Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A teleportálás valójában...

A teleportálás valójában klónozással egybekötött gyilkosság?

Figyelt kérdés

Félig tudományos, félig filozofikus a kérdés, kíváncsi vagyok a véleményetekre.

Arra gondolok, hogy ha atomokra bontanak, majd egy térkép melléklettel elküldik az atomokat máshová, az gyakorlatilag klónozás, nem? Hiszen, ha csak a térképet (vagy összeszerelési útmutatót) küldik el és a másik helyszínen másik atomokból raknak össze, az is én vagyok akkor? Hiszen nem az atomjaimhoz van kötve az életem, mert egy emberöltő alatt teljesen lecserélődnek úgyis. Tehát ez gyakorlatilag klónozás. És, ha az újonnan létrehozott ember klón, akkor gyakorlatilag ebből következik, hogy én halott vagyok, ergo gyilkosság is.


2012. márc. 18. 23:26
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

Igazából ezen akkor lenne érdemes szerintem filozófiailag gondolkozni, amikor már képesek leszünk erre.


A tudománynak jelenleg (úgy tudom) nincs elég információja arról, hogy elméletben sikerülhetne ez. Még ha atomról atomra is felépítenének és összeraknának egy agyat, nem biztos, hogy utána megfelelően működne.

Meg sok múlik a teleportálás kivitelezésén is azért.


Főleg az lenne érdekes, ha megcsinálnák azt, hogy egy számítógépes adathordozón eltárolt adatok alapján atomokból összerakjanak egy klónt, tehát pl engem bescannelnének és aztán csinálnának belőlem 5öt. Ha ez sikerülne, és utána mind az 5 ember "normális" módon folytatná az életét és a gondolatait, az valószínűleg elég alaposan felforgatná a filozófia világát, de a vallásét biztosan :)

2012. márc. 18. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:

így gondolatban már le is játszottam, ahogy valaki beleköt az agyműködésbe, ezért pontosítanék:


a reflexek valószínűleg működnének, illetve a látás/hallás (amik egy kisbabánál pl nem működnek rögtön), de pl a memória már kérdéses. Meg úgy egyébként is, pszichológiailag beláthatatlan következmények lehetnek, amire példát nemigen tudok hozni, pont azért mert beláthatatlanok. Tehát a lényeg az, hogy a magas szintű agyműködésről még nem tudunk sokat.

2012. márc. 18. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
75%
Ez inkább filozófiai kérdés, mint tudományos...
2012. márc. 19. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:

Engem inkább az érdekel, hogy mi lesz velem... a lelkemmel, fogalmazzunk így, azzal a valamivel ami által tudom, hogy én létezem, ÉN és nem más az én testemmel.


Pontosabban: Pl engem klónoznak, egyszerre két ÉN lesz belőlem, de itt meg is zavarodok teljesen, mivel én csak én vagyok, nem élhetek egyszerre két testben :/


Ezért lenne érdekes, ha valóban klónoznának egy embert, mert az nagyon sok dolgon változtatna a mai világban. Pl kiderülhetne,hogy nincs is olyan, hogy lélek, mindketten (én és a klónom) meg lennénk győződve arról, hogy mi vagyunk ÉN. lol, na ez már :D

2012. márc. 19. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
Ugyanezért érdekel engem az is, hogy pl én meghalok, elégetik az egész testem, de korábbról vett minták alapján újra klónoznak... Ez után, mindaz amit tapasztaltam amit éreztem stb.. benne lesz a klónban, de az valóban én leszek? Vagy csak egy másolatom? Visszaköltözik e abba az új életbe az én 'lelkem'?
2012. márc. 19. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
67%

"mindaz amit tapasztaltam amit éreztem stb.. benne lesz a klónban"


Ez csak a filmekben van így, a valóságban nem, a klón egy teljes másik ember. Mitől lennének benne a tapasztalatok? Az egypetéjű ikrek is gyakorlatilag klónok, gondoljunk erre és máris világosabban látunk.

2012. márc. 19. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
Hmm, aha, de akkor miért lenne jó az nekem, ha klónoznának? Akkor ezek szerint klónozással nem az ÉN életemet hosszabbítják meg, csak létrehoznak belőlem egy tökéletes másolatot..
2012. márc. 19. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
Ami amúgy sem lenne túl szerencsés a világnak XD
2012. márc. 19. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

Ne keverjétek össze, a kérdező a másolásra gondolt, még akkor is ha a klónozást említi. Egy élőlény klónja, még ha azokat a genetikai információkat hordozza is mint az eredeti nem lehet ugyanaz az egyén mint akiről klónozták, mivel embrionális állapottól kifejlett korig a két személyt más ingerek érik.


Ellenben a másolás elvileg teljesen ugyanazt az egyént adná vissza, hiszen a teljes test pillanatnyi állapotáról készített "felvétel" alapján reprodukáljuk az egyént, méghozzá az épp akkor zajló fiziológiai, agyi... folyamatokkal együtt.


Ugyanakkor aki már foglalkozott valamilyen szinten a mikroszkopikus világgal, és találkozott a kvantummechanikával, még ha csak szóban is, tudja, hogy ez nem lenne ilyen egyszerű. A másolat miután kész, már nem az a személy lenne akiről másolták. Egyszerűen azért, mert a testében található elektronok, atomok... viselkedését statisztikus folyamatok is irányítják.


Valószínűleg azt tapasztalnánk, hogy még ha másolat és eredeti a másolás pillanatában egyezett, és utána is ugyanolyan ingerek érnék őket, nem ugyanarra gondolnának pár perc elteltével.


Még egy kis szösszenet.


Már magával a másolással is gondok lennének. Határozatlansági elv. Egy részecske, legyen az egy hidrogén atom, kvark, elektron... helyzetét, és sebességét nem ismerhetjük egyszerre. Vagyis már a "felvétel" elkészülte is meghiúsul. Hogy úgy mondjam, csak bizonyos hiba %-al, tudnánk másolni, tehát már maga a másolat sem lenne 100%-ban az akiről másoltuk. Egyszerűen azért mert a fizika nem teszi lehetővé.


(Persze statisztikailag nem kizárható, de annak ismeretében, hogy a testben hány elemi részecske van, azoknak végtelen állapotai, szóval matematikailag lehetséges, de gyakorlatilag 99,9milliárdod... %-ig

biztos hogy nem lenne ugyanaz.)


Erre lehet mondani pongyolán, hogy kozmikus cenzor, (remélem van aki tudja mire gondolok, és találkozott már ezzel a fogalommal :D )

2012. márc. 19. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
51%
Szóval lényeg, hogy nem ugranék bele pl. egy csillagkapuba, mert aki kijön a másik végén az már nem én vagyok, és ha van lelkem az biztos hogy nem menne vele, még-ha az emlékeink, és testünk nagy fokú egyezést is mutatna.
2012. márc. 19. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!