Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Biológusok! Azt állítják hogy...

Biológusok! Azt állítják hogy sikerült visszafordítani az evolúciót. Hogyan?

Figyelt kérdés

Link:


[link]


idézet:


"A kutatók szögletes nyílást vágtak a tyúktojásba, majd egy különleges fehérjékkel átitatott géldarabkát helyeztek be, és figyelték a csirkeembrió fejlődését. A 14. napra a csirkén csőr helyett megnyúlt arcorr fejlődött ki, amilyen az aligátorembrión is látható."


Kérdések:


-Pontosan mi az a különleges fehérjékkel átitatott géldarabka? Mit tartalmaz, és miért csak most fedezték fel?


-Milyen folyamat játszódott le a tojásban?


-Miért nincs kép? Illegális a dolog, vagy olyan csúnyára sikerült a kísérlet hogy meg akartak kímélni tőle?


Köszi a válaszokat előre is!


2011. szept. 2. 09:29
 1/9 anonim ***** válasza:
48%
Én hatszögletű nyílást vágtam volna...
2011. szept. 2. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem az evolúció visszafordítása, mert az lehetetlen. Csak az egyedfejlődésbe szóltak bele. Valószínűleg olyan fehérjéket juttattak az embrióba, amik termelése máskor és/vagy egyáltalán nem indul be természetes körülmények között. Ennek okán olyan testrészek fejlődnek (vagy nem fejlődnek) ki, amiknek rendes körülmények között nem kellene (vagy kellene).


Ez egy szokásos hatásvadász origós cikk. Nem mintha az index különb volna.


ui. nem vagyok biológus.

2011. szept. 2. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Igen, jobban én sem tudtam volna leírni mint gyakorivalasz2.

Bulváros cím, szenzációhajhász megfogalmazási stílus, olykor-olykor pongyola, hibás fordítás az linkelt webszájt nem a tudomány legszínvonalasabb oldala.

2011. szept. 2. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Az evolúció nem irányított, folyamat, tehát nincs "iránya", ezért visszafordítani sem lehet. Ez csak az újságírók szokásos fogása, egy jól hangzó és túlzottan felfúj főcímet adni egy cikknek, hogy sokan olvassák el.


"Pontosan mi az a különleges fehérjékkel átitatott géldarabka?"

Egy olyan laza szövésű textildarab, amit fehérjeoldatba mártanak, hogy a fehérjék megtapadjanak a textilszálakon.


"Mit tartalmaz, és miért csak most fedezték fel?"

Ha arra vagy kíváncsi, hogy milyen fehérjéket, akkor azt leírták a cikkben: "A kutató kifejlesztett egy olyan gélpárnát, amelyet e jelzőmolekulákat működésképtelenné tevő fehérjékkel itatott át." Ennél pontosabban nem határozták meg.

Ezeket a fehérjéket nem tudom mikor fedezték fel, de gyanítom nem most. Ezek nem a csirke fehérjéi, hanem olyan fehérjék, amelyek megakadályozzák a csirkeembrió bizonyos fehérjéinek működését.


"Milyen folyamat játszódott le a tojásban?"

Ha arra vagy kíváncsi, hogy a gélpárnában lévő fehérje mit okozott az embrióban, akkor: az embrió sejtjeihez diffundálva specifikusan kötődött bizonyos molekulákhoz, amelyek így nem tudták ellátni funkciójukat.

Kicsit részletesebben: az embrió fejlődése során meghatározott időben termelődve ezek a molekulák szabályozzák az embrió fejlődését. Jelen esetben két molekula, a megjelenésének helyén és idején elkezd fejlődni az állat csőre. Mivel a bejuttatott fehérjék funkcióképtelenné teszik ezeket, a csőr fejlődése nem indul meg.


"Miért nincs kép? Illegális a dolog, vagy olyan csúnyára sikerült a kísérlet hogy meg akartak kímélni tőle?"

Milyen képre gondolsz? A kísérlet nem volt illegális, hiszen akkor nem a tudomány, hanem a bűnözés rovatban olvashatnál róla. Fiatal embriókról van szó, a képek valószínűleg nem lennének túl izgalmasak. Egy laikus valószínűleg észre sem venné a különbséget egy normál csirkeembrióhoz képest, lehet, hogy még biológusok sem (hacsak nem kísérletes zoológiával foglalkoznak), hiszen csak a csontok fejlődése (alakja) változott meg.

2011. szept. 2. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 hollófernyiges ***** válasza:
100%
A cikkben benne van hogy hogyan csinálták. A madarak egyedfejlődésében az orrcsontok összenövését irányító fehérjét (sonic hedgehog és a 8-as fibroblaszt növekedési faktor) hozzákötő ellenanyaggal blokkolták, így az azt megelőző állapot maradt meg, ami (nem túl rejtélyes módon, tekintve a csirkék eredetét) hüllőre hasonlít.
2011. szept. 2. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Bocs, most vettem észre, hogy hülyeséget írtam, a géldarab nem textil, hanem zselatinszerű anyag.

Bocs a helyesírási hibákért is, de siettem.

2011. szept. 2. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!


De ha azt mondjátok hogy ez a cím nem tükrözi a valóságot akkor az a kijelentés a cikkben, miszerint:


"Abzhanov távolabbi dédelgetett terve, hogy a csirkeembriókat egészen a maniraptoroknak nevezett ragadozó dinoszauruszokig "viszi vissza" az evolúcióban"


értelmetlen?

2011. szept. 2. 12:22
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Én úgy mondanám, hogy a távlati terveit a laikus közönség számára leegyszerűsített formában fogalmazta meg.

Ha tudományosan lenne felvázolva, akkor valahogy úgy hangzana, hogy azon gének azonosítása, amelyek szabályozzák a csirkeembrió fejlődését, majd ezek evolúciós eredetének tisztázása a gén funkciójának kiütése által. (Ez az én véleményem, mert a kutató pontos céljait nem ismerem.)

Viszont így nem lenne túl nagy hírértéke, ezért inkább egy kicsit "eladhatóbb" formában van megfogalmazva.

2011. szept. 2. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
74%
Hát, ha ez az evolúció visszafordítása, akkor az is az, ha egy alkoholista anyának retardált gyereke születik.
2011. szept. 2. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!