Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy szobában adott egy 10 cm...

Egy szobában adott egy 10 cm magas 1 cm átmérőjű vízzel telt felül nyitott, függőlegesen álló henger. -Mennyi idő alatt esik le a henger tetejéből az aljára egy 1 mm átmérőjű vas golyó? A többi lent.

Figyelt kérdés

Egy szobában adott egy 10 cm magas 1 cm átmérőjű vízzel telt felül nyitott, függőlegesen álló henger.

-Mennyi idő alatt esik le a henger tetejéből az aljára egy 1 mm átmérőjű vas golyó?

-Számít e a légköri nyomás? Ha igen, akkor miért és hogyan?

-Illetve változik-e az esés időtartalma ha a hengert egy kancsó vizbe teszzük, úgy, hogy a víz éppen ellepje? Ha igen akkor hogyan?



2012. márc. 8. 13:23
 1/5 PótPápuaPuapó ***** válasza:

Kedves Kérdező,


hány éves vagy?


Mert ha még csak általános iskolás vagy, akkor csak a golyóra ható gravitációs erőt és a felhajtó erőt kell figyelembe venni a számításhoz.


Ha viszont gimnáziumba jársz, akkor már pontosabb, összetettebb modell kell, és a Stokes-erőt is ((F=6*pí*R*viszkozitás*sebesség)

2012. márc. 8. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Ez nem házi feladat vagy tankönyvi anyag. Én írtam a kérdést. Régóta túl vagyok az alapvető iskolai tanulmányokon. Csupán kíváncsinak születtem. Azon tűnődtem, hogyan alakul egy szemcse mozgása egy vízzel telt edényben. Víz felett és az alatt.

Nem értek a fizikához, de ez a kérdés nagyon izgat.

2012. márc. 8. 16:25
 3/5 PótPápuaPuapó ***** válasza:

Ja, oké. (A levegő nyomása mindegy mekkora, nem számít) Akkor a leesési idő kiszámítása:


Először egy egyszerűbb modellt írok le, ami csak a felhajtóerőt, és a gravitációs erőt használja fel. (A bonyolultabbat túl hosszú lenni bepötyögni, így (ha érdekel) akkor lapra leírom, és beszkennelem.


A golyó átmérőjéből könnyen megvan a térfogata: 5,235987757 e−10 köbméter (SI mértékegységeket szoktam használni, ezért nem köbmilliméterben írtam). Az acél sűrűsége 7850 kg/köbméter körül van. (persze sok fajta acélnak eltér ettől egy kicsit). Ez alapján a golyó tömege: Térfogat*sűrűség= 4,110250389 e−6 kg kerekítve 4,11 e-6 kg (e-6 jelentése 10 a mínusz hatodikonnal kell 4,11-et szorozni)


Mivel a gravitációs erő = tömeg * gravitációs gyorsulás, ezért a golyóra ható gravitációs erő: 4,032155632 e−5 N

Ez az erő húzza le a kis golyót.


Azonban a golyó folyadékot szorít ki, így hat rá felhajtóerő is.: A felhajtóerő = kiszorított víz tömege * gravitációs gyorsulással. A kiszorított folyadék tömegét a víz sűrűségéből (1000 kg/köbméter), és a golyó térfogatából számítható ki= 5,235987757 e−7 kg. A felhajtóerő pedig = 5,235987757e−7 kg * 9,81 m/szekudumnégyzet = 5,13650399 e−6 N


Szóval a golyónkat lefelé gyorsítja egy 4,032155632 e−5 N nagyságú gravitációs erő, miközben ez ellen hat egy 5,13650399 e−6 N nagyságú felhajtóerő.


A kér erő különbsége lesz az eredő erő : 3,518505221 e−5 N


Gyorsulás= eredő erő/tömeg, tehát a golyó 8,56 méter per szekundumnégyzettel gyorsul. Ez az adat reális is, hiszen nyilván kisebb értéknek kellett kijönnie, mint amekkora a gravitációs gyorsulás szabadesésnél.


Innentől már egyszerű a feladat. A henger 10 cm, tehát 0,1 méter magas. 0,1 métert kell megtennie a testnek, miközben 8,56 m/szekundumnégyzettel gyorsul.


0,1m = 0,5* 8,56 m/szeknégyzet * t^2

0,023364 = t^2 most már csak négyzetgyököt kell vonni:


0,1528 másodperc = t


Tehát 0,1528 másodper alatt pottyan le.


A számítás sorát nem vettem figyelembe a surlódás és a közegellenállást, mert a golyó sebessége nem olyan nagy, hogy ez a két erő fontos lenne. Ha gondolod küldhetek ennél precízebb összetettebb modellt is, de szerintem eléggé pontos ez az eredmény is.

2012. márc. 8. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Hát ha megtennéd, és nem probléma, én nagyon örűlnék a részletes leírásnak is. De már ez is nagyszerű. A szabad esés még oké volt viszont a többi hiányzott.


Amit még mindig nem értek, az az, változik a helyzet, ha az egész rendszer egy vízzel teli kádban van pl 10 centiméterrel a vízfelszin alatt?

Ilyenkor archimédesz törvénye vagy a környező nyomás hogyan számít?

2012. márc. 9. 01:50
 5/5 PótPápuaPuapó ***** válasza:
Mindegy, hogy hova teszed a hengert. Lehet a vízzel teli fürdőkádban, vagy a Marianna-árok alján is akár, nem fog változni semmi.
2012. márc. 9. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!