Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ez így jó? Buta-1,3 dién és...

Ez így jó? Buta-1,3 dién és bróm .

Figyelt kérdés

ch2=ch-ch=ch2 + 2br2 -----> ch2-ch-ch-ch2

bróm kapcs. mindegyikhez br br br br

ha jó akkor, hogy tűntek el a kettős kötések?

Ha nem, akkor miért nem jó? Ill. hogyan kell telíteni?


2011. nov. 30. 19:12
 1/6 anonim ***** válasza:

Nem jó. Az alapszabály, hogy jobb és bal oldalon is ugyanazoknak az atomoknak kell szerepelniük. Hova lett a bróm a jobb oldalról?


Ha meglenne a bróm, akkor meglenne az is, hogy hol a kettős kötés.


A reakció valójában így néz ki:


CH2=CH-CH=CH2 + 2Br2 -----> CH2Br-CHBr-CHBr-CH2Br


Nézd meg a butánt: CH3-CH2-CH2-CH3


A fenti reakcióban keletkező anyag, amit 1, 2, 3, 4 tetrabróm butánnak hívnak, valójában egy olyan anyag, ami a bután minden C atomján az egyik H atomot Br atommal helyettesíti. A kettős kötés pedig pontosan úgy tűnik el, hogy a szén a szomszédos szén helyett a brómmal alakít ki kötést.

2011. nov. 30. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2011. nov. 30. 19:35
 3/6 Walter_Dornberger ***** válasza:

szerintem nem feltétlenul, mert

az első lépésben a bróm a 2,3 szénre ül fel és ugyanekkor a termék

ch2-ch=ch-ch2

br br

lesz

2011. dec. 1. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Walter_Dornberger ***** válasza:
ez brómozódik tovább a 2,3 szénen. és nem a 1,4 en.
2011. dec. 1. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Walter_Dornberger ***** válasza:

bocs tévedtem.

egészen pontosan:

szobahőmérsékleten 1 mól brómmal3,4-dibrómbut-1-én (1,2) addició a főtermék , kis mennyiségben 1,4 dibrómbut-2-én (1,4) addició a termék.

a hőmérséklet emelésével (60cfok) vagy a reakciót 60 fokon vezetve a termék izomerizálódik 1,4-dibrómbut-2-én termékké.

2011. dec. 1. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Walter_Dornberger:


CH2-CHBr=CHBr-CH2 vegyület esetében az 1, 4 szenek 3 kötéssel rendelkeznek, a 2, 3 szenek pedig 5 kötéssel, ami nyilván nem létezik. Ha tényleg lenne egy ilyen közti termék, akkor az előbb ciklizálna 1, 4 szén közt.

Ráadásul a bróm az C1-C2 közti kettős kötést támadja először (vagy éppen a C3-C4 köztit, mindegy), vagyis semmi oka nincs egy olyan közti terméknek amit említesz, hanem egy CH2Br-CHBr-CH=CH2 köztitermékre kell számítani.

2011. dec. 1. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!