Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen fizikai bizonyítékai...

Milyen fizikai bizonyítékai vannak a fénysebesség átléphetetlenségének?

Figyelt kérdés
2011. okt. 6. 13:23
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
38%
Pont tegnap volt szó erről a rádióban. Hogy épp most bizonyították be, van nagyobb sebesség a fénysebességnél. Olaszországban végeztek éveken keresztül erre irányuló kisérleteket. A neutrino nevű elemi részecskék gyorsabbak a fénynél...
2011. okt. 6. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Hát azért ez az eset még igencsak messze van a bizonyítástól...
2011. okt. 6. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 Sajtoskifli ***** válasza:
70%
Hányszor mondjam még el : a neutrínók NEM átlépték a fénysebességet, ők már "oda születtek". A legnagyobb bizonyítok pedig az, hogy csak nyugalmi tömeggel nem rendelkező anyag mozoghat fénysebességgel, minden másnak egyre nagyobb lenne a tömege megközelítve a fénysebességet, míg azt elérve már végtelen lenne (nullával kéne osztani).
2011. okt. 6. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
Akkor megint hazudott a rádió. Bocsánat
2011. okt. 7. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

"Hányszor mondjam még el : a neutrínók NEM átlépték a fénysebességet, ők már "oda születtek". "


Azok nem a neutrínók. úgyhogy elég nagy baj, ha ezt még terjeszted is :P


Amúgy elég volna megnézni az SN1987A szupernóvával kapcsolatos észleléseket leírásokat. Világosan kiderül, hogy az észlelt neutrínók teljesen normális módon fénysebességgel érkeztek ide, nagyjából a fotonokkal együtt. Innentől fogva tudni lehet, hogy itt vagy valami mérési hiba, vagy valami más félreértésre okot adó jelenség volt, amit szisztematikusan minden kontrollméréskor elkövettek.


maci


A Rádió meg csak próbálja követni az itt ott fordítási pontatlansággal felreppenő szenzációgyanús dolgokat. EZt azért nem mondanám hazugságnak

2011. okt. 7. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 Tom Benko ***** válasza:
Pl. a mért mozgási energia/sebesség érték.
2011. okt. 7. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
Ha jól tudom, az ominózus szupernovarobbanás sem teljes cáfolat, mert a neutrinó nagyon nehezen észlelhető, így amíg a fény ide nem ért, addig azt sem vizsgálták, mert nem észlelték.
2011. okt. 12. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 Tom Benko ***** válasza:
Először neutrínózáport észleltek egy adott irányból. Akkor kezdték el vizsgálni, mi történhetett, és derült ki, hogy szupernova volt.
2011. okt. 13. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Utolsónak. Neutrínózáport hogy észlelhettek, amikor azt nagyon nehéz észlelni? Na meg ha először azt észlelték, akkor mégiscsak előbb itt volt, mint a fény, nem?
2011. okt. 13. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

"Neutrínózáport hogy észlelhettek, amikor azt nagyon nehéz észlelni? Na meg ha először azt észlelték, akkor mégiscsak előbb itt volt, mint a fény, nem?"


Nos... hogy valamit nehéz észlelni az nem azt jelenti hogy nem lehet észlelni. Történetesen az SN1987A - nél IMB detektor Ohióban és a Kamiokande-II neutron detektorook Japánban észlelték legelőször a neutrínókat. Innen már lehetett sejteni hogy "valahol, valami" történt. Nem telet el egy nap sem, amikor a szupernóvát optikailag is azonosítani tudták. Gyakorlatilag igaz, hogy előbb észlelték a neutrinó sugárzást mint a fényét. De nem szabad elfelejteni, hogy a neutrinó detektorok irányfüggetlenül gyakorlatilag azonnal detektálják a neutrínókat, míg a fényt akkor vesszük csak észre ha pont abban az irányba nézünk. Így megeshet, hogy a fénye ugyan már itt van de nem nem vesszük észre, mert nem egy túlságosan feltűnő jelenség. Igaz, hogy szabadszemes volt a jelenség, de valljuk meg, csak az emberek elenyésző kisebbségének tűnne fel, ha egy új csillag jelenne meg akárhol. Lássuk be, szakember kell legyen, aki rendszeres megfigyelései során észreveheti, ha a megszokott látómezőben egy teljesen új csillag fényesedik fel. Így simán elképzelhető, hogy optikailag később vesznek észre egy ilyen jelenséget, mint ahogy detektálhatják az onnan származó neutrínókat. És ha kicsit jobban belegondolunk, pont a szupernova volt az ahol beigazolódhatott, hogy a neutrínó sugárzása is csak fénysebességű, hiszen nem telt el egy nap a neutrínók észlelése és az optikai felfedezés között!


De számoljunk kicsit:


A CERN és a detektorok közötti távolság 700 kilométer körüli. A mért időadatok 60 ns nagyságrendűek, és a jelenleg elért pontosság az idő mérése terén ennek alig 1/6 része!


Ezekután kérdem én, mi a valószínűbb...


Hogy a vitatott esetben a mérések és a kontorllmérések során a műszereink pontatlansága, avagy egyéb nem ismert körülmények miatt szisztematikusan (tehát a kontrollmérések során is elkövetve) elkövettünk akkora hibát, ami alapján kijelentették, hogy gyorsabbak voltak a neutrínók, mint a fény...


Avagy....


Ahogy a szupernova esete is alátámasztotta az eltérés biztosan kisebb mint 1 hatszázezred % ??? (Ugyanis ennyi az észlelt eltérés a szupernova távolságára vonatkoztatva)


maci

2011. okt. 14. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!