Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A dolmányos varjak életmódja?...

A dolmányos varjak életmódja? Dúvadak?!?

Figyelt kérdés

(Más kategóriában már feltettem a kérdésemet, de ott nem kaptam rá kielégítő választ.)


Amióta a környékünkön az egy vagy a két dolmányospár varjúból - évek során - egész nagy csapatnyi lett, a házi rozsdafarkúak nem tudtak megtelepedni, a feketerigók és a cinkék ez évre pedig szinte teljesen eltűntek.


Most pedig egyetlen cinkét, rigót sem látni, holott régóta fagy van. Tegnap óta pedig "rendesen" havazik.


A dolmányos varjak jelenlétének "köszönhető"-e ez?



2012. febr. 4. 11:05
 1/2 anonim ***** válasza:

Részben. Nem "dúvadak", vagyis nem támadják meg a többi madarat - talán csak a dögöt eszik -, de a fészket rabolhatják. Illetve nagytestű, mindenevő madarak, és télen, főleg ebben a fagyban, nem igazán találni elég élelmet, legfeljebb azt, amit te kiteszel etetőtálkában. Ez egy biztos forrás, ezt egy varjúféle hamar kitanulja (bár a cinkék is találékonyak), és egyszerűen eleszi az élelmet a többi kistestű madár elől. A fészkelőhelyek tekintetében is lehet, hogy versengenek (bár mások az igényeik, de tönkre is teheti a fészkelőhelyeket).

Én azt mondanám, legfőképpen azzal üldözték el a kisebb madarakat, hogy nagyok, hangosak, és részben azonosak a táplálékaik. Talán megpróbálhatod a piciket "visszaédesgetni", ha ki tudsz tenni stabil kis etetőket, vagy cinkefészkeket. Ez a varjak számára túl kicsi, és talán nem bántanák. Nem tudom, visszaszoktatja-e, de egy próbát megér. Bélelt, fából készített kis madárodú, illetve egy olyan etető kéne, amihez nem tud odaférni a varjú, nem tudja kipiszkálni azt, ami benne van, és nem is tudja leszakítani. Ellenben látszania kell messziről is... tényleg nem tudom, hogy oldható meg. De az odú jobb ötlet egyelőre. Ha így sem lehet tavasszal visszacsalogatni semmit, akkor ott más is van a háttérben, és akkor a varjak aktív területvédelemmel üldözik a kicsiket is. (Ami ritka, nem szoktak összebalhézni, itt még a galambokkal is elvannak, az Örsön pedig csókákkal is láttam együtt őket.)

2012. febr. 4. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat.

Nagyon sajnálom ezeket a kisebb testű énekeseket.

Bizony úgy van, ahogyan írod, ezek a madarak nagyon hangosak, és időnként számomra is ijesztőek.

Mert minden napszakban itt kárognak, csapatokban szálldosnak, ellentétben a varjakkal, amelyek csak naplemente után célozzák meg a várost.

2012. febr. 6. 10:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!