Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges a csillagok állása...

Psychoman kérdése:

Lehetséges a csillagok állása után pontosan megmondani az időt segédeszközök nélkül?

Figyelt kérdés
Idézet Fazekas Mihálytól:"Csillag óra, melyből a ki a jelesebb álló csillagokat esmeri, az esztendőnek minden tiszta éjjelén és annak minden részeiben, megtudhatja, hány óra és fertály légyen."
2011. dec. 22. 23:12
 1/9 anonim ***** válasza:

Nagyon pontos mérőeszközök kellenek hozzá (különféle szögmérők, ilyesmire gondolj; minél pontosabb az eszközöd, annál pontosabb lesz az idő), meg a földrajzi pozíciódat kell pontosan ismerned, meg ugye egy csillagászati térkép fog kelleni, ha nem tudsz minden adatot fejből. Ezekből szerintem kiszámítható.


A tipikus alkalmazás viszont régen pont fordítva volt, tudták az időt nagyjából, és a földrajzi helyet számították a csillagok alapján.

2011. dec. 22. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Jól mondja az előttem lévő, megerősítem.

Segédeszközök nélkül nem.

Kell a pontos koordináta és szögmérő, illetve a szükséges adatok ismerete.


Magam is hallottam olyat, hogy "nagy öreg" felnéz a csillagokra és megmondja a pontos időt, de ez kamu. Szimplán csak jó időérzék, ami néhányaknál akár 10 perces pontossággal is működhet, ha nincs zavaró tényező, de ha van akkor ő se tudná.

2011. dec. 23. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Még annyiban segítenek hozzávetőlegesen a csillagok ha valaki ismeri őket, hogy egyes csillagképek az adott évszakban megjelentek-e már a horizonton vagy nem és ha igen milyen magasan van.

Jó érzékkel és ismeretekkel, ezzel akár félóra pontossággal is eltalálhatod, ami régen a "mai minden embernek van órája" nélküli világban elég pontosnak számított.

2011. dec. 23. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Van ilyen lehetőség.


És kis gyakorlattal meglepő pontossággal meg lehet mondani az időt. Elég ha ismered a Nagymedve (Göncölszekér) csillagképet és a Polaris csillagot(sarkcsillag). Nagy szerencse, hogy cirkumpolárisak, így a módszer használható bármikor ha nem borult az ég és látszanak. Tudjuk hogy a Göncül szekér hátsó két csillag ötször meghosszabbítva a Polarisra (Sarkcsillag) mutat. Tudjuk, hogy az ég a 24 óra alatt leír egy teljes kört az égi pólus körül. Így kiválóan használható óraként. Viszont figyelembe kell venni hogy az év során melyik hónapban melyik napon vagyunk. Ugyanis napról napra a "Mutatott" érték elcsúszik a Föld Nap körüli keringése miatt. És mivel ez a képzeletbeli óra visszafelé jár, ezt is kompenzálnunk kell. Az már csak hab a tortán, hogy a földrajzi helytől is függ a leolvasás (mert bár ugyan az égbolt máshonnan nézve is ugyanolyan, de a helyi idő nem!).

Mindent tudunk tehát, hogy megalkossuk az "órát". Hát akkor rajta. A keresett időértéket a következő módon kaphatjuk meg. A Göncölszekér fentebb említett két hátsó csillagát képzeletben kössük össze a sarkcsillaggal, és legyen ez egy égi óra kismutatója! Ezt az értéket, és az aktuális hónap számát adjuk össze, és szorozzuk meg kettővel (a szorzás azért kell, mert a mi "óránk" csak egy fordulatot tesz meg 24 óra alatt, nem kettőt, mint a valóságos órák). Az így kapott értéket vonjuk ki 54-ből, és íme, máris megvan az időérték! Az 54 minden számítást mellőzve, Magyarországra (Budapest) érvényes szám, és ez az ami, ahogy említettem, a földrajzi helytől függő érték. Igényesebbek is lehetünk amikor már a hónapokon belüli napokat is figyelembe vesszük. Megtehetjük, pontosabb értékeket kapunk általa. Pl a hónap első napjaiban simán kerek számmal számolunk, majd 10. környékén, már egy harmadot is belevonunk a számításba. 20. napkörül már 2/3 lesz a korrekció. Pl Május 11. a számításban legyen 5.3, vagy Július 19. napja 7.6 ! Ezzel a módszerrel az elérhető pontosság 5-10 perces vagy még jobb lehet! Nem szabad elfelejteni, hogy a nyári és téli időszámítást is figyelembe kell venni, de szerintem ez már semmiféle problémát nem okoz ... Sok sikert :)


maci

2011. dec. 23. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokatT

Maci külön köszi viszont kérdezném hogy a Göncöl két csillaga és a Sarki csillag összekötésének értéke hogyan mondható meg az nem teljesen tiszta. Köszi

Psychoman

2011. dec. 27. 00:24
 6/9 anonim ***** válasza:

Ahogy írtam is: a két csillagot és a sarkcsillagot összekötő egyenest vedd egy óra kismutatójaként, mégpedig úgy, hogy a Sarkcsillag legyen az órád közepe. Ha pl pontosan merőleges a horizontra ez az összekötő egyenes, és lefelé mutat, akkor 6 órát mutat! ha párhuzamosan a horizonttal jobbra, akkor 3 óra, ha balra akkor 9 óra, és ha megintcsak függőlegesen, de felfelé, akkor 12 órát mutat! :) Ezekkel az értékekkel kell számolni. Ennyire egyszerű!


maci

2011. dec. 27. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Nnna kerestem egy képet:


[link]


Itt pl pontosan 6 órát mutat ez az égi óra, így ezzel az értékkel kell kiszámítani a tényleges időt. Remélem ez már tényleg segít.


maci

2011. dec. 27. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Külön köszi a képért Maci sokat segitett a hangulatomon...:)

Csak félve merem megkérdezni hogy a budapesti 54-es érték hogy jön ki? Van esetleg erre valami számitási módszer vagy lista égövi fokok szerint? Köszi

2012. jan. 5. 20:51
 9/9 anonim ***** válasza:

Mint mondtam ez az érték a helytől függő érték. Értéke egyszerűen úgy jön ki, hogy egy ténylegesen ismert időpontban ha az ember elvégzi a műveletsort azzal az "54" számmal jön ki a pontos idő =Itt Budapesten). De örülök hogy megkérdezted, mert ezzel megoldást adhatunk olyanok kezébe is, akik nem Budapesten élnek, hanem mondjuk jóval nyugatabbra vagy keletebbre. Hiszen ha a számított óraérték nem elég pontos, akkor módosítva az 54 számot találnak az ő földrajzi helyzetüknek megfelelő "etalon számot" :)


maci

2012. jan. 7. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!