Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan kell felírni ennek a...

Hogyan kell felírni ennek a Bernoulli egyenlőtlenség bizonyításának levezetését?

Figyelt kérdés

Egy sorba írtuk fel órán, és segítenétek, hogy hogyan kellene ezt értelmezni?Középiskolában két oldalra írtuk fel.


x kisebb egyenlő -1 -re kell teljes indukciót felírni

B-egyenlőtlenség: (1+x) az n-ediken kisebb egyenlő 1+ nx


n= -re (LÁTJUK BE?)

1+x = 1+x



Indukciós feltevés: TFH. n-re teljesül


(1+x) az n+1-diken = (1+x) az n-ediken (1+x)

kisebb egyenlő

(1+nx)(1+x)

egyenlő

1+nx+x+nx négyzet

kisebb egyenlő

1+nx+x

egyenlő

1+(n+1)x



Teljesül n=1-re,mert 1+x=1+x

Ha x+0,akkor azért teljesül, mert n az elsőn = 1

vagyis 1=1


Ha x=0,akkor a 2. egyenlőtlenség éles.



Kérdéseim akkor ehhez az órai jegyzethez:

1. Mi az,hogy egy egyenlőtlenség éles?

2. Melyik a második egyenlőtlenség?

3. Melyik a jobb és melyik a bal oldal a fenti levezetésben? Hogyan tudnám úgy felírni, hogy két oldal látható legyen az egyenlőtlenségben, mert most még nem világos ez az egy sorban levezetett dolog!!

Én egy sorba írtam,ahogy a tanár is a táblán,csak itt nem tudom beilleszteni azokat a matematikai jelöléseket,amiket szavakkal írtam le.



Most egyelőre ennyi kérdés,remélem valaki segít nekem!Nagyon köszönöm!


2011. szept. 26. 22:59
 1/5 bongolo ***** válasza:

(1+x)^n ≤ 1+nx


n=1-re megnézzük:

(1+x)^1 ≤ 1+1·x, rendben van (egyenlőség teljesül)


TFH n-re igaz.


n+1-re:

(1+x)^(n+1) = (1+x)^n · (1+x)

Mivel TFH-ból tudjuk, hogy (1+x)^n ≤ 1+nx

ezért a fentí jobb oldalába ezt behelyettesítve ezt kapjuk:

(1+x)^(n+1) ≤ (1+nx)(1+x) = 1+nx+x+nx^2 ≤ 1+nx+x = 1+(n+1)x

(mivel nx² pozitív)


Kész a bizonyítás. Teljesül n=1-re, mert 1+x=1+x

Ha x=0, akkor azért teljesül, mert a bal oldal 1 az n-ediken = 1, és a jobb oldal is 1.


x=0 esetén az egyenlótlenség éles (vagyis a kisebb-egyenlő-ből az egyenlő teljesül)



- Nincs 2. egyenlőtlenség, valamit félreérthettél.

- Megpróbáltam egy sorba írni, remélem, nem fogja kettőbe törni a gyk.hu

2011. szept. 27. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 bongolo ***** válasza:

Ja, a "kész a bizonyítás"-nál nem írtam oda, hogy a felette lévő egyenlőtlenség sorból az eleje meg a vége adja azt, amiből látszik, hogy n+1-re igaz lett:


(1+x)^(n+1) ≤ 1+(n+1)x


és ezért vagyunk készen. Ugyanis ha n-re feltettűk, abból a feltevésből tényleg igazolható volt n+1-re. Mivel n=1-re láttuk, hogy igaz, e miatt n+1-re vagyis 2-re is jó, aztán 3-ra, 4-re, stb., minden természetes számra igaz.

2011. szept. 27. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim válasza:
Egyébként a Bernoulli egyenlőtlenségnél nem pont fordítva van a relációs jel? Szóval: (1+x)^n>=1+na , egyébként köszi a levezetést meg a magyarázatot!
2013. dec. 15. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:
(1+x)^n>=1+nx *
2013. dec. 15. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 bongolo ***** válasza:

Dehogynem, jó, hogy észrevetted. Bizonyára akkor éjszaka fáradt voltam már, nem vettem észre, hogy fordítva írta a kérdező, és bambán úgy hagytam. Elnézést.


Persze a levezetés is csak úgy igaz, ha ≥ a reláció, hisz az volt kihasználva, hogy n·x² ≥ 0.


És persze x ≥ -1 esetén igaz az egész, nem pedig x ≤ -1-re, ahogy a kérdező írta. Egyébként nem teljesülne, hogy

mivel

    (1+x)^n ≥ (1+nx)

ezért

    (1+x)^n·(1+x) ≥ (1+nx)·(1+x)

mert megfordulna az egyenlőtlenség iránya a negatívval szorzás miatt.

2013. dec. 16. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!