Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az a szervezet ami elfogad...

Mi az a szervezet ami elfogad egy új fajt vagy meghatározza, hogy egy új fajt találtak-e vagy sem?

Figyelt kérdés
2011. nov. 6. 10:52
 1/1 anonim ***** válasza:

Emlékeim szerint nincs ilyen szervezet. Ha egy kutató felfedez egy új fajt, akkor le kell írnia, és ennek a leírásnak meg kell jelennie legalább egy tudományos cikkeket közlő folyóiratban (de megjelenhet monográfiában is). Az első leíró adja a faj latin nevét, és ezzel a faj felvétetett az ismert fajok közé. Amennyiben nevezéktani probléma adódik (pl. más is leírta a fajt más néven, vagy a fajnak adott nevet már más élőlény használja - ez kicsit lazább, ha állatról van szó, akkor állat, ha növényről, akkor a növény nevezéktant kell átnézni, a két regnum között lehet átfedés), úgy az adott regnum nevezéktani bizottsága dönt a kiadótt kódexek alapján. Elméletileg az ő dolguk annak ellenőrzése, hogy egy faj ne szerepeljen két néven, ennek megfelelően nagyjából ez a társaság ellenőrzi, hogy a talált faj valóban új-e, és nem írta le korábban senki. Ezt az adott Nemzetközi .... Kongresszus határozza meg (van Zoológiai és Botanikai). De ez a legfelsőbb szint, a elméletileg már a folyóirat editorai is ellenőrizhetik, hogy a közölt új faj valóban új felfedezés (irodalomkutatás), és visszadobhatják a cikket, megteheti ezt pályatárs is. A legtisztább azonban az, hogy a szerző néz utána, a mai világban ez nem nehéz, több helyen is nyilvántartott a teljes földi fauna és flóra, vagyis az a "szervezet", ami elfogadja az új fajt, az már maga a felfedező (vagy a hozzá legközelebb álló kellően tapasztalt taxonómus).


Az más kérdés, hogy mit tekintünk különálló fajnak, és mit nem. Ez bonyolult, többféle fajdefiníció létezik. Ha én kijelentem, hogy én ezentúl egy új alfajhoz, a Homo spiens hungaricushoz tartozom, és ezt leközlöm, és nem dobják vissza röhögve pl. a Nature-től, akkor valamivel bizonyítanom kell az állításomat. Vagyis ki kell mutassam, hogy az adott fajdefiníció alapján én tényleg nem mezei Homo sapiens sapiens vagyok. A legáltalánosabb, leginkább elterjedt módszer az a gyakorlati fajdefiníciót használja fel, azaz "Az a faj, amit egy elismert taxonómus annak nevez." Vagyis ha egy nagy koponya a Természettudományi Múzeumban azt mondja, hogy ez egy új dögbogár-faj, és ő mellesleg a dögbogarak nemzetközileg is elismert kutatója, és elvégezte a teljes hazai dögbogár-fauna feltárását, na, akkor az egy új faj lesz, le lehet írni, be lehet zsebelni érte az elismeréseket, el lehet nevezni az anyósról stb. (Ez mondjuk bevett gyakorlat. Undorító férgeket és trópusi rovarokat neveztek már el az anyósukról a tudósok... vagy az USA elnökéről, alelnökéről... meg persze vírust és bacillustörzset is, bár utóbbit feleségről is.)

2011. nov. 6. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!