Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan tudom eldönteni, hogy...

Hogyan tudom eldönteni, hogy egy kötés illetve egy molekula poláris vagy apoláris?

Figyelt kérdés
2011. nov. 26. 17:52
 1/7 A kérdező kommentje:
Vegyületek esetében ha szimmetrikusak pl.:CH4, akkor apoláris? Ha pedig nem szimmetrikus pl.: H2O,akkor poláris?
2011. nov. 26. 17:55
 2/7 A kérdező kommentje:
Az előbbit a molekulára értettem. De mi van a kötésekkel?
2011. nov. 26. 17:56
 3/7 anonim ***** válasza:
Megnézed a kapcsolódó atomok elektronegativitását és ha az nem nulla akkor poláros, viszont pl. a metán a kötések apoáosak C-H de szerkezedénél ahol a molekula tetraéderes az erők eredője nulla így a molekula apoláros
2011. nov. 26. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
kötések polárosak* elírtam
2011. nov. 26. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszi, hogy próbálsz segíteni, de még mindig nem értem.

Megnéztem az elektronegativitást a periódusos rendszerben és mindegyiknek van... mi az, hogy erők eredője?

2011. nov. 26. 18:20
 6/7 anonim ***** válasza:

Elektroegativitásuk különbségét kell nézni(nagyobból kivonod a kisebbet mivel nem lehet negatív érték).

A metánban(CH4) például Széné 2,55 a Hidrogéné 2,2 2,55-2,2=0,35 ez nem nulla tehát polárosak a kötések(a szén atomhoz lesznek közelebb a kötő elektronok mivel annak nagyobb az elekrtonegativitás.

TEHÁT A KÖTÉSEK ALAPJÁN POLÁROS MOLEKULA LENNE!

DE! Ha megnézed a térszerkezetét akkor láthatod hogy a központi atom(C) minden kapcsolódó atomja(H) ugyan az, valamint nincs nemkötő elektronpárja --> a molekula tökéletesen szimetrikus így hiába polárosa a kötések a molekula mégis apoláros.

Itt egy kép a metánról: [link]

2011. nov. 26. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszi szépen, most már értem.
2011. nov. 26. 19:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!