Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik a legkisebb rendszámú...

Melyik a legkisebb rendszámú elem, amely alapállapotú elektronszerkezetének megállapításakor alkalmazni kell a Hund-szabályt?

Figyelt kérdés

a,Li

b,Be

c,B

d,C

E,N

a megoldás a szén azt tudom de miért?

magyarázza el valaki légyszi!


2012. jan. 3. 19:01
 1/5 anonim ***** válasza:

a,Li - 3 elektron

b,Be - 4 e

c,B - 5 e

d,C - 6 e

E,N - 7 e


"az elektronok az egyes atompályákon úgy helyezkednek el, hogy közülük minél több legyen a párosítatlan spinű...

blabla....az elektronok párképződése csupán az <b>egyenértékű helyek részleges betöltöttsége után</b> indul be"


tudod mi az a spin? ;) másfelé forognak(már amennyire egy pont foroghat) a kis szarok mágneses térben


a lényeg:


s p d f

1. 2

2. 2 6

3. 2 6 10

4. 2 6 10 14



így töltődnek be sorban a pályák:


1. s

2. s

2. d


az 1.s pályának a legalacsonyabb az energiaszintje, ami azt jelenti, hogy oda szeretnek a legjobban menni. sokkal kényelmesebb a tv-ben nézni a focit, mint focizni (<->magas enrgiaszint).


szóval MOST figyelj:


1.s = 2 elektron = föl és le

(2 elektron fér el rajta maximum. ha összesen 2 lenne az egész atomon, azok mind itt lennének. ezt szeretik a legjobban)

2.s = 2 elektron = föl és le


DE ám! mi lesz a d-nél? *ALPÁLYÁK*


2.d - alpályaI. = 2 elektron = föl és le

- alpályaII. = 2 elektron = föl és le

- alpályaIII. = 2 elektron = föl és le


ennyi fér el rajtuk maximum!

ez mennyi volt összesen? 2 + 2 + 6 = 10 elektron

ez már a neon hallod (nézd milyen teljesen betöltöttem a pályáimat? én vagyok a neon - a tökéletes gáz)


neked a feladatban maximum 7 elektonod van (Nitrogen)


és mit is mond a Hund-szabály?

"az elektronok az egyes atompályákon úgy helyezkednek el, hogy közülük minél több legyen a párosítatlan spinű."


vagyis mit csinálnak az egyes elemek (rövidítek: föl=f, le=l)?


Li :


1.s f,l

2.s f



Be :


1.s f,l

2.s f,l



B :


1.s f,l

2.s f,l

2.d I. f



C :


1.s f,l

2.s f,l

2.d I. f

II.f


miért is csinálta ezt? miért nem ült az elektron az első alpályára lefelé spinnel?

mert a Hund-szabály azt mondja ki, hogy a az elektronok párképződése csupán az egyenértékű helyek részleges betöltöttsége után indul be. azok az alpályák a d-héjon ugyanazon az Energiaszinten nézik a focit!!! hülyék lesznek egy kanapéra ülni.


figyeld, ugyanazt csinálja a nitrogén(de neked a legkisebb rendszámú elem kell, ami először ezt csinálja, és az a C) :


N :


1.s f,l

2.s f,l

2.d I. f

II. f

III.f


ha lesz kedvem, lerajzolom neked

2012. jan. 3. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

hát először is köszönöm a segítségedet, nagyon jól magyarázol tiszta vicces :D

am nemtudom, hogy lehet, de világosan értem az egész mentet, ha eltekintek attól h csak az nem tiszta ugye ezt írtad:

így töltődnek be sorba a pályák:

1.s

2.s

2.d -> itt nem "p" kellene, hogy legyen? ide miért d jön?

2012. jan. 3. 22:08
 3/5 anonim ***** válasza:
de igen, p és nem d! így sorban s p d f XD ne haragudj. régen kémia szakos voltam csak közben szakot váltottam . és nézz vissza később, mert készül a rajzod, csak közben elterelődött a figyelmem... :S
2012. jan. 3. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
2012. jan. 4. 03:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

semmigond köszönöm nagyon jó lett a rajz ááá :D

tényleg köszi örülök hogy még vannak ilyen rendes emberek!

2012. jan. 4. 07:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!