Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan alakult ki az ivaros...

Ozmium42 kérdése:

Hogyan alakult ki az ivaros szaporodás? (többi kérdés lent)

Figyelt kérdés

Úgy tudom, hogy az első ivaros szaporodáshoz hasonló szaporodást bizonyos gombák fejlesztettek ki. De hogyan terjedt ez át a növény és állatvilágra is, ha már a gombák is a "növényvilágból" (egysejtű, színtestekkel rendelkező eukarióták) váltak ki azáltal többek között, hogy a színtestjeiket elveszítették? Tehát addigra, mire a gombák kifejlesztették az ivaros szaporodást, a fejlődésük már különvált a növényekétől. Illetve addigra már az állatok, növények és gombák országa is szétvált rendszertanilag. Hogyan alakult ki az ivaros szaporodás mindhárom ágon? Egymástól függetlenül háromszor (lehetetlennek tűnik), vagy rossz a levezetésem?


Hallottam prokariótákról, amik f-pilussal DNS-t visznek át az ellentétes "nemű", "párosodási típusú" baktériumba (a nevük nem jut eszembe), ennek viszont nincs köze a szaporodáshoz, és nem is általánosan jellemző, tehát nem hiszem, hogy ez lenne az ivaros szaporodás előképe.


2011. okt. 10. 00:11
 1/3 hollófernyiges ***** válasza:

Ez egy olyan kérdés amire vannak szép - és egymásnak totálisan ellentmondó- elméletek. Arra is hogy hogyan és arra is miért, bár inkább az utóbbira.

Egyébként amennyire én tudom a gombák inkább az állatokhoz állnak közelebb (genetikailag legalábbis és hogy cellulóz helyett kitin van a sejtfalukban), az ivaros szaporodás minden valószínűség szerint már azelőtt kialakult hogy a három nagy ág szétvált volna egymástól.

2011. okt. 10. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Én sem tudom, de ha eszembe jut megkérdezem szerdán a profot, hogy mi erről a véleménye.
2011. okt. 10. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Erre a kérdésre az egzakt válasz az, hogy fogalmunk sincs. A tudósokat kevésbé hülyének néző válasz pedig erősen egyszerűsíti a témát és csak egy elméletet jelenít meg. :)

Az biztos, hogy az eukarióták alapi csoportjaiban már megjelent az ivaros szaporodás. Amit te a gombákról hallottál az érdekes, talán onnan ered, hogy Saccharomyces (sörélesztő) modellen szokás vizsgálni sok mindent, és náluk is vannak párosodási típusok. De mivel az eukarióták között általánosan elterjedt az ivaros szaporodás képessége, nehéz lenne azt feltételezni, hogy kialakult minden ágon egymástól függetlenül tök ugyanazokkal a mechanizmusokkal. (Amúgy igen, a gombák az állatokhoz állnak közelebb. Ez az Unicota klád. Összesen öt van, de ez nem azonos a régi rendszer "öt nagy országával", ez csak az eukarióták.) Ez még az ős-eukariótákban alakult ki.


Ha egy teljes képre vágysz:

[link]

Nem tűnik rossznak. :)


A hogyanok nem teljesen tisztázottak. Az, hogy miért jó, mi az előnye (és a hátránya) az már tisztább, ez a cikk jól összefoglalja:

[link]


A szex-pilus (F-pilus) működését főleg Eserechia colin vizsgálták (mi máson...). Ez is lényegében szexuális szaporodás, ugyanis lehetővé teszi a génkicserélődést. De a baktériumoknál más típusú ivaros szaporodás van, ők populációkban gondolkoznak. (Mondhatnám, hogy gruppen szex, de egy kicsit más a helyzet.) Természetesen az ivaros szaporodás egysége ott is az egyed, de a populáció szintjén történnek a változások (ti. vannak olyanok, akik tudnak szexuálisan szaporodni, mások meg nem, az arány a fontos).

2011. okt. 10. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!