Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért csak 20 aminosav van?...

Miért csak 20 aminosav van? Elvileg el lehetne akármennyi is, hiszen sok oldalláncot el lehet még képzelni, vagy nem?

Figyelt kérdés
Vagy létezik több is, csak az élő szervezetekben van valami miatt csak 20 féle?
2011. júl. 28. 22:13
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Létezik több, persze, ezek csak az esszenciális aminosavak. Pl. a híres Miller-Urey kísérlet során több nem eszenciális as. is keletkezett, amiket nem tudtak megmagyarázni (márhogy miért keletkeztek, és hová tűnhettek azóta, ha a kísérlet tényleg reprezentálja a valóságot).

Hogy miért pont 20, és miért pont ez a húsz van az élő szervezetekben... nos, ezt nem tudjuk. Elmélet van rá egy rakat, az egyik innen közelíti meg a témát, a másik onnan, a harmadik szerint az első kettő hülye. :)

2011. júl. 28. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Természetesen van több is, de csak ez a 20 vesz rész a fehérjék felépítésében.
2011. júl. 28. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 bromkrezol ***** válasza:
52%
Ha szintézissel állítják elő, akkor ráadásul az L és D formák is képződnek, ez is az egyik rejtély, hogy a két optikai izomerből miért csak az egyik van az élőlényekben. Aminosavakból a balra forgató (L), cukrokból meg a jobbra forgató (D)
2011. júl. 28. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Az hogy miért ennyi és miért pont ezek, az csak részben "logikus", más részben valószínűleg esetleges, mint az evolúció is. (Bár az élet keletkezése nem az evolúció része, de sok hasonló logikájú dolog van benne.)


Például egészen logikus, hogy a legegyszerűbb aminosav része annak a 20-nak, meg hát elég "logikus" oldalláncok vannak, OH, sav, amin, stb. Szerintem az is "logikus", hogy az adott csoport a lehető legkisebb szénatomszámra legyen a központi széntől, azaz egyre. Végüli mivel tudna többet egy OH csoport ha messzebb volna?


Azt nem tudom, hogy egyes oldallánc féléket nem lehetne-e mással pótolni, de azt hiszem, hogy alapvetően minden megvan amire szükségünk van.


Ezen kívül azt tudnod kell, hogy nem fehérjealkotó aminosavak léteznek még, valamint hogy a fehérjékben az aminosavak másodlagos módosulásokon esnek át, így a fehérjéket valójában 20-nál több féle aminosav alkotja.

2011. júl. 28. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Ha a jelenleg ismert, az osszes foldi eletforma altal hasznalt kodolasi semat szeretnek kiboviteni, akkor is csak 63 fele aminosav lehet maximum (4*4*4 = 64 - 1 a STOP kodonnak). Valamiert eleg csak a 20. Valoszinuleg azert, mert ez a 20 aminosav reprezental egy akkora kemiai sokfeleseget, hogy abbol mar barmilyen funkcio elerheto legyen. Ugyanakor ez a degeneraltsag, azaz egy aminosavat tobb kodon is kodol, a genomben tarolt infomaciot nagymertekben stabilizalja, hiszen a sok lehetseges mutacio kozul nehany valoszinu mutacio ugyan azt az aminosavat fogja kodolni, tehat az informacio nem serul.


Mindazonaltal meg kell emlekezni arrol, hogy a feherjek szintezise utan szamos aminosav modositas tortenik: foszforilacio, acetilacio, dezaminacio, glikozilaco stb stb. Ezek a "poszttranszlacios" modositasok tovabb novelik az elerheto sokfeleseget, de nem novelik a szukseges aminosavak szamat.


Akkor ugye feherjeben benne van ez a 20 fajta aminosav + modositott aminosavak. Es akkor meg nem vettuk szamba, hogy a sejtek gyakran szabad aminosavakat is hasznalnak szabalyozo molekulanak, neurotranszmitternek (pl GABA), vagy egyeb koztes anyagcsere termek (DALA).


Szoval rengeteg fele aminosav van, de feherje szintezisre csak 20at hasznal a sejt. (es akkor meg nem is beszeltunk a szelenociszteinrol es a pirrolizinrol, de az mar egy masik tortenet)

2011. júl. 28. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

"Létezik több, persze, ezek csak az esszenciális aminosavak"

SZerintem itt egy kis fogalom zavar van, vagy eliras: az eszencialis aminosavak azok az aminosavak, amiket az emberi szervezt nem tud maga eloalliatni. Ezeket mindenkeppen a taplalekkal kell bevinni. PL triptofan.


Szerintem a proteinogen, azaz feherjeepito aminosavra gondoltal.

2011. júl. 28. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Igen, az eszenciális az mást jelent. Nem is értem, hogy aki még a fogalmakat sem érti a témában, az miért irogat ide hülyeségeket, ráadásul elsőként. Jobb dolga nincsen?


Azt megértem, hogy az élet keletkezése során mondjuk bizonyos aminosavak keletkezesenek volt nagyobb a valoszinusege. Mondjuk ezek az elmeletek konkretan is erdekelnenek. Viszont kesobb gyarapodhatott volna, sot akar most is gyarapodhatna, mert a DNS kodolasban van egy csomo hely meg, hiszen a lehetseges 64 tripletbol csak 20 kodra van szukseg. Persze a hibakezeles miatt nem art, ha tobb van, de eppenseggel lehetne tobb aminosav is. Vagy van arra valami bizonyitek, hogy a DNS kodolas kialakulasa utan ez meg valtozott?

2011. júl. 29. 13:39
 8/11 anonim ***** válasza:

"Vagy van arra valami bizonyitek, hogy a DNS kodolas kialakulasa utan ez meg valtozott?"

A valtozasra van bizonyitek, mert a genetikai kod nem univerzalis, egyes elolenyekben eltero kodonok mas aminosavat kodolnak, es van olyan aminosav, amit csak az ache bakteriumok csoportjai hasznalank: pirrolizin.

[link]


Itt egy osszefoglalo a genetikai kod variabilitasarol:

[link]

2011. júl. 29. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

"A kérdező kommentje:

Igen, az eszenciális az mást jelent. Nem is értem, hogy aki még a fogalmakat sem érti a témában, az miért irogat ide hülyeségeket, ráadásul elsőként. Jobb dolga nincsen? "


Nincs. Többet nem teszem, köszönöm, hogy ilyen kedves hangnemben hívtad fel a figyelmemet egy kifejezésbeli tévedésemre.

Üdvözlettel:


a témában kutató biológus

2011. júl. 29. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
wow, azt kutatod, hogy miert csak 20 fele aminosav van? Hol dolgozol? Egyetemen, vagy valamelyik MTA kutato helyen?
2011. júl. 29. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!