Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki el tudná nekem magyaráz...

Valaki el tudná nekem magyarázni a nagy földi légkörzést? Nem igazán értem!

Figyelt kérdés

régen tanultam már, és nem áll össze a kép.


Tehát azt tudom, hogy az egyenlítő, vagy inkább a termikus egyenlítő körül alacsony légnyomású öv terül el, ezért a 30. foktól, ami magas légnyomású öv, az egyenlítő felé áramlik a passzát, amit eltérít a coriolis erő. Világos. (a monszun szélrendszer is az, amikor a termikus egyenlítő felé utazó passzátot szintén eltéríti a coriolis az egyenlítőnél, és irányt vált).


azt is tudom, hogy a futóáramlások a 30. és 60. szélességi körök között húzódnak a magas légkörben, de nem értem, itt miért nyugatiak a szelek? tudom, hogy a futóáramlás nyugatról kelet felé fúj, de ez ragadja magával az alsó légtömeget? vagy mi az oka, hogy ott nyugatias szelek uralkodnak? ? és a 66. szélességi köröknél miért alacsony a légnyomás? teljesen zavaros ez nekem, szeretném, ha valaki elmagyarázná.


köszi!


2012. ápr. 2. 00:32
 1/1 anonim ***** válasza:

Mi most tanultuk. Nem értek annyira a témához, de hátha segít ez valamit. Leírom, ami a füzetben van, hátha segít:


Nagy földi légkörzés:

Planetáris légkörzés, állandó szelekből áll.


Állandó szelek:

Passzátok: Szubtrópusi anticiklontál egyenlítői ciklon felé, a rotáció miatt. Nyugatra fordulnak a felfelé áramlás miatt. Egyenlítőn felszáll, alacsony nyomás.


Antipasszát: Passzátok felett fújnak, ellentétes az irányítása. Térítőn leszáll (magas nyomás).


Nyugati szelek: Szubtrópusi anticiklontól, szubpoláris ciklon felé. Rotáció miatt keletre fordulnak. Sarkkörön felszáll a levegő és vissza.


Keleti szelek: Sarki anticiklontól szubpoláris ciklon felé. Rotáció miatt nyugatra fordulnak, majd felszáll, és vissza.


Időszakos szelek:

Monszun: Regionális légkörzés, nyáron tenger felől szárazföld felé, és van csapadék. Télen szárazföld felől tenger felé, nincs csapadék.

2012. ápr. 2. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!