Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen reakciók mennek végben...

Milyen reakciók mennek végben ha a bör érintkezik savval, valamint lúggal? Régebben egy lugdarab beleesett a csizmámba és nem foglalkoztam vele de a helye eléggé bepirosodott. Milyen kémiai reakciók játszódnak le sav valamint lúg esetében?

Figyelt kérdés
2009. máj. 20. 14:30
 1/3 anonim ***** válasza:
mindkét felmaródhat a bőr.
2009. máj. 20. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
jaj, előző vagyok..véletlenül elírtam..tehát mindkét ESETBEN felmaródhat a bőr.
2009. máj. 20. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

A kémiai rekciókat tekintve:

A bőr savas, így a lúggal részben sóképződési rekació megy végbe, de ez viszonylag kis mértékű, ám a lúgból felszabaduló ionok felborítják a sejt ionháztartását.

A lúgok, főleg szilárdan jó vízelvonó szerek, ami a bőrön helyi vízelvonódást eredményez, ami sejtpusztuláshoz vezet.

A lúg ezen kívül szappanosítja a zsírokat, és mivel a bőrsejtek membránja zsírszerű anyag, így további roncsolódáshoz vezet.


Az érintkezés helyén égési/marási jellegű seb keletkezik, aminek mértéke függ a lúg típusától, mennyiségétől, az érintkezés idejétől, stb.


A savak részben (típustól függően) oxidálhatják a sejteket, ami sejtroncsolódáshoz vazet. Bár a bőr alapvetően savas, de egy tömény sav a fehérjék savas hidrolíziséhez, ezáltal sejpusztulásoz vezet. Az ionháztartás itt is felborul. Egyes savak vízelvonásos módon is hatnak, mint a lúgok.


Savas érintkezés esetén szintén égési/marási sebek keletkeznek, bár a kémiai háttér a két esetben részben eltér.

2009. máj. 20. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!