Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan valasszak csillagvizsga...

Moha- kérdése:

Hogyan valasszak csillagvizsgalot? Erdemes hasznaltan ebayrol? Es egyeb kerdesek.

Figyelt kérdés

Nemreg lattam egy musorban, hogy hogyan keszul az asztrolab.

A szikra begyujtott valamit, s most ki vagyok ehezve a csillagaszati tudasra.

Nagyon erdekelnek a foldrol tavcsovel megfigyelheto egi objektumok, es szeretnek egy jo minosegu kezdo tavcsovet venni, ami reszletgazdag kepet ad.

Ebayen kezdtem a nezelodest es ra is akadtam egy celestron nextar gt-re.

Motorizalt, es miutan bekalibraltuk, automatikusan megtalalja a mintegy 4000 objektumot. Nem sokat tudok a teleszkopokrol, de alapvetoen lathato hogy ket fajtaja van. A szeles tukorrel ellatott reszletesebb kepet adhat kozeli objektumokrol, mig a hosszu keskeny tavcso a tavolabbi objektumok megfigyelesere valo?

Mik a veszelyei a hasznLt tavcsonek?

A kinti hideg teli homerseklet nem torzitja/karositja a tukrot?

Hogyan valasszon tavcsovet a hozzam hasonlo (még) hozza nem erto?

Ajanlanatok a temaban nepszeru kezdoknek is ertheto, magyar

oldalakat?


2011. dec. 16. 20:11
 1/2 A kérdező kommentje:

Szivesen vennem konyv es egyeb minosegi kiegeszitok ajanlasat is.

Ertem, hogy minel nagyobb a tukor atmeroje, annal nagyobb mennyisegu fenyt tud koncentralni, de ez nem sokat segit a helyes valasztasban. A csilagaszathoz annyi kozom van, hogy felismerem a muholdakat es meg a holdat es a napot. Persze ertem a bolygok mozgasat, de az egre pillantva ugy erzem magam mint Tom Hanks a lakatlan szigeten az elso napjan...

Egy-ketszazezer forintot szannek a projectre.

Olyan minosegi tavcsovet vennek amivel szep eles kepeket tudok produkalni. Fontos, hogy lehessen hozza alkatreszt rendelni es megbizhato legyen.

Angliaban, alacsony fenyszennyezettsegu, magasan fekvo videken lakom, ahol tiszta egbolt eseten csodalatos az egbolt. Otthon sohasem lattam ilyet.

Szeretnem pontosan erteni hogy egy adott tavcsohoz megadott adatokat hogyan ertelmezzem.

2011. dec. 17. 03:23
 2/2 anonim válasza:

Derültem egy jót a kiselőadásodon. Aranyos. :)

Nekem Bresser Skylux 312 35x-175x csillagvizsgálóm van, és imádom. Ezzel a távcsővel szerintem nagyon jól meglehet figyelni a Hold felszínét, bolygókat is érdemes megfigyelni, ill. Földi tereptárgyakat (épületek autókat ...)

Amit első körbe leírnék míg el nem felejtem, hogy a Nap fele lehetőleg ne fordítsd míg nem szerzel be egy napvédő fóliát (Baader fóliának hívják, lehet adtak is a távcsőhöz), mert a amellett hogy a távcső összeszedett sugara miatt keletkezett hője tönkreteheti a távcsőt, kb. a másodperc törtrésze alatt meg is vakulsz. Szóval a Nappal vigyázz a többit nézheted akármikor.


Gondolom egy equatoriális állványt is kapsz majd a távcsőhöz, ami elsőre meglepő lehet, de ha elolvasod ezt a linket akkor egy picit világosabb lesz a használata, működése:

[link]


Először össze kell ugye tenni a távcsövet. Ehhez talán találsz rajzos leírást a dobozhoz, vagy egy két dolog értelemszerű. Itt találsz egy kész képet hogy kéne hogy kinézzen összeszerelt állapotban:

[link]


Összerakás után jöhet a tesztelés. A végén van egy hely ahova a toldalékokat lehet illeszteni. Ezt hívják kihuzatnak. Ebbe tudsz ahogy néztem a tobozt, 4 dolgot tenni. Három okulárt ( kell legyen egy 4mm 12mm, és 20mm-es). Azért van három, hogy ezekkel különböző nagyításokat tudj elérni. A kisebb átmérőjű szolgáltat nagyobb nagyítást, viszont kisebb a belátott szög.

Van még a dobozban egy 90°-ban eltört két cső (talán konyhanyelven így rálehet jönni mire gondolok). Legyen ennek a neve Zeniti tükör. Ez arra való hogy a távcsőből érkező képet megfordítsa, illetve, ha egy fejed feletti (Zenit) csillagot akarsz megfigyelni, ne kelljen a földre lefeküdni hogy lásd a képet, hanem távcső csövéhez képest 90°-ba tudsz belenézni. Ez csak toldalék, arra való hogy egyik végét beleteszed a kihuzatba, a másik végére pedig az okulárt tudod illeszteni.

A megfigyelést szerintem kezd 20mm lencsével egy Földi tereptárgynál. Szobában nem fog működni, próbáld meg egy olyan 10-20m lévő fát, vagy épületet megfigyelni.

2011. dec. 17. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!