Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Garradd-üstökös. Megfejetené...

Garradd-üstökös. Megfejetené vki ezt, a számomra önellentmondásnak tűnő leírást?

Figyelt kérdés

Idézem innen, jelen hónap egyik jelenségéről írnak:

[link]

"A C/2009 P1 (Garradd)-üstökös bben a hónapban eléri napközelségét és maximális fényességét, miközben pontosan észak felé mozog a Hercules csillagképben. [...] December 23-ai perihéliuma idején (q=1,551 CSE) fényessége eléri a 7,5 magnitúdót, így az esti égbolt látványos égitestje lesz."


Számomra az nem stimm, hogy -mint a linkelt oldal ábráján is látható- mivel az üstökös NAPKÖZELBEN tartózkodik e hónap során, főleg annak első felében, már hogyan is lenne az ESTI égbolt látványos jelensége?? Az ábra tovább erősíti bennem, h Napközelben van jelenleg, hiszen a Herkules csillagképben jár.

(Csak mellékesen teszem hozzá: sztem a 7.5 magnitúdó ráadásul nem is látványos... de a lényeg, hogy a Nap fénye miatt semmi nem látható nappal, csak a Hold, olykor... és hát hogy jelen hónapban este, éjjel, valamint hajnalban kb. a Föld túlsó oldala felől látszana az üstökös...)


Lehet, h én néztem el vmit, segítsetek megfejteni, hátha hibásan értelmeztem.


2011. dec. 14. 13:19
 1/6 anonim ***** válasza:

"q=1,551 CSE"

Vagyis hozzánk képest egy külsőbb pályán van, valószínűleg nem fog a Földpálya és a Nap közé kerülni. Szóval láthatjuk éjszaka is, ahogy pl. a Marsot is, amikor a "legközelebb" van a Naphoz.

2011. dec. 14. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Abban igazad van, hogy nem észlelhető könnyen, csak este és reggel. Itt vannak képek a reggeli/esti pozícióról:

[link]

2011. dec. 14. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Az első beíró szerint jelen esetben az üstökös Napközelben tartózkodása is még távolabb található a Naptól, mint a Föld a Naptól, jól értem? Csak akkor azt nem értem, hogyan látható decemberi estén a Hercules, amiben az üstökös tartózkodik? A Hercules a Skorpióval vertikálisan hasonló pozícióban van! Márpedig A Nap nagyjából a Skorpió csillagkép környékén jár decemberben, nagyjából plusz-mínusz 45 fok horizontálisan... Ha pedig a Nap mint égitesttel ellentétes irányban, más szóval éjszaka látható az üstökös... hoppá, most kezdem sejteni, mi lehet a megoldás! Akkor hát ugye nem a Nap mint égitesttel ellentétes irányban jár jelen hónapban az üstökös, hanem a Nap irányában, bár azon is túl, sőt ,a Mars pályán is túl van ezek szerint a perihéliuma, nem? Ezért épphogy napnyugta után látszik, ráadásul vertikálisan viszonylag jelentős kitérésben a Naptól, nemde? Mivelhogy horizontálisan kb. +-45 -on belül van a Naptól jelenleg, ám de vertikálisan legalább 60 fokkal van "arrébb", mint a Nap, és így napnyugta után nem zavarja kellő láthatóságát a nyugvó Nap fénye. Jól sejtem?
2011. dec. 14. 21:17
 4/6 anonim ***** válasza:

"Számomra az nem stimm, hogy -mint a linkelt oldal ábráján is látható- mivel az üstökös NAPKÖZELBEN tartózkodik e hónap során, főleg annak első felében, már hogyan is lenne az ESTI égbolt látványos jelensége?? Az ábra tovább erősíti bennem, h Napközelben van jelenleg, hiszen a Herkules csillagképben jár."


(és hát hogy jelen hónapban este, éjjel, valamint hajnalban kb. a Föld túlsó oldala felől látszana az üstökös...)


Lehet, h én néztem el vmit, segítsetek megfejteni, hátha hibásan értelmeztem."


Töltsd le a [link] -ról a Stellarium programot, mert abban el tudod tüntetni a horizontot, és így láthatóvá válik, hogy az üstökös helye nincs is messze a Naptól. És éjjel nem is látszik, csak este napnyugta után északnyugaton. Aztán ő is lenyugszik, csak nem megy olyan mélyre, és hajnalban előbb kel fel a Napnál északkeleten. Ez azért van, mert ugyan a Herkules csillagkép ugyanazon égi órakörön van, mint a Skorpió, de annál sokkal északabbra, így kevesebb ideig marad a horizont alatt: később megy le, mikor már sötét van, és előbb kel fel, mikor még szintén sötét van.


Egyébként hogy érted ezt a +-45 fokot horizontálisan? Amúgy ez a másfél csillagászati egység ez kb. pont a Marspálya Naptól való távolsága, úgyhogy szerencséje a Marsnak, hogy nem épp ott van, mert lehet összeütköznének.

2011. dec. 21. 01:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszi a választ. Amúgy beírásod közvetlenül megelőző kommentemben arról írtam ,h kezdem érteni, mi a megoldás, és nagyjából megismételted, ami nem baj, hiszen ezek szerint megerősíted, hogy miként értem a megoldást kérdésemre. :) Sőt, még pontosítottál is rajta. :)


Köszi a linket is, belekukkantottam, szerintem le fogom tölteni és kipróbálni. :)

2012. jan. 16. 14:02
 6/6 anonim ***** válasza:

:)


(Én írtam az utolsó választ.)

2012. jan. 18. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!