Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Gyorsabb volt a kezdetekben a...

Gyorsabb volt a kezdetekben a világegyetem tágulása mint a fénysebesség?

Figyelt kérdés

A ma ismert univerzum határa 800 billiárd fényévnyire van innen, azaz, ha ezt mindkét irányba vesszük, az 1,6 trillió fényév.

1 fényév pedig az a távolság, amit a fény 1 év alatt tesz meg.


Számoljunk:

1 fényév = 300.000 x 60 x 60 x 24 x 365 km.

1,6 trillió fényév = 1,6 trillió x 300.000 x 60 x 60 x 24 x 365 km.

Az eredmény pedig 1.513.728.000.000.000.000.000.000.000.000.000 km


ez felvett egy kérdést.

Az univerzum tágulása akkor a kezdeti vagy a jelenlegi szakaszában nagyobbnak/gyorsabbnak kellett lennie mint a fénysebesség.


800 billiárd (fény)évet kell utaznom, hogy elérjek a kezdetekhez ami elméletileg csak 14 milliárd éve volt.


2011. júl. 10. 04:01
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
90%
Ezt szerintem nem ilyen egyszerű kiszámolni. Amúgy meg, nem biztos, hogy akkora a világegyetem mint amekkorának fentebb írtad. Mert ugye még senki nem mérte meg centivel.
2011. júl. 10. 04:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
47%
Folyamatosan tágul
2011. júl. 10. 04:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Nem kell mindkét irányba venni. Az fény minden koordinátarendszerben ugyanazzal a c sebességgel halad.

Ez a te számolásodnál jóval bonyolultabb.

2011. júl. 10. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
72%

Milyen forrásból van ez a 800 billiárd fényév?


A fénynél semmi nem gyorsabb.

Pont a tágulásból számították ki a 14,5 milliárd évet, hogy jön ide a 800 billiárd?

A világegyetem gyorsulva tágul, tehát a mostaninál lassabb volt a tágulás.

Egyáltalán nem a világegyetem közepén vagyunk, hogy mindkét irányban számolni kéne az ismert határát!

2011. júl. 10. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim válasza:
100%

Először is azt nem jelenthetjük ki, hogy a fénysebességnél semmi sem gyorsabb. Azt mondhatjuk, hogy a tömeggel rendelkező részecskék (tehát az anyag) nem érheti el a fénysebességet, az elektromágneses hullámok pedig fénysebességgel terjednek (vákuumban). Viszont a térre semmi ilyesmit nem mondhatunk, tehát igenis lehetséges, hogy maga a tér fénysebességnél gyorsabban táguljon. A kozmológia mai állása szerint az Univerzum születése utáni rendkívül rövid ideig (kb. a 10^-36 másodperctől a 10^-32 másodpercig) exponenciálisan tágult, mérete legalább 10^78-szorosára nőtt, és bizony a tér ekkor gyorsabban tágult, mint a fénysebesség.

Egyébként ezt a 800 billiárd fényévet nem tudom hol olvastad, ugyanis az általunk belátható (tehát ismert) univerzum mérete kb. 13,7 milliárd fényév. Hogy ennél messzebb mi van, azt nem tudjuk és nem tudhatjuk, ugyanis a fénynek még nem volt elég ideje, hogy elérjen onnan hozzánk.

És még valami: az Univerzumnak nincs olyan klasszikus értelemben vett középpontja, mint pl. egy gömbnek, ugyanis nem a már létező térben keletkezett az anyag, hanem maga az idő és a tér is az Ősrobbanással kezdődött, egy végtelenül kis térfogatú pontban. Ide volt besűrítve minden, amit most magunk körül látunk, innen tágult a világegyetem elképzelhetetlenül nagyra, tehát tekinthetjük úgy, hogy minden pont középpont, nincs egyetlen kitüntetett pont, mert az Ősrobbanás minden pontban (ebben a végtelenül kis térfogatú pontban) zajlott le, és nincs értelme arról beszélni, hogy mi volt ezen kívül, mert ekkor az egész tér az a kis pont volt, ami aztán azóta is folyamatosan tágul.

2011. júl. 10. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

a részecske nem haladhat gyorsabban a fénynél, a tér maga tágulhat a fénynél gyorsabban.


de ami azt illeti az ilyen tudományok megértéséhez szükségem lenne egy pontos definícióra, hogy mi a tér, mert van aki meg azt mondja, hogy ahol már nincs semmi anyag, ott atér sem értelmezhető. ez viszont ellentmondani látszik annak, hogy a tér tágulhat a fény sebességénél gyorsabban, hiszen ott meg nem lehet akkor anyag...

2011. júl. 10. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
ja és kedves kérdező, neked nem tanították matekból a normál alak című kifejezést?
2011. júl. 10. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 Vree ***** válasza:

Ezt már olvastam máshol is, csak van egy pár probléma ezzel.


Először is fényév =/= év.

A fényév nem időtartamot mér. Hanem távolságot.


Másik dolog:

pontosan mivel az uiverzum tágul, a fénynek kezdetben sokkal kisebb távolságot kellett megtennie hogy abból mára sok fényévnyi távolság legyen. Pl. az univerzum méretének a fele az kisebb ha az univerzum átmérője egy méter mintha nemtom hány millió - ez csak világos, nem? Ez vonatkozik akármekkora távolságra.

2011. júl. 10. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
A fénysebesség a térben való mozgásra vonatkozik. A tér tágulása más kategóriájú dolog, itt a fénysebesség nem korlátoz (ezt egy fizikus állította egyszer egy TV műsor keretében). Azonkívül az alagút effektus esetén is mértek már a fénysebességnél nagyobb sebességet (de ez is egy külön fejezet).
2011. júl. 10. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
"A ma ismert univerzum határa 800 billiárd fényévnyire van innen" Már itt megdől a feltételezésed. Ez az adat egészen egyszerűen hibás! Nem is tudom honnan vetted...
2011. júl. 10. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!