Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » MATEMATIKA! A feladat: Mutassu...

Parubaru kérdése:

MATEMATIKA! A feladat: Mutassuk mag, hogy n db. egész számból mindig ki tudunk választani néhány (ez lehet akár 1, akár mindegyik) számot, melyek összege osztható n-nel. Elkezdtem, de egy ponton megakadtam. Hogy kéne megcsinálni?

Figyelt kérdés
2012. márc. 9. 17:49
 1/6 anonim ***** válasza:

Hmm erre én is kíváncsi leszek. Pláne, hogy még azt sem köti ki a feladat, hogy a számoknak különbözőnek kell lennie. Az az érzésem, hogy igaz, de bonyi lehet a bizonyítás.


Arra gondoltam, hogy a számokat fel lehetne bontani 2 hatványainak az összegére. De nem jutottam előrébb.

2012. márc. 9. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Kötődik ehhez:

[link]


illetve távolról ehhez:

[link]


A kombinatorikus számelmélethez tartozik a probléma.


Próbáltam teljes indukcióval, de nehéz kihozni az n -> n+1 átmenetet.

2012. márc. 9. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 TJHooker33 ***** válasza:
Vegyük a köv. számokat: a1, a1+a2, a1+a2+a3, ... a1+a2+..+an. Ha ezek közt van n-nel osztható akkor megvagyunk, ha nincs akkor van kettő ami n-nel osztva ugyanazt a maradékot adja. (skatulyaelv, n szám n-1 maradék mivel a nullát már kizártuk). Ennek a kettőnek a különbsége: a_m+ a_m+1 + .. + an osztható n-nel.
2012. márc. 10. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Ah köszi. Addig értem, hogy abban az esetben van kettő, aminek a különbsége 0 maradékot ad,

de azt nem értem, hogy ezt a különbséget, hogyan írod fel egy összegzésként.

2012. márc. 10. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 TJHooker33 ***** válasza:
Ugye az összegek tagjai egymás részhalmazai, tehát pl ha a kettő ami azonos maradékot ad az a a1-től a8-ig illetve az a1-től a5-ig vett összeg akkor a különbség az a6-tól a8-ig vett összeg, tehát ilyenek különbsége valóban számok összege lesz.
2012. márc. 10. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
ah értem! elfelejtettem, hogy az összegekre nézted az oszthatóságot, és nem a részeikre. köszi
2012. márc. 10. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!