, hogy közel fénysebességgel a pólus felé áramolva elhagyják az f-ly-t, és JET-ként jelenjenek meg.

Ez az egyik elmélet, nem teljesen jó, mivel nem elég szűk jet-et eredményez, mindenesetre, még ha nem is ez a teljes folyamat közrejátszik benne. Ez jelenleg a legnépszerűbb nézet.

Más lehetséges magyarázat pl. az un Frame Dragging,(az f-ly forgás közben nem csak görbíti, hanem "vonszolja" is a téridőt) aminek hatására az anyag olyan pályát vesz fel, hogy elhagyja az f-ly vonzáskörét, és a pólusok felé távozik. lehet hogy mindkettő közre játszik, mindenesetre azt azért elmondható, hogy egyik esetben sem lép be az anyag az f-ly eseményhorizontja mögé, az anyag még azelőtt kirepül mielőtt még ezt megtehetné.


NAgy valószínűséggel a spirális anyag csak igen kis része esik bele a lyuk-ba, pár %, a többi elhagyja a pólusok felé a fenti effektusok hatására, valamit az is közrejátszik, hogy a zuhanó annag igen erős gamma sugárzása kisepri a bezuhanó anyagot, ami aztán ujra elkezd zuhanni, de megint kiseprődik, ezzel is csökkentve az elnyelhető anyag menyiséget.


A kvazárok ugyanúgy vitatottak, mint maga a JET kialakulásának pontos folyamata. Mivel nagyon messze vannak, biztos, hogy régen léteztek, viszont kérdés hogy hol vannak most? Egyes példányok valószínűleg igen kicsik, akadnak köztük szuper nagy típusok is. Az utóbbiak minden bizonnyal korai galaxis-ok, mig az előbbiek igen heves csillag f-ly kettősök, de még semmi sem biztos.

2011. jún. 26. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Nem.
2011. jún. 26. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

"A kvazár egy fekete lyuk igen, amely körül nagyon sok anyag van."


No ezzel kapcsolatban csak egy biztos. Hogy nem erről van szó! Egy kvazár fénymenete sokkal egyenletesebb annál, mintsem egy ilyen esemény következménye lenne. Másrészt nem magyarázza meg azt az iszonyatos energiatermelést, ami a kvazárokat jellemzi.


A kvazárról jelenleg annyit tudunk hogy biztosan kisebb a kiterjedése néhány fénynapnál, és hogy az energiatermelésének nagyságrendje egy teljes galaxiséval vetekszik hosszú hónapokig, akár évekig (felületi fényességük nagyobb a lézerekénél!!!). Gyakran emlegetik az aktív galaxismagokat, csak pont az a probléma ezzel, amit nem is sikerült ezeddig igazolni, mégpedig, hogy egyáltalán körülvenné egy-egy galaxis magát a kvazárt. Jelenleg nem ismerünk olyan folyamatokat, amik ennyi ideig, ilyen kis térrészben ilyen hatalmas energiatermeléssel járnának.


Összefoglalva; jelenleg egyszerűen nincs elképzelésünk se mik azok a kvazárok.

2011. jún. 26. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
köszi
2011. jún. 26. 16:10
 7/11 anonim ***** válasza:

"Nagyobb a fényességük a lézerénél.."


Akkor menj oda egyhez és nyitott szemmel nézzed.

Pulzáló kvazár az valyon micsoda? Egy fekete lyuk, amely nagyon sok anyagot nyel el..


Szingularitáson keresztül világvonalat nem folytatunk!

Tanultok ti rajtam kívül fizikát?

Ha igen, akkor ebből a mondatomból minden következik, ha egyáltalán értitek. Aztán lehet bíráskodni, meg vádolni, hogy az nem fekete lyuk.


A Kossuth klubban előadást tartottam a fekete lyukakról, nehogy pont én ne tudjam, hogy miről beszéltem..


Kész téma be van zárva, meg ajánlom, hogy kinek kinek a szája is be legyen zárva.

2011. jún. 26. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

No akkor mégegyszer, egy feketelyuk, ami anyagot nyel el nem egyenlő a kvazárral! Érdekes módon rengeteg közeli feketelyukat sejtünk, ami egyik sem kvazár, pedig nyelnek el anyagot. Aztán ... miért van az, hogy egyetlen kvazárnál sem sikerült az objektum közelében bármiféle egyéb anyagot (értsd, pl. galaxist...) kimutatni? Aztán... egy feketelyukba behulló anyag bármiféle aktivitása hogyan is múlhatná felül egy teljes galaxis fényességét, mégpedig évszázadokon át, közel egyenletes fénymenetet produkálva?


