Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hűtőszekrény hatásfok növelés...

Hűtőszekrény hatásfok növelés őrült ötlettel?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Egy őrült fizikushallgató vagyok, és a múltkor megnéztem, hogy a hűtőm 1 kWh áramot fogyaszt naponta. Úgy is hogy gyorsan visszacsukom mindig az ajtót. Jó lenne lenyomni ezt...


Öreg jószág és nem is a sajátom , szóval alaposabb sufnituning nem lehetséges.(ha az lenne, tennék még rá körbe valamilyen szigetelést, hogy jobban bent maradjon a hideg...)



De arra gondoltam, hogy mivel a kompresszoros hűtő tulajdonképen egy hőszivattyú. A hőszivattyú hatásfoka a hidegebb és melegebb térrész -a hőleadó rács és a szoba- hőmérséklet különbség csökkentésével javul. Mindig javasolják hogy tegyük a hűtőszekrényt egy hideg helyiségbe.


A hűtő hidegebb helyre való rakása nem megoldható egy garzonlakásban. de arra gondoltam, hogy a hőleadó lemezt (hátul azt a fekete rácsot, ami működés közben felforrósodik) aktívan hűtve egy ventillátorral nem bírna felforrósodni. A hűtő motor fogyasztását, vagy a hőleadó hőfokát figyelve kapcsolnám a ventillátort egy relével.(A vezérlő elektronikát meg birom oldani úgy hogy nem kell a hűtőt magát megpiszkálni)


A kérdésem az lenne, hogy valaki csinált e már ilyesmit, vagy valamilyen moddingot a hűtővel spórolási célból, és milyen eredménnyel?


2011. szept. 2. 18:42
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
53%

Még nem próbáltam, de elméletben f@sza.

Próbáld ki, és oszd meg élményeid velünk! :)

Amúgy, azt is megoldhatod télen, hogy hideg helyre pakolod a hűtőt, és be se kapcsolod. Pölö jó ilyenre egy fűtetlen spájz.

G.

2011. szept. 2. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
93%
Elvileg igy a hütöd kevesebb árammal hütene, DE!!! a ventillátor elfogyasztja böven azt, amennyivel csökkented a hütö fogyasztását.
2011. szept. 2. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
100%
Egy volt nyugdíjas szomszédom használt ventilátort, és azt állította, hogy kevesebb áramszámlát fizetett.
2011. szept. 2. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
89%
nem vagyok egészen biztos benne, hogy érted a hútő és a ventilátor működési elvét
2011. szept. 2. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy nem jól gondolom, de elsősorban a hűtőgép belső hőmérsékletét figyeli egy (gondolom) hőkapcsoló és ebből a szempontból tökmindegy, hogy milyen meleg a hőleadó rács...Ha hideg(ebb) helyiségbe teszed a gépet, nyilván kevesebb hőfokot kell ledolgoznia. Ha "becsapod" a gépet, lehet, hogy kevesebbet megy majd a kompesszor, de a belül elhelyezett kaják is hamarabb megromlanak :)
2011. szept. 2. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
57%

"a kompresszoros hűtő tulajdonképen egy hőszivattyú. A hőszivattyú hatásfoka a hidegebb és melegebb térrész -a hőleadó rács és a szoba- hőmérséklet különbség csökkentésével javul. Mindig javasolják hogy tegyük a hűtőszekrényt egy hideg helyiségbe."


Nincs ott semmiféle hőszívattyú! A gázok összenyomása és kitágulása közbeni viselkedés az alapja. Beteszel egy 100wattos ventillátort? 2,4kW-ot fogyaszt! Ha lekapcsolgatod akkor 1-et

2011. szept. 2. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

100 Watt?

Nem darálógép motor kell oda.

Egy pár wattos venti is simán elnyomatja onnan a levegőt, így hűtve a hőleadó rácsot, így növelve a hatásfokot.

Talán a kedves kérdező kipróbálja nekünk, és elmondja, mi a véleménye.

G.

2011. szept. 2. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
93%
Mekkora a hőleadó rács 40x40cm legalább!Nehogy már egy 15cm-es ventillátor érjen valamit!Egy 25cm-es ventillátor meg nehogy kevesebb legyen 100wattnál!
2011. szept. 2. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
100%

[link]

Az első érdekes: 40 cm átmérő, 50 watton, és az már a max. fokozat.

Neki fele ekkora telj. is bőven elég lenne.

Azért nem közömbös számomra a téma.

Mindenesetre a minőségi vitáért felpontozlak.

G.

2011. szept. 2. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
58%

Rakjál napelemet a tetejére akkor működik ingyen a ventilátor is meg a hűtőnek is söt plusz áramot biztosít. :D


Sőt ha a hőleadó bordák felületét megnagyobbítod még jobban tud hűteni kevesebb árammal.


De ecsém te mérnők vagy én meg fapados mezőgazdász ez a szééégyen!! :P :D

2011. szept. 2. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!