Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Minden csillag (nap) sárgás,...

Minden csillag (nap) sárgás, vagy léteznek más színű napok is?

Figyelt kérdés
Nemrég néztem a Natgeo-n egy, a világűrrel kapcsolatos filmet, amiben az eddig ismert napokat több színben ábrázolták. A legtöbb ilyen volt, mint a miénk, de volt egy hatalmas kék és egy szürke nap is.
2011. júl. 3. 14:30
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Tudtad, hogy minden csillag egy "nap"? Vagyis a nap is csak egy csilag?

Ahány színű csillag van, annyi szín létezik. Elsősorban a tömegtől, és a hőmérséklettől, az összetételüktől, a koruktól függ a színük.

2011. júl. 3. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem. Léteznek fehér, vörös, de még kék csillagok is.

Általában a mérettel párhuzamos a színváltozás is (bár nem ez a fő összefüggés). A legkisebbek általában fehérek, a kicsit nagyobbak sárgák, aztán tovább növekedve egyre vörösebbek, illetve a legnagyobbak között vannak kékek is.

Ha jól tudom, főleg a benne zajló fúziós folyamatok befolyásolják. A fúzió előrehaladottsága, meg hasonlók.

2011. júl. 3. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Elsőhöz csatlakozva: Igen, a tömegtől és a kortól is, de ez is összefügg a fúzióval. Hiszen a fúzió során átalakul a csillag anyaga, változik a tömege, sűrűsége, anyaga az idő előrehaladtával.

Nem tudom pontosan, mi a domináns, de ez mind-mind közrejátszik.

2011. júl. 3. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Persze hogy léteznek. De elég sok baromságot írtak előttem. Minél forróbb egy csillag annál világosabb így a kék csillagok a legmelegebbek, a vörösek a leghidegebbek. Persze az igaz hogy a kék csillagokból kevés kisebb méretű van.
2011. júl. 3. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Van egy úgymond csillagászati szleng mondat:

Oh be a fine girl, kiss me :)

Ez a csillagok osztályozásából kialakított mondat.

osztály felszíni hőmérséklet szín

O 30,000 - 60,000 °K kék

B 10,000 - 30,000 °K kékesfehér

A 7,500 - 10,000 °K fehér

F 6,000 - 7,500 °K sárgásfehér

G 5,000 - 6,000 °K sárga

ezen belül található a Nap is, pontosan G2V osztályú

K 3,500 - 5,000 °K narancssárga

M 2,000 - 3,500 °K vörös

A csillagok mérete O-tól M-ig csökken, erre egy jó ábra ez: [link]


illetve egy videó is kezdve a Holdtól az ismert legnagyobb csillagig: http://www.youtube.com/watch?v=HEheh1BH34Q

2011. júl. 3. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 dellfil ***** válasza:

Látom minden válasz oké. Ezért csak kiegészítésként ajánlom figyelmedbe.

[link]

A Hertzsprug-Russel diagram (HRD) fő jellemzőire a csillagfejlődés elmélete ad magyarázatot.

[link]


dellfil

2011. júl. 3. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
16:53: Váó, ebbe nem is igazán gondoltam bele...Érdekes...
2011. júl. 3. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Igazándiból minden csillag fehér, hiszen a látható fény minden spektrumán vakítóan sugároz. Ha a színt nem mint az emberi közvetlen érzékelés határozzuk meg, akkor lásd fenti válaszok.
2011. júl. 4. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!