Azt javaslom, eredj vissza a klubodba mesélni, ott lehet hogy csodálják a tudásod(?)

2011. jún. 28. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

"...egy feketelyuk, ami anyagot nyel el nem egyenlő a kvazárral! Érdekes módon rengeteg közeli feketelyukat sejtünk, ami egyik sem kvazár, pedig nyelnek el anyagot. Aztán ... miért van az, hogy egyetlen kvazárnál sem sikerült az objektum közelében bármiféle egyéb anyagot (értsd, pl. galaxist...) kimutatni? "



Gratulálok a logikai ellentmondásnak. Azt ajánlom kicsit olvass utána, hogy mi az a kvazár(jelenlegi tudásunk szerint).


Miért nincs kvazár közelében galaxis? Galaxis?

Talán, ha egy szupernehéz fekete lyuk van abban a kvazárban, amely mindenfélét csinál miközben anyagot nyel el, és a gravitációja nő akkor az csoda is,hogy körülötte nincs galaxis?


Amúgy meg mond neked valamit egy olyan címszó, hogy "forgás" azon belül meg forgó fekete lyuk?

1965-ben meg lett oldva Kerr(ha így írják) által az összes egyenlet, forgó fekete lyukra.. van neki gyűrűje, milyen meglepő.... fél fénysebességnél meg imagináriusan kvazár.


Egyéb vitatéma? :)

Ja igen, a klubban a KFKI munkatársai is megfordulnak elég sokszor, és Ők aztán fizikusok a javából. Senki nem szól egy rossz szót sem. Hm. Vagy lehet, hogy itt még messze vagyunk a tudástól khm.. már aki.

2011. jún. 29. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Teljesen felesleges bárminek is utána olvasnom. Értek a csillagászathoz, ezzel foglalkozom. Továbbra is fenntartom CSAK ELMÉLETEK vannak a kvazárokat illetően. Aki mást mond az hazudik. Továbbra is fenntartom, nem ismerünk olyan fizikai, kémiai jelenséget, folyamatot, ami ennyi ideig ilyen egyenletesen ekkora energiatermelésre képes. a Kvazár egy csillagszerű rádióforrás, szabályosan változó, de közel egyenletes energia kibocsájtással. Már ez az alapvető jellemző is azonnal cáfolja a táplálkozó feketelyuk elméletedet!


Az igaz, hogy jelenleg a legelfogadottabb elmélet az aktív galaxismag, közepén a feketeluykkal, ami folyamatosan nyel el anyagot. A lyuk tengelyei mentén kidobódott jetek irányába tekintve a fényesség valóban irreálisan magas adatod adhat. Ezzel az elmélettel egyetlen baj van, mégpedig, hogy mindezeddig nem sikerült hitelt érdemlően bizonyítani a dolgot. Nem is csoda, hiszen a legközelebbi kvazár is 600 millió fényévnyire van! ilyen távolságból a mai műszerekkel nem tudjuk kimutatni ezen objektumok kiterjedését sem, nem hogy az esetleges forgástengelyük irányát. Így teljesen felesleges ezen manapság vitatkozni, elmélet csupán amit mondasz, és persze ragaszkodhatsz is hozzá. A cinizmusod viszont nyugodtan félre teheted, nem fogunk hasra esni előtted! szerintem mindenki tudja, hogy az űrben található objektumok mindegyike forog a tengelye körül, a környezetéhez képest. Hogy a klubba járnak KFKI-s fizikusok, és nem szólnak? Ne vedd sértésnek, de vagy unalmas amit mondasz, vagy teljesen más területen dolgoznak, ezért az érdektelenségük. Ez ilyen egyszerű. És nem kell a feketelyukat se túlspirázni, az is csak egy egyszerű csillagászati objektum, aminek az eseményhorizontjára vonatkoztatott szökési sebessége nagyobb a fény vákuumbeli sebességénél. Aztán hogy azon belül mi van, megint csak elmélet és találgatás. Se több se kevesebb.

2011. jún. 29. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!