Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A felezési idő alatt egy...

A felezési idő alatt egy adott mennyiségű atom fele bomlik el? Az el nem bomlott atomok honnan tudják, hogy nem nekik kellett elbomlaniuk?

Figyelt kérdés
2011. jún. 26. 20:59
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:

Vagy lehet, hogy a válasz kvantumfizikai, ami a bomlás valószínűségét egy konkrét fizikai jelenségként azonosítja. Tehát a teljesen egyforma atommagok is elbomolhatnak teljesen különböző időpontokban.

Sőt, talán tényleg tudnak az atommagok egymás állapotáról, és kvantumfizikai szinten kapcsolatban állnak.

2011. jún. 26. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 A kérdező kommentje:
Utolsónak: Sokkal hihetőbb magyarázat, mint az, hogy azért bomlanak el feleződve, mert megfigyelték, hogy így van:) Ahogy te is írtad, kell lennie egy olyan (általunk ismeretlen)jelenségnek, ami felelős a bomlás szabályozásáért. Ami azt okozza, hogy nem a "kívül" elhelyezkedő atomok bomlanak vagy nem az egymás melletti atomok bomlanak egymás után. Erről szerettem volna valamit olvasni egy (a laikusnak is)érthető nyelvezettel. Köszönöm a válaszokat.
2011. jún. 26. 22:36
 13/29 anonim ***** válasza:
Szívesen! Amúgy a pattogatott kukoricás is én voltam :I.
2011. jún. 26. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 A kérdező kommentje:
Gondoltam a 72%-ból :) Le akartál rázni:)
2011. jún. 26. 22:46
 15/29 Ozmium42 ***** válasza:

A láncreakció lényege, hogy egy elbomló atommag olyan részecskéket bocsát ki, ami újabb magok újabb bomlását idézi elő. Az bomlik, amit ilyen részecskék eltalálnak. Amelyiket eltalálja pl. egy neutron, az elbomlik, amit nem talál el, az nem bomlik el. Annak a valószínűsége, hogy lesz-e találat, vagy nem, az sok mindentől függ, ami végeredményben azt eredményezi, hogy különböző anyagoknak különböző felezési idejei vannak, mégpedig óriási időintervallumban (a pillanatnyitól a több millió évekig)


Tehát nincs kapcsolat, nem "tudják", hogy el kell bomlaniuk, hanem akkor bomlanak el, ha olyan külső hatás éri őket, ami beindítja a maghasadást.

2011. jún. 27. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 A kérdező kommentje:

Ez a külső hatás állandó? Mert ha az, akkor a felezési idő kétszeresének eltelte után az összes atomnak(többé-kevésbé) el kellene bomlania. Mégsem így történik.

Ha viszont nem állandó ez a külső hatás, akkor miért mindig a felére csökken? Mi mondja meg ennek a hatásnak, hogy "vegyél vissza, a felezési idő letelt!" ?

2011. jún. 27. 01:41
 17/29 Ozmium42 ***** válasza:

Nem értetted amit írtam. Nem lehet állandó a "külső" hatás, hogy is lehetne? Van egy atommag. Miközben elbomlik, lesz belőle két vagy több kisebb atommag, illetve alfa, béta, gamma, neutron, meg mindenféle sugárzás. Ez az a hatás amiről beszélek. Nyilván minél több mag elbomlott, annál kevesebb marad, és így a bomlásukkor is egyre kevesebb sugárzás keletkezik. Ez lép kölcsönhatásba egyre kisebb mértékben az egyre kevesebb még el nem bomlott atommagokkal. Tehát nem egyenletesen bomlanak a magok, hanem egyre kevesebb, ezért nem fogynak el, hanem ugyanannyi idők alatt feleződnek, negyedelődnek, nyolcadolódnak, stb.


Sok elbomlatlan mag -> sok maghasadás -> sok sugárzás -> sok újabb hasadást indít be


Kevés elbomlatlan mag -> egyre kevesebb időnként hasadnak - egyre kevesebb a kibocsátott sugárzás - egyre nehezebb eltalálni a maradék elbomlatlan magokat -> még ritkább hasadás


De ez nem törvényszerű. Atombombában pl. olyan láncreakció indul be, ahol hasadó urán ma 3 másik hasadását idézi elő, és így tovább, meglehetősen rövid időn belül.

2011. jún. 27. 04:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 A kérdező kommentje:
A külső hatás lehet, olyasmi is, amiről nem tudunk/nem tudjuk mérni/detektálni. Érdekesnek tartom, hogy nem mutatható ki egyértelmű összefüggés az izotópok tömegszáma és a bomlás sebessége között. Ha csak az befolyásolná, amit írsz, akkor ez nem így lenne(több részecske-gyorsabb bomlás). Az is érdekes, hogy akkor ezek szerint az első darab atom "magától" bomlott/bomlik el egy adott anyagmintából. És ha ennek nem kell külső hatás, akkor a többi is magától bomlana(a láncreakciót kivéve)? Ez oda is vezethetne, hogy minden atom kapcsolatban áll a többivel vagy ismeri annak állapotát és így tudják elég pontosan tartani a felezési időt. Rosszul gondolom?
2011. jún. 27. 06:20
 19/29 anonim ***** válasza:

arra gondolsz, hogy az általunk téridőnek nevezett valamin túl, amibe az anyag tevékenykedik, létezne valami, ami irányt ad az atomok elbomlásának, mértéket is adva annak ezáltal?


üdv

26/F

LastOne.Left

2011. jún. 27. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 anonim ***** válasza:
Ozmium42: nem a láncreakcióról volt szó. A felezési időről volt szó, az atomok spontán bomlásáról. Ne okoskodj ahhoz, amihez nem értesz.
2011. jún. 27. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